Rulmanlarda yağın önemi...

DMT Makina, kestirimci bakımda yağ filmi incelmesinin önceden tespitinin faydalarını paylaşıyor.

Bakım Çözümleri 06.12.2019, 16:31 SERKAN KIRAÇ
82
Rulmanlarda yağın önemi...

Kestirimci bakımın en önemli noktalarından biri olan yağ filmi inceliğinin erken tespitinin önemine değinen DMT Makina, erken tespit sayesinde rulman hasarlarının başlamadan önlenmesinin mümkün olduğunu vurguluyor.

İKİNCİL VEYA ANİ YIKICI HASARLAR YAŞANABİLİR
Rulmanın dip noktasının yağ filmi kalınlığı, 0 ile 0.76 µ arasında değişebiliyor, bu değer olağanüstü incelikte bir ayıraç anlamına geliyor. Bir saç telinin yaklaşık 40 µ, yani 0.5 mikronluk yağ filmi kalınlığının yaklaşık 80 katı olduğu düşünülürse, bu değerin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu değerdeki yağ filmi kırıldığında metal metale çalışma başlayarak ikincil veya ani yıkıcı hasarlar yaşanabilmektedir.

MOTOR VE REDÜKTÖRÜNÜZÜ KORUMA ALTINA ALIN
Bu yüzden kestirimci bakım konusunda en önemli noktalardan biri olan yağ filmi incelmesi konusunun önceden tespiti, rulman hasarlarının daha henüz oluşmadan önlenmesini mümkün hale getirmektedir. SPM Instruments markasının Shock Pulse metodu ile çalışan vibrasyon analizörleri, rulman yağ filmini büyük bir hassasiyetle ölçerek yağsız çalışma başladığında alarm vermeye başlıyor. Bu sayede bazen motor bazen bir redüktör kurtarılarak bakım maliyetleri en aza indirilerek tesislerdeki hesaba katılmayan üretim kayıplarının önüne geçilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@