Türkiye’deki rüzgar türbinlerine mobil bakım gerçekleşiyor

Mobil bakım atölyeleriyle rüzgar enerjisinde fark yaratılıyor

Bakım Çözümleri 14.08.2020, 17:16 Serkan KIRAÇ
128
Türkiye’deki rüzgar türbinlerine mobil bakım gerçekleşiyor

Gelecek adına rüzgar enerjisinin yükselişte olmasında mobil ve dijital dönüşümler, büyük rol oynuyor. Rüzgardan karşılanan enerji ihtiyacının üretiminden, türbinlerin bakım ve onarımlarına kadar birçok aşamanın mobilize gerçekleştiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, mobil bakım atölyeleri ile türbinlerin bakımlarının daha hızlı, güvenilir ve kaliteli sonuçlarla gerçekleştiğinin altını çiziyor.

Endüstri 4.0’ın rüzgar enerjisi sektöründe yerini alması, yüksek düzeyde verimlilik ve üretim kapasitesinde artış elde edilmesine olanak sağlıyor. Rüzgar enerjisi sektörünün her açıdan ilerleme kaydetmesinde ise dijitalleşme ve mobilleşme ortaklığının getirdiği çözümler büyük önem taşıyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine planlı, plansız bakım ve servis hizmetleri sunan Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, rüzgar enerjisindeki üretim verimliliğinin devamlılığı ve türbinlerde yaşanabilecek olumsuzluklara anında müdahale etmenin çözümü, mobil bakım atölyeleriyle gerçekleşiyor.

TÜRBİNLERE MOBİL BAKIMLAR GERÇEKLEŞİYOR
Rüzgar enerjisinde yeni hedefler, yüksek verimlilik elde etme üzerine kuruluyor. Uluslararası arenada da fosil yakıtlarda yaşanan hem ekonomik hem de çevresel sorunların yarattığı gelişmelerle sık sık gündeme gelen rüzgar enerjisi, dijital ve mobil iş süreçlerini sonuna kadar kullanarak geleceğin enerjisi olduğunu gösteriyor. Teknolojik ilerlemelerle enerji verimliliğinde yaklaşık %20 - %25 artışın gerçekleştiğini aktaran Ali Aydın, türbinlerin fabrikadan çalışma sürecine ve devamlılığına kadar her süreçte dijital unsurları barındırdığını belirtiyor. Endüstri 4.0’ın rüzgar enerjisi sektörünü yeniden şekillendirmesinin türbin bakım ve onarımlarına da direkt etki ettiğini dile getiren Aydın, Türkiye’deki rüzgar türbinlerine 7/24 hizmet verebilmenin formülünün mobilize olmaktan geçtiğini ve gerçekleştirdikleri yatırımlarla ülke enerji arzına bu yönde hizmet vererek katma değer sağladıklarını ifade ediyor.


MOBİL BAKIM ATÖLYELERİ İLE 7/24 HİZMET

Enerji üretimi göz önünde bulundurulduğunda, inspection, servis ve bakım hizmetinin hızlı ve zamanında verilebilmesi günümüzde giderek daha önemli hale geliyor. Geç verilen hizmetler pahalı olabiliyor. Kısıtlı bir süre söz konusu olduğunda birden fazla teknik ekip ile sahada çalışabilmenin, anında ve hızlı bir şekilde müdahale etmenin çok önemli olduğunu belirten Ali Aydın, mobil bakım atölyeleri ile tam donanımlı bir çalışma ortamı sağladıklarını aktarıyor. Problemin yaşandığı türbinin yeniden çalışması ve duruş süresinin kısa tutulmasının öncelikli görev olduğunu ve en uygun işlemlerinuzman teknik kadro ile global standartlara göre belirlenmiş çalışma metotlarıyla kısa sürede gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Aydın, mobil bakım atölyeleri ile önemli operasyonel süreçlerin bu denli titiz ve hızlı gerçekleştirebildiklerini dile getiriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@