banner145

banner138

banner143

banner150

banner144

banner141

banner151

“Aaa, gerçekten mi?” dedirten deneyimler

VEGABAR 38, emülsiyon borularında basıncı emniyetli bir şekilde ölçüyor ve pompa arızalarını önlüyor.

Başarı Hikayeleri 10.02.2022, 10:33 Serkan KIRAÇ
83
“Aaa, gerçekten mi?” dedirten deneyimler

Bazı ölçüm noktalarındaki koşullar kimi zaman çok zahmetli olabiliyor: Yıllarca stabil değerler almak için çaba sarf ediliyor ama sistem sık sık durma noktasına geliyor ya da mantıksız sonuçlar alınıyordu. Bir pompadan sonra yer alan bir emülsiyon hattında da tam buna benzer bir durum oluşmuştu. Sorun, ancak VEGABAR 38’in kurulumuyla çözüldü, artık güvenilir ölçüm değerleri alınıyor ve pompa artık durmadan çalışıyor.

Köpüğü kaşıklanabilen cappuccino, yumuşacık ve hafif kremalı pastalar, tereyağlı çorbalar… İnsanın damağında lezzet tomurcuklarını patlatan şey daima aromalar değil, çoğu zaman yenen ürünün kıvamıdır. Bu tür lezzet deneyimleri yaşatan uzmanlardan biri de, FrieslandCampina Holding’in çatısı altında yer alan Hollandalı Kievit şirketidir. Bir ürünün işlevsel içerik maddeleri yiyecek ve içeceklere leziz bir tat, doku ve duyusal bir mükemmellik katar. Kievit’in Meppel fabrikasında İş Hazırlığı ve Planlamasından Sorumlu Ger van den Berg konuya şöyle giriyor: “Müşterilerimizle yakın bir işbirliği içinde içecek ve gıda sanayi için köpüklü kremler, kahve ve kakao karışımları, yağ tozu, köpük ajanları, fonksiyonel karışımlar, mikrokapsüller ve kek emülgatörleri gibi bileşenler geliştiriyoruz.” Sıvıları toz haline dönüştürmek ya da ürünlere belirli özellikler katmak için emülsifikasyon, püskürtmeli kurutma, mikrokapsülleme ve aglomerasyon gibi teknolojiler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi örneğin, hassas yağları stabil tozlar halinde paketleyen mikrokapsülleme teknolojisidir. Bitkisel yağ bazlı kek emülgatörleri, fırınlanacak unlu ürünlerin havalandırılması ve stabilizasyonu için özel olarak geliştirilmiştir. Bunlar, unlu karışıma, yüksekliğini ve hacmini veren hava kabarcıklarının mükemmel ve eşit bir şekilde dağılmasını sağlar. Bu arada belirtelim ki, bu süreç sadece bir damak zevki meselesi değil, aynı zamanda maliyeti de ilgilendiren bir konudur. Kek emülgatörleri genellikle tek kademeli bir işleme izin verir, bu da üretim süresinin kısalmasını ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlar.


UZUN YILLARA DAYANAN ORTAKLIK
Friesland Campina Kievit, basınç ve seviye ölçümü dendiğinde 15 yıldan beri Schiltachlı sensörlere güveniyor. Üretimde VEGA’nın çok farklı sensörleri kullanılıyor. Van den Berg bu tercihin nedenini, “Cihazların güvenilirliği en takdir ettiğim şey, ayrıca VEGA sensörleri bana hiçbir zaman sorun çıkarmayacaklarını da çok iyi biliyorum. Yıllar geçtikçe, bir cihazın işlevini iyi bir şekilde yerine getirip getirmeyeceği konusunda tecrübe sahibi oluyorsunuz,” diyerek açıklıyor.

Şirketin hammadde silolarından birinde 2006 yılından beri bir VEGA radar sensörü kullanılmakta. O zamanlar 26 GHz temelinde geliştirilmiş olan VEGAPULS 64 mevcuttu. Söz konusu hammaddenin Dk değeri çok düşük olduğundan dolayı, ölçümlerden kesin sonuçlar alınması hâlâ zor bir işti. 80 GHz temelinde çalışan VEGAPULS 69
piyasaya çıktığında, sorumlu ekip fazla düşünmeden yüksek frekanslı yeni cihaza geçti. Bu kararla birlikte ölçümlerdeki tüm zorluklar bıçakla kesilmiş gibi düzeldi.

2011 yılından bu yana, yine atık su hazırlama alanında temassız ölçümler yapan radar seviye ölçümü cihazı VEGAPULS 61 ve seviye anahtarları VEGACAP, VEGASWING, VEGAVIB de kullanıma girdi. Ayrıca çok sayıda VEGA basınç ölçüm cihazı da, yağların depolanmasında ve başka alanlarda filtre denetiminde görev yapmakta.

ZAMANINDA MÜDAHALE
Ancak bir ölçüm noktasında senelerden beri sürekli izleniyordu. Tesisin bu bölümünde emülsiyon denetimi yapılmakta. Burada hüküm süren proses koşulları, gıda maddeleri üretimi için oldukça tipik koşullardı. Proses ortamı sürekli sıcak, kullanılan suyun sıcaklığı 85 °C, titreşim ve basınçlı darbeler sürekli gündemde. Hatlardaki basınç genellikle –1 ile 8 bar değişmekte. Emülsiyon belli bir basınca eriştiğinde bir yüksek basınç pompası ile pompalanmakta. Yüksek basınç pompasının beslemesi için devrenin sabit bir basınca ihtiyacı var. Bu nedenle pompanın ardında bir basınç ölçümü sistemi kurulu, bu şekilde filtrenin kirlendiği zamanında fark edilebiliyor.

“Geçmişte burada başka bir markanın basınç ölçüm cihazlarını kullanıyorduk, ancak cihazların hizmet ömrü kısa olduğundan sürekli problem yaşıyorduk,” diyor van den Berg. Ayrıca debi ölçümü ve benzeri ölçümler de iyi çalışmıyordu. Bir taraftan nem sorun yaratırken diğer taraftan da membran sürekli arızalanıyordu. Van den Berg sorunu şu şekilde açıklıyor: “Ölçüm, prosesin tamamı için elzem, çünkü filtrenin kirlenme durumunu izlemenin tek yolu bu ölçüm. Bu ise pompanın sorunsuz çalışmasını sağlamanın tek yolu.”

VEGABAR 83 daha 2019 Ağustosunda resmen piyasaya sürülmeden önce buraya kuruldu. VEGABAR 83 üniversal kullanımlı bir basınç ölçüm konvertörü. Seramik ölçüm hücresi ile sıcaklığı 130 °C’ye kadar olan gazların, buhar ve sıvıların ölçümüne elverişli. Bu son derece kompakt sensör ile basit ve aynı zamanda yüksek verimlilikte otomasyon prosesleri mümkün. Her şeyden önce, gıda sanayinde büyük öneme sahip güvenlik, hijyen ve doğru ölçüm sonuçları kriterlerinin hiçbirinden ödün verilmesini gerektirmiyor.

İŞLETİM EMNİYETİNDE BİR ARTI DEĞER
Yeni sensör serisinin hijyen adaptörü üniversal kullanımlı olduğundan kurulum masrafları önemli ölçüde düşüyor ve proses bağlantıları, ihtiyaca göre seçilebiliyor, cihazın çalışacağı yerdeki taleplere göre uyarlanabiliyor. Sensörün ayrıca bulunduğu yerde kumanda özelliğine sahip bir ekranı ve renkli bir 360°’lik anahtarlama durumu göstergesi var. Bu göstergenin amacı yalnızca görünümü kolaylaştırmak değil; ışıklı halkanın rengi arzuya göre seçilebildiğinden, elverişsiz aydınlatma koşullarına da uyarlanabiliyor. Işıklı halka sayesinde, ölçüm işleminin yapıldığı, sensörün anahtarlamayı yaptığı ve proseste bir arıza olup olmadığı derhal tespit edilebiliyor.

Üniversel iletişim ve aynı zamanda olabildiğince basit bir iletişim için standart protokol IO-Link kullanılmaktadır. Cihazlarda bu şekilde eklentisiz bir data transferi ve tesise kolay entegre sağlayan standart bir iletişim platformu bulunur.

Yeni ölçüm cihazı serisi VEGABAR, akıllı telefon veya tablet ile rahatça okunabilir ve konfigüre edilebilir. Uzaktan erişim, birçok boru hattının bulunduğu ve iç içe üretim koşullarının hüküm sürdüğü ortamlarda, cihazlara erişimin çok fazla çaba gerektirmesi nedeniyle, cihazların çalıştırılmasını ve kullanımını önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Ger van den Berg, cihazların bu özelliğinden son derece memnun.

KOLAY VE EMNİYETLİ KURULUM
VEGA’nın en yeni cihazının piyasaya sürülmeden önce buraya takılması bir pilot proje olduğundan, cihazın kurulumunu VEGA ekibi yapmıştı. Van den Berg, gelecekte sensörlerin kurulumunu kendilerinin yapacağını, VEGA cihazlarının kurulum ve devreye alımlarının PACTware yazılımı sayesinde çok kolay olduğunu söylüyor ve VEGA cihazlarının kalitesine, sunulan servise ve güvenilirliklerine olan inancının altını bir kez daha çiziyor. Ayrıca, “Cihazların rengini de çok hoş buluyorum. Gözlerimiz de güzel şeyler görmek istiyor,” diyor gülerek ve ekliyor: “Basınç sensörleri takıldıkları günden beri hiçbir sorun çıkarmadan çalışıyor.”

Ölçüm cihazlarının işletimde tüm zorluklara göğüs germesinin nedeni, öncelikle VEGA basınç konvertörlerinin patentli seramik ölçüm hücresi. VEGABAR 38’in içindeki en önemli eleman cihazın dayanıklı seramik membranlı ölçüm hücresi CERTEC®. Aşırı sağlamlıktaki CERTEC® ölçüm hücresi aşırı bir yük direnci oluşturuyor ve bu şekilde en yüksek basınçlara ve basınç darbelerine karşı direnebiliyor. VEGABAR 38 kurulumdan bu yana, basıncın yükselmesini zamanında bildirerek filtrenin kirlenmesini en aza indirgemeyi başardı. Bunun sonucu olarak da filtre zamanında temizlenerek yeterli debi sağlanabiliyor, pompa da bu şekilde korunmuş oluyor.

Yine de öngörülemeyen herhangi bir sorun oluşması halinde van den Berg, VEGA’ya daima güvenebileceğini biliyor. Van den Berg sözlerini şöyle bitiriyor: “VEGA, hem basınç konvertörleri hem de siloda yaptığımız ölçümlerle ilgili her sorumla anında ilgilenerek yardımda bulunuyor. Çok hafif bir hammaddenin çok düşük olan Dk değerini tespit etmekte çok büyük bir sorun yaşadığımızı hatırlıyorum. VEGA’nın müşteri temsilcisi ile birlikte bu sorunun üzerinde, iyi bir sonuç almak için epeyce çalışmıştık. O zamanlar bu ölçüm sorununu çözmekte sonuna kadar yanımızda olmaları bizde çok büyük bir güven yarattı.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@