banner145

banner138

banner143

banner150

banner144

banner141

banner151

“Aaa, gerçekten mi?” dedirten deneyimler

VEGABAR 38, emülsiyon borularında basıncı emniyetli bir şekilde ölçüyor ve pompa arızalarını önlüyor.

Başarı Hikayeleri 10.02.2022, 10:33 Serkan KIRAÇ
63
“Aaa, gerçekten mi?” dedirten deneyimler

Bazı ölçüm noktalarındaki koşullar kimi zaman çok zahmetli olabiliyor: Yıllarca stabil değerler almak için çaba sarf ediliyor ama sistem sık sık durma noktasına geliyor ya da mantıksız sonuçlar alınıyordu. Bir pompadan sonra yer alan bir emülsiyon hattında da tam buna benzer bir durum oluşmuştu. Sorun, ancak VEGABAR 38’in kurulumuyla çözüldü, artık güvenilir ölçüm değerleri alınıyor ve pompa artık durmadan çalışıyor.

Köpüğü kaşıklanabilen cappuccino, yumuşacık ve hafif kremalı pastalar, tereyağlı çorbalar… İnsanın damağında lezzet tomurcuklarını patlatan şey daima aromalar değil, çoğu zaman yenen ürünün kıvamıdır. Bu tür lezzet deneyimleri yaşatan uzmanlardan biri de, FrieslandCampina Holding’in çatısı altında yer alan Hollandalı Kievit şirketidir. Bir ürünün işlevsel içerik maddeleri yiyecek ve içeceklere leziz bir tat, doku ve duyusal bir mükemmellik katar. Kievit’in Meppel fabrikasında İş Hazırlığı ve Planlamasından Sorumlu Ger van den Berg konuya şöyle giriyor: “Müşterilerimizle yakın bir işbirliği içinde içecek ve gıda sanayi için köpüklü kremler, kahve ve kakao karışımları, yağ tozu, köpük ajanları, fonksiyonel karışımlar, mikrokapsüller ve kek emülgatörleri gibi bileşenler geliştiriyoruz.” Sıvıları toz haline dönüştürmek ya da ürünlere belirli özellikler katmak için emülsifikasyon, püskürtmeli kurutma, mikrokapsülleme ve aglomerasyon gibi teknolojiler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi örneğin, hassas yağları stabil tozlar halinde paketleyen mikrokapsülleme teknolojisidir. Bitkisel yağ bazlı kek emülgatörleri, fırınlanacak unlu ürünlerin havalandırılması ve stabilizasyonu için özel olarak geliştirilmiştir. Bunlar, unlu karışıma, yüksekliğini ve hacmini veren hava kabarcıklarının mükemmel ve eşit bir şekilde dağılmasını sağlar. Bu arada belirtelim ki, bu süreç sadece bir damak zevki meselesi değil, aynı zamanda maliyeti de ilgilendiren bir konudur. Kek emülgatörleri genellikle tek kademeli bir işleme izin verir, bu da üretim süresinin kısalmasını ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlar.


UZUN YILLARA DAYANAN ORTAKLIK
Friesland Campina Kievit, basınç ve seviye ölçümü dendiğinde 15 yıldan beri Schiltachlı sensörlere güveniyor. Üretimde VEGA’nın çok farklı sensörleri kullanılıyor. Van den Berg bu tercihin nedenini, “Cihazların güvenilirliği en takdir ettiğim şey, ayrıca VEGA sensörleri bana hiçbir zaman sorun çıkarmayacaklarını da çok iyi biliyorum. Yıllar geçtikçe, bir cihazın işlevini iyi bir şekilde yerine getirip getirmeyeceği konusunda tecrübe sahibi oluyorsunuz,” diyerek açıklıyor.

Şirketin hammadde silolarından birinde 2006 yılından beri bir VEGA radar sensörü kullanılmakta. O zamanlar 26 GHz temelinde geliştirilmiş olan VEGAPULS 64 mevcuttu. Söz konusu hammaddenin Dk değeri çok düşük olduğundan dolayı, ölçümlerden kesin sonuçlar alınması hâlâ zor bir işti. 80 GHz temelinde çalışan VEGAPULS 69
piyasaya çıktığında, sorumlu ekip fazla düşünmeden yüksek frekanslı yeni cihaza geçti. Bu kararla birlikte ölçümlerdeki tüm zorluklar bıçakla kesilmiş gibi düzeldi.

2011 yılından bu yana, yine atık su hazırlama alanında temassız ölçümler yapan radar seviye ölçümü cihazı VEGAPULS 61 ve seviye anahtarları VEGACAP, VEGASWING, VEGAVIB de kullanıma girdi. Ayrıca çok sayıda VEGA basınç ölçüm cihazı da, yağların depolanmasında ve başka alanlarda filtre denetiminde görev yapmakta.

ZAMANINDA MÜDAHALE
Ancak bir ölçüm noktasında senelerden beri sürekli izleniyordu. Tesisin bu bölümünde emülsiyon denetimi yapılmakta. Burada hüküm süren proses koşulları, gıda maddeleri üretimi için oldukça tipik koşullardı. Proses ortamı sürekli sıcak, kullanılan suyun sıcaklığı 85 °C, titreşim ve basınçlı darbeler sürekli gündemde. Hatlardaki basınç genellikle –1 ile 8 bar değişmekte. Emülsiyon belli bir basınca eriştiğinde bir yüksek basınç pompası ile pompalanmakta. Yüksek basınç pompasının beslemesi için devrenin sabit bir basınca ihtiyacı var. Bu nedenle pompanın ardında bir basınç ölçümü sistemi kurulu, bu şekilde filtrenin kirlendiği zamanında fark edilebiliyor.

“Geçmişte burada başka bir markanın basınç ölçüm cihazlarını kullanıyorduk, ancak cihazların hizmet ömrü kısa olduğundan sürekli problem yaşıyorduk,” diyor van den Berg. Ayrıca debi ölçümü ve benzeri ölçümler de iyi çalışmıyordu. Bir taraftan nem sorun yaratırken diğer taraftan da membran sürekli arızalanıyordu. Van den Berg sorunu şu şekilde açıklıyor: “Ölçüm, prosesin tamamı için elzem, çünkü filtrenin kirlenme durumunu izlemenin tek yolu bu ölçüm. Bu ise pompanın sorunsuz çalışmasını sağlamanın tek yolu.”

VEGABAR 83 daha 2019 Ağustosunda resmen piyasaya sürülmeden önce buraya kuruldu. VEGABAR 83 üniversal kullanımlı bir basınç ölçüm konvertörü. Seramik ölçüm hücresi ile sıcaklığı 130 °C’ye kadar olan gazların, buhar ve sıvıların ölçümüne elverişli. Bu son derece kompakt sensör ile basit ve aynı zamanda yüksek verimlilikte otomasyon prosesleri mümkün. Her şeyden önce, gıda sanayinde büyük öneme sahip güvenlik, hijyen ve doğru ölçüm sonuçları kriterlerinin hiçbirinden ödün verilmesini gerektirmiyor.

İŞLETİM EMNİYETİNDE BİR ARTI DEĞER
Yeni sensör serisinin hijyen adaptörü üniversal kullanımlı olduğundan kurulum masrafları önemli ölçüde düşüyor ve proses bağlantıları, ihtiyaca göre seçilebiliyor, cihazın çalışacağı yerdeki taleplere göre uyarlanabiliyor. Sensörün ayrıca bulunduğu yerde kumanda özelliğine sahip bir ekranı ve renkli bir 360°’lik anahtarlama durumu göstergesi var. Bu göstergenin amacı yalnızca görünümü kolaylaştırmak değil; ışıklı halkanın rengi arzuya göre seçilebildiğinden, elverişsiz aydınlatma koşullarına da uyarlanabiliyor. Işıklı halka sayesinde, ölçüm işleminin yapıldığı, sensörün anahtarlamayı yaptığı ve proseste bir arıza olup olmadığı derhal tespit edilebiliyor.

Üniversel iletişim ve aynı zamanda olabildiğince basit bir iletişim için standart protokol IO-Link kullanılmaktadır. Cihazlarda bu şekilde eklentisiz bir data transferi ve tesise kolay entegre sağlayan standart bir iletişim platformu bulunur.

Yeni ölçüm cihazı serisi VEGABAR, akıllı telefon veya tablet ile rahatça okunabilir ve konfigüre edilebilir. Uzaktan erişim, birçok boru hattının bulunduğu ve iç içe üretim koşullarının hüküm sürdüğü ortamlarda, cihazlara erişimin çok fazla çaba gerektirmesi nedeniyle, cihazların çalıştırılmasını ve kullanımını önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Ger van den Berg, cihazların bu özelliğinden son derece memnun.

KOLAY VE EMNİYETLİ KURULUM
VEGA’nın en yeni cihazının piyasaya sürülmeden önce buraya takılması bir pilot proje olduğundan, cihazın kurulumunu VEGA ekibi yapmıştı. Van den Berg, gelecekte sensörlerin kurulumunu kendilerinin yapacağını, VEGA cihazlarının kurulum ve devreye alımlarının PACTware yazılımı sayesinde çok kolay olduğunu söylüyor ve VEGA cihazlarının kalitesine, sunulan servise ve güvenilirliklerine olan inancının altını bir kez daha çiziyor. Ayrıca, “Cihazların rengini de çok hoş buluyorum. Gözlerimiz de güzel şeyler görmek istiyor,” diyor gülerek ve ekliyor: “Basınç sensörleri takıldıkları günden beri hiçbir sorun çıkarmadan çalışıyor.”

Ölçüm cihazlarının işletimde tüm zorluklara göğüs germesinin nedeni, öncelikle VEGA basınç konvertörlerinin patentli seramik ölçüm hücresi. VEGABAR 38’in içindeki en önemli eleman cihazın dayanıklı seramik membranlı ölçüm hücresi CERTEC®. Aşırı sağlamlıktaki CERTEC® ölçüm hücresi aşırı bir yük direnci oluşturuyor ve bu şekilde en yüksek basınçlara ve basınç darbelerine karşı direnebiliyor. VEGABAR 38 kurulumdan bu yana, basıncın yükselmesini zamanında bildirerek filtrenin kirlenmesini en aza indirgemeyi başardı. Bunun sonucu olarak da filtre zamanında temizlenerek yeterli debi sağlanabiliyor, pompa da bu şekilde korunmuş oluyor.

Yine de öngörülemeyen herhangi bir sorun oluşması halinde van den Berg, VEGA’ya daima güvenebileceğini biliyor. Van den Berg sözlerini şöyle bitiriyor: “VEGA, hem basınç konvertörleri hem de siloda yaptığımız ölçümlerle ilgili her sorumla anında ilgilenerek yardımda bulunuyor. Çok hafif bir hammaddenin çok düşük olan Dk değerini tespit etmekte çok büyük bir sorun yaşadığımızı hatırlıyorum. VEGA’nın müşteri temsilcisi ile birlikte bu sorunun üzerinde, iyi bir sonuç almak için epeyce çalışmıştık. O zamanlar bu ölçüm sorununu çözmekte sonuna kadar yanımızda olmaları bizde çok büyük bir güven yarattı.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@