banner39

banner74

Ar-Ge çalışmaları ile mevcut kapasitesi yüzde 30 artacak

Ar-Ge ekibinin çalışmalarının tamamlanmasıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını ifade eden ISISAN İdari ve Mali İşler Müdürü Murat Arslan aynı zamanda üretim kapasitelerinin yüzde 30 oranında artacağını vurguluyor.

Başarı Hikayeleri 29.09.2020, 09:42 Serkan KIRAÇ
226
Ar-Ge çalışmaları ile mevcut kapasitesi yüzde 30 artacak

Üretilen tankların kullanılacağı alanlar ve depolanacak ürünlerin özellikleri yönünden büyük bir sorumluluk taşıyan Isısan ekibi tanklarda kullanılacak enstrümanların seçimi konusunda ekstra hassasiyetle marka ve ürün araştırmalarını gerçekleştiriyor. WIKA markasına ilk kez büyük müşterilerin açtığı şartnamelerde rastladıklarını belirten Murat Aslan ile Isısan Üretim Tesislerine gerçekleştirdiğimiz ziyaretimiz esnasında bir söyleşi gerçekleştirme imkanı bulduk.

WIKA Instruments Doğu Marmara ve İç Anadolu Bölge Satış Sorumlusu Emrah Yiğit eşliğinde gerçekleştirdiğimiz Isısan Üretim Tesisleri ziyaretimiz esnasında, hem Sn. Emrah Yiğit hem de Murat Arslan ile gerçekleştirdiğimiz bu kapsamlı söyleşide; Isısan’ın üretimini gerçekleştirdiği ürün gruplarının teknik detayları, markanın yatırımları, WIKA markası ile gerçekleştirilen çözüm partnerliğini ve her iki markanın önümüzdeki dönemde planladığı çalışmaları konuşma fırsatı bulduk. 

Isısan markasını, kuruluş hikayesini ve röportaj yanıtlarını veren Isısan yetkilisini kısaca tanıyabilir miyiz?
ISISAN İdari ve Mali İşler Müdürü
Murat Arslan: 1980 yılında Kayseri’de doğdum, ilk, orta ve lise eğitimimi Kayseri de tamamladım, 2003 yılında Erciyes üniversitesi Kontrol ve Bilgisayar mühendisliği bölümünü tamamladıktan sonra 2013 yılında ISISAN A.Ş de bilgi işlem sorumlusu olarak işe başladım, reklam ve halkla ilişkiler, pazarlama - satış, İhracat ve satın alma departmanlarında çalıştıktan sonra idari ve Mali işlerden sorumlu olarak yönetici oldum ve halen görevime devam etmekteyim.

ISISAN A.Ş. 52 yıllık bir firma. Başlangıçta kalorifer kazanı, su ve akaryakıt tankları üreten ISISAN, daha sonra buhar kazanları, hava tankları, boyler, hidrofor vb. ile ürün yelpazesini çeşitlendirmiştir. 1994 yılında ilk ihracatımızı gerçekleştiren ISISAN,  Kayseri OSB de 35 bin m2 kapalı alanda faaliyet gösteren, 1.000 kişiyi istihdam eden bir grubun çekirdek üyesidir. Şu anda 65 ülkeye ihracat yapmaktayız.

Isısan tesisini, sahip olduğu üretim gücü, hatları, birimleri ve hizmet verdiği sektörler ile kısaca tanıyabilir miyiz?
Murat Arslan: ISISAN Balkanlar ve Ortadoğu bölgeleri arasında basınçlı kaplar sektöründe hem siyah hem paslanmaz sac işleyebilen en büyük kuruluştur. Konularında başarılı 35 mühendis istihdam etmektedir. Dünyanın büyük enerji ve mühendislik şirketlerinin onaylı tedarikçisi konumundadır.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz tanklarınızı ve teknik özelliklerini tanıyabilir miyiz?
Murat Arslan
: 1,75 m3’ten 300 m3 e kadar farklı kapasitelerde LPG, LNG, Kreyojenik ve Engineering taşıma ve stok tankları üretmekteyiz. Üretilen ürünler yanıcı ve patlayıcı gazlar taşıdığı için yüksek risk grubunda olan ve üretim süreçleri üst düzey kalite kontrol ekipmanları ile takip edilmesi gereken ürünlerdir.

Ürünlerinizle hangi alanlarda çözümler sunuyorsunuz? Bu konuda endüstride geliştirdiğiniz fark yaratan projeler neler oldu?
Murat Arslan
: Sahip olduğu mühendislik bilgisi ve tecrübesi ile enerji, gıda, mühendislik, savunma sanayi v.b birçok sektöre ve müşteriye özel tanklar dizayn edip üretmektedir. Tanklarımız zaman zaman büyük tesislerin enerji ihtiyacını karşılamakta kullanılırken, gıda ve içecek sektöründe ana ürün, koruyucu gaz, hastaneler de ise oksijen ihtiyacını karşılamak amacıyla birçok değişik sektörde güvenli şekilde kullanılmaktadır.

İnovasyon çalışmalarını yürüten Ar-Ge ekibinizin önümüzdeki dönem için yeni projeleri var mıdır?
Murat Arslan
: Ar-Ge ekibimiz taşıma tankların hafifletilmesi, küre tank, akıllı tozaltı kaynak istemleri konusunda çalışmalarımıza devam ediyor. Bu çalışmalar tamamlandığında ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak ve mevcut kapasitemizi % 30 artırmış olacağız. Ek olarak bilgi teknolojileri altyapımızda Türkiye de ender görülebilecek sektörümüze uygun, üretim süreçlerimize katkı sağlayacak otonom ve hatasız kaynak teknolojileri çerçevesinde,  görüntü işleme, yapay sinir ağları gibi farklı teknikler kullanarak, projeler yürütmektedir.

Tesisinizde üretimve üretimi tamamlanmış nihai ürünün kontrolünden sorumlu kalite kontrol ekibinizin çalışmaları nelerdir, ürünleriniz ve tesisiniz hangi standartlara sahip?
Murat Arslan
: Basınçlı kaplar sektöründe çalışan bir firma olmamızdan dolayı, üretim süreçlerimiz ve ürünlerimiz birçok farklı bağısız kuruluşlar tarafından kontrol edilip belgelendirilmektedir. Bu şartları sağlamak içinde kendi prosesimiz nitelikli bir kalite departmanı ve test ekipmanları tarafından izlenmektedir. EN (Avrupa), ASME (Amerika) normlarında ADR ve PI sertifikasyonuna uygun tanklar üretmek için, gözetim,  tahribatsız muayene, endistriyel endoskopi, helyum dedektörü, hassas vakum ölçüm cihazları gibi test adımları ve ekipmanlarından oluşan kalite yönetim sistemine sahibiz. Aynı zamanda 14001 ve 18001 çevre ve iş sağlığı güvenliği belgelerine sahip olan ISISAN iş sağlığı ve güvenliğini üretim piramidinin en üstüne yerleştirmiştir.


Yatırım fikirleri nasıl oluşuyor, gerçekleştirdiğiniz yatırımlarda ve üretimini gerçekleştirdiğiniz basınçlı kaplarda kullanacağınız kontrol sistemi ve enstrüman markalarını seçerken, seçim kriterleriniz neler oluyor?
Murat Arslan
: Firmamızın genç ve dinamik yapısı bize her durumda hızlı balık olabilme imkanını bize sunuyor. Piyasanın şartlarına ve global değişkenlere göre beyin takımımız bir araya gelip kısa sürede yatırım kararları alabilmekte ve sahip olduğu imkanlar ile kısa sürede hayata geçirebilmektedir.

Sektörümüz gereği, ürünün güvenliği olmazsa olmazımız, dolayısıyla kullandığımız ekipmanlarında bu amaç doğrultusunda çalışan ve uluslararası kabul edilebilirliği olan markalar olmasına dikkat ediyoruz. Tercih edeceğimiz ürünlerin dünyanın her yerinde servis ağının olması da bizim için çok önemli.

WIKA ile yollarınız nasıl kesişti?  WIKA üretimini gerçekleştirdiğiniz tanklarda ve proje geliştirdiğiniz müşterileriniz için sizlere ne tür avantajlar sağlıyor?
Murat Arslan
: WIKA markasını ilk kez büyük müşterilerimizin açtığı ihale şartnamelerinde gördük. Daha sonra ilk ürünleri aldıktan sonra satın alma süreçlerindeki teknik kapasiteleri, doğru ürün için yaptıkları yönlendirmeler, ürünlerinin sahip olduğu güvenlik sertifikaları, teslim sürelerine uyum oranları bizi WIKA markasının bizim için doğru bir tedarikçi olduğu gösterdi. WIKA’nın üretim sahasını gördüğüm için rahatlıkla söyleyebilirim, ürünlerinin kaliteli ve güvenli olması için gerekli hassasiyeti gösteriyorlar.

WIKA Instruments Doğu Marmara ve İç Anadolu Bölge Satış Sorumulusu Emrah Yiğit: Markamız global düzeyde müşterimiz Isısan’ın da çalışma alanlarından olan Cryogenic tank uygulamalarında sıkça tercih edilen bir markadır. Global düzeyde tanınırlığından aldığı bu güçle ülkemizde faaliyet yürüten üretici firmaların özellikle yurtdışında girdiği ihalelerin şartnamelerinde sıkça tercih edilmektedir. Müşterilerimiz WIKA Türkiye ofisimizle temasa geçtikten sonraki süreçte; projeye uygun ürünlerin seçilmesi, seçilen ürünlerin hesaplamalarının ve teknik uygunluk ön testlerinin yapılması, sektörün ihtiyacı olan ağır sertifikasyon süreçlerinin tamamlanması, ürünlerin hızlı bir biçimde yurtdışından getirilip müşterilerimize ulaştırılması noktasında azami gayret göstermekteyiz. Isısan firması ile de yollarımız bu şekilde kesişti ve uzun yıllardan beri devam eden iş birliğimiz bu şekilde başladı.

WIKA’nın yüksek hassasiyete ve ölçüm doğruluğuna sahip enstrümanları bu konuda size nasıl bir güven sağlıyor?
Murat Arslan
: Müşterilerimiz teknik altyapısı olan ve mühendislik birimleri olan firmalar, dolayısıyla veriler ile konuşup anlaşıyoruz. Bu nedenle verilerin doğruluğu ve hassasiyeti en önemli kriterlerimizden birisi. Yapılan hesaplamaların, tercih edilen enstrümanların doğrulanması için, kullandığımız ölçüm cihazların doğruluğu ve hassasiyeti büyük önem taşıyor. Ayrıca basınçlı kaplar sektöründe özellikle ölçüm ve kontrol cihazlarının verilerinde ki yanlışlıklar büyük felaketleri neden olabilir. Bu nedenle tanklarımıza daha fazla güveniyoruz, müşterimizin de güvenli ve mutlu olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

WIKA ile birlikte yürüttüğünüz projelerinin detaylarını öğrenebilir miyiz?
Murat Arslan
: WIKA ile en son Linde ve Messer ile yaptığımız yurtdışı projesinde çalıştık. Büyük kapasitelerde kreyojenik tank satışımız oldu. Bu tanklarda seviye göstergeleri, basınç transmitterleri, sıcaklık sensörleri manometre ve manifoldları WIKA olarak kullandık. Çok ağır bir belgelendirme prosedürümüz vardı, bu konuda WIKA’nın çok katkısı oldu, yeniden kendilerine teşekkür ediyorum.

Emrah Yiğit: Isısan firması ile özellikle son 5 yılda artan çalışma hacmimiz, son dönemde birlikte çalıştığımız ürün gruplarının çeşitliliğinin artması ile daha ileri bir boyuta taşınmıştır. Isısan ile özellikle kapasiteleri 10 m³ ila 300 m³ arasında değişen Kryojenik Depolama, Kamyon Üzeri Taşıma ve Yarı Römork Taşıma Tanklarında çalışmaktayız. Bunun yanında ek olarak  LPG, LNG Tankları Uygulamalarında da basınç ve sıcaklık ölçümü ile proses emniyeti konularında hizmet vermekteyiz.  Isısan’ın Linde ve Messer firmaları ile yaptığı son projelerde başta seviye ölçümü olmak üzere basınç, sıcaklık ölçümlerinde de markamızı tercih etmesi ile proseste WIKA ağırlığı artmıştır.

Proje süreçlerinde ne tür paylaşımlarda bulunuluyor her iki marka arasında?
Murat Arslan
: WIKA’nın kurumsal yapısı, ürünlerin teknik şartnamelerindeki detaylı kontrol süreçleri, doğru ürünlerin seçiminde bize büyük katkı sağlıyor ve bizi doğru yönlendiriyor. Bu konuda hazırlanan checklistler, hatasız bir sipariş süreci çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Emrah Yiğit: WIKA tarafında sürecin işleyişine dair: Yeni bir proje başladığında daha önceden hazırlanmış teknik şartnameler üzerinden Isısan’ın Ar-Ge ve Üretim ekibi ile toplantılar düzenlenip ürünlerin spesifikasyonları netleştiriliyor. Netleşen spesifikasyonlara göre ilgili segmentimizin ürün gamından prosese en uygun ürünler önerilip teknik olarak Isısan’ın onayına sunuluyor. Ürünler belirlendikten sonra ürünlerin teknik hesaplamaları ve prosesteki çalışma performansı üzerine ilgili programlarda ön testleri yapılıyor.  Son olarak sertifikasyon süreci ile ilgili tüm gerekli dökümantasyon işbirliği içinde sağlanıyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Murat Arslan: 50 yılı aşkın süredir çalışma disiplini ve kalite anlayışımıza gösterdiğimiz hassasiyeti, gelişerek sürdürmeye devam edeceğiz. Müşterilerimizin memnuniyetinin en üst seviyede olması için doğru tedarikçilerle çalışmaya, ailemizin bir parçası olarak görmeye devam edeceğiz.

Emrah Yiğit: WIKA Global olarak geride bıraktığımız 70 yıl ve WIKA Türkiye olarak ülkemizde faaliyet yürüttüğümüz 10 yıl boyunca yeni ürünlerin gelişiminde ve sistem çözümlerinde durmaksızın artan verimlilik ve inovatif teknolojiler temelinde hareket etmekteyiz. WIKA'nın global pazarda elde ettiği lider pozisyona etki eden ana faktörler; güvenilirlik ve değişen pazar dengelerine hazırlıktır. Bu bağlamda WIKA Türkiye olarak ülkemizin sanayi üretiminde güçlü olduğu sektörlere uygun çözüm üretebilen ürün gamımız ve market segmentasyon yapımız ile çözümler üretmeye ve Pazar payımızı genişletmeye devam edeceğiz. WIKA olarak güçlü bir Pazar payımız ve sektöre uygun yenilikçi ürünlerimiz ile birlikte Kryojenik uygulamalarda yeni projeler ve yeni müşteriler hedeflemekteyiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@