banner145

banner138

banner143

banner150

banner152

banner31

banner151

En yüksek ekipman verimliliğine sahip üretim tesisiyiz

Tesislerinde verimliliği artırıcı hat sonu çözümleri, uzaktan erişilebilir SCADA sistemleri yatırımlarının yanında optimum ambalaj ile en hızlı üretimi hedeflediklerini berilten Hero Türkiye Tedarik Zinciri Direktörü Rıdvan Küçük, yüksek otomasyon sistemi ve nitelikli iş gücü ile en yüksek Toplam Ekipman Verimliliğine (OEE) sahip bir üretim tesisleri olduğunu vurguluyor.

Başarı Hikayeleri 10.02.2022, 10:20 10.02.2022, 10:33 Serkan KIRAÇ
425
En yüksek ekipman verimliliğine sahip üretim tesisiyiz

Anlık enerji ve su tüketim izlemelerini üretimin her aşamasında kullanılan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımı ile destekleyerek raporlamalar alındığını ve bu sayede her türlü üretim kaybının kontrol altına aldığını belirten  Rıdvan Küçük ile Gıda ve İçecek Üretim Prosesi konumuz kapsamında bir söyleşi gerçekleştirme imkanı bulduk. Söyleşimiz esnasında markanın sahip olduğu üretim ve kontrol teknolojilerinin tüm detaylarını konuşma fırsatı bulduk.

Rıdvan Bey öncelikle sizi ve bölüm faaliyetlerinizi tanıyabilir miyiz?

Ben Rıdvan Küçük, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Bölümü’nde üniversite eğitimimi tamamladım. Sonrasında ise pek çok farklı şirkette Vardiya Mühendisi, Teknoloji Mühendisi, İhracat Şefi, Makarna Üretim Şefi, İhracat Müdürü, Ortadoğu & Afrika Satış Müdürü, Satın Alma ve Yan Ürün Satış Müdürü pozisyonlarında görev aldım. 2019 yılından beri Hero Türkiye’nin tedarik zinciri direktörü olarak görevimi sürdürüyorum.

Bölümümüzün odaklandığı konuların başında ise iş birliği içerisinde bulunduğumuz çiftçilerin tarlalarının kontrolüyle başlıyor. Tarım ile hammaddelerin diğer ambalaj ve malzemelerin tedarik edilmesi konusunda çiftçilerimizi destekliyoruz. Ardından satın almadan paylaşılan plana göre üretim planlarının oluşturulması, fabrikamızda belirlenen standartlar çerçevesinde optimum verimlilikte üretimin gerçekleşmesini sağlıyoruz. Bunun yanı sıra üretimin istenen miktarda yapılmasını destekleyerek, tüketicilerimize ürünlerimizi zamanında ulaşmasına yardımcı oluyoruz.

Hero Baby’nin Türkiye serüveni 130 yılı aşıyor. Yaklaşık 1,5 asırdır markanın sürdürdüğü Türkiye gelişimini kısaca dinleyebilir miyiz sizlerden?
Hero Türkiye olarak 135 yılı aşkın köklü geçmişimiz ve doğaya gösterdiğimiz özenle küresel çapta başarı sağlamış olan İsviçreli Hero Grup’un bir parçasıyız. Türkiye olarak, Hero Grup’un dünya üzerinde üretim gerçekleştirdiği 8 ülkeden biriyiz.

Ülkemizde üretilen Hero Baby ürünlerini sadece bulunduğumuz pazara değil bunun yanı sıra Türk Cumhuriyetleri ve Orta Doğu’daki tüketicilerle de buluşturuyoruz. Hero Baby’nin Türkiye serüveni, 1990’lı yıllara dayanıyor. 2003 yılında ise Ankara’da ilk üretim fabrikamız faaliyete geçti. 2009 yılında meyvelerden hazırladığımız kavanoz mamalarımızın üretimini gerçekleştirdiğimiz ikinci fabrikamız da açtık. Ülkemize olan bu güven duygusuyla ekonomiye, yerel üreticiye ve istihdama doğrudan katkı sağlamanın gururunu da yaşıyoruz. Bugün Hero Baby doğaya hizmet ve bebeklerin sağlıklı gelişimine destek olan bakış açısıyla 300’ün üzerinde sözleşmeli çiftçiyle çalışıyor. Ürünlerimizi ülkemizin en doğusundan en batısına kadar anne ve bebeklerle buluşturmanın mutluluğunu duyuyoruz. 

Fabrikanızı üretim tesislerinizi kapasitesi, ürün hatları, yardımcı tesisleri, birimleri vb. gibi konularda tanıyabilir miyiz?
Fabrikamız 2 ana üretim tesisinden oluşuyor.Tahıllı ek besin tesisinde 5.000 ton/yıl, kavanoz ek besin tesisinde ise 13.000 ton/yıl kapasitemiz mevcut… Bununla birlikte ayrıca buhar kazanları, kızgın yağ kazanı, soğutma kuleleri, Chiller üniteleri, soğuk odalar, basınçlı hava kompresörleri, su şartlandırma, taze hava santralleri gibi yardımcıüretim hatlarımızda bulunuyor.

Üretim prosesinizi dinlemeden önce Türkiye pazarında markaya güç katan Hero Baby ürün ailesini tanıyabilir miyiz?
Hero Türkiye olarak bebeklerin mutlu ve sağlıklı gelişimlerine destek olmak için her anlarında yanlarında olmaya çalışıyoruz. Tahıllı Kaşık Mamalar, Kavanoz Mamalar, Bebek Bisküvileri, Bebek Çorbaları ve Devam Sütü olmak üzere 5 farklı kategorimiz ve 48 ürünümüzbulunuyor.  Her geçen gün kategorilerimizi genişleterek hem bebeklerin sağlıklı gelişimine destek olmak hem de doğanın iyiliğini korumayı amaçlıyoruz. İsviçreli Hero Baby olarak bu sorumluluk bilinciyle ürünlerimizi sürekli geliştiriyor ve kategorilerimizi de bu bakış açısıyla genişletiyoruz.

Bitmiş ürüne kadar tesislerinizin üretim sürecinizi kısaca bizlerle paylaşır mısınız?
Tahıllı ek besin tesisinde, hammadde kabul sonrası nem oranı düşürülen unlarla, meyve / sebze püreleri eklenerek elde edilen hamurun kurutma prosesini takiben vitamin, mineral takviyesi ile paketlenerek son ürün hazır hale getiriliyor.Kavanoz ek besin tesisinde ise püre haline getirilen meyve ve sebzelerin kavanoza vakumlu dolumu ve sterilizasyonu ile daha sonra tavalara dizilerek paletlenmesiyle son ürün hazırlanıyor.

Tesiste, verimlilik artırma, kontrol otomasyonu modernizasyonu ve benzeri konularda gerçekleştirilen yatırımlar nelerdir? Bu yatırımların detaylarını öğrenebilir miyiz?
Hero Grup üretim tesisleri, içinde yüksek otomasyon sistemi ve nitelikli iş gücü ile en yüksek Toplam Ekipman Verimliliğine (OEE) sahip olan üretim tesisiyiz. Yatırımlarımızı da yine bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Bebek gıdası üretiminin verdiği hassasiyet ile her adımı otomatik kontrol sistemleriyle donatılmış tesisimizde verimliliği artırıcı hat sonu çözümleri, uzaktan erişilebilir SCADA sistemleri yatırımlarının yanında optimum ambalaj ile en hızlı üretimi hedefliyoruz.


Üretim ve yönetim verimliliği, kayıpların izlenmesi konusunda çalışmalarınız, kullandığınız kontrol, izleme sisteminizin yetenekleri nelerdir?
Anlık enerji ve su tüketim izlemelerini üretimin her aşamasında kullanılan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımı ile destekleyerek raporlamalar elde ediliyor. Her türlü üretim kaybı bu şekilde kontrol altında tutuluyor ve hedefler verilerek yapılan iyileştirmeler izlenerek, takip ediliyor. Hatta grubumuz, son 15 yılda içerisinde sürdürülebilirlik çalışmalarımız çerçevesinde 5.000 ton karbondioksit salınımını azalttığının da altını çizmek isterim.

Üretimden paketleme ve sevkiyata fabrikanızda yer alan endüstriyel robot türlerini, hangi noktalarda kullanıldıklarını ve fabrikanızda sağladığı avantajları dinleyebilir miyiz sizlerden?
Hero Türkiye, teknolojinin getirdiği tüm avantajları üretim tesislerinde bir araya getiriyor. Çalışan sağlığı, yüksek üretim hızımız ve tonajımız sebebiyle insan gücü ile çözüm alınamayacak hat sonlarında ürün toplama, kolileme ve paletleme işlemlerimizi lineer robotlarla yapıyoruz.

Tesisleriniz için yatırım fikirleri nasıl oluşuyor? Yatırımlarda çalışmak istediğiniz markaları belirlerken, belirleyici etkenler neler oluyor?
Üretim tesislerimizdeki kayıp noktalarımıza odaklanarak, çalışanlarımızın önerilerini de alarak, Üretim Müdürlüğü bünyesinde proje bütçelendirme çalışmaları yapıyoruz. Marka seçimi yaparken, uluslararası iş güvenliği ve gıda güvenliği sertifikalarına sahip, enerji verimliliği yüksek ve mümkünse düşük yatırım geri dönüşüne (ROI) sahip olmasına dikkat ediyoruz. Markanın başta Hero Grup bünyesinde olmasına dikkat ediyoruz ve referans sorgulaması yaparakilerliyoruz. Bu konuya oldukça titiz bir şekilde yaklaşıyoruz.

Son dönemde gerçekleştirdiğiniz en kapsamlı yatırımınız hangi konuda oldu, bu yatırıma neden ihtiyaç duyuldu? Sonrasında nasıl bir süreç gelişti?
Müşterilerimizin farklı taleplerine cevap verebilmek adına kavanoz ambalajlama tesisimize ilave lineer paletleme robotları satın aldık.Mevcut yerleşim planımıza ve üretim hızımıza uygun yerli ve ithal opsiyonları değerlendirdikten sonra aksiyon alıyoruz.

Yatırımın devreye alınma aşamasını dinleyebilir miyiz? Ve tabiki sonrasında size ne tür avantajlar sağladığını…
Tüm taleplerimiz ve yerleşim planımız üretici firmalara iletildikten sonra çalışmaları teslim aldık. Ardından yatırım onay süreci sonrası sözleşme yaptık.Üretici sahasında performans testleri gerçekleştirerek ve eksikleri giderdikten sonra fabrika sahamızda montajı yapıldı. Kabul testleri sonrası karşılıklı mutabakat sağlıyoruz. Yatırım sonrası müşterilerimize farklı ambalaj önerileri sunarak,kategorinin büyümesine de artı değer katmış olduk.

2022 yılı ve sonrasında planladığınız projeler, yatırımlar nelerdir?
2022 yılı içersinde yeni bir yatırım projemizle birlikte farklı bir kategoride yeni bir ürünümüzün lansmanını yapmayı planlıyoruz.Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda karbon ayak izimizi düşürecek, enerji verimliliği odaklı yatırımlar gerçekleştirmeyi planlıyoruz.Bunlar başında ise güneş enerjisi paneli, kojenerasyon tesisi geliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 33
2. Rizespor 14 25
3. Boluspor 14 25
4. Pendikspor 13 24
5. Keçiörengücü 13 24
6. Samsunspor 13 23
7. Bodrumspor 14 22
8. Manisa FK 13 20
9. Sakaryaspor 15 19
10. Altay 14 18
11. Bandırmaspor 13 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 13 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@