31.07.2020, 17:33 10

Biyokütle ve biyogazda 183 santralle 813 megavat aşıldı

TEİAŞ verilerine göre 2020 yılı Ocak ayı sonu itibarıyla biyokütle ve biyogaz santrallerinin toplam kurulu gücü 813.6 MW’a ulaştı. Şu an bu alanda üretim gerçekleştiren toplam 183 santral bulunuyor. Biyokütle santrallerinin 738 MW’ı lisanslı üretim, 75.7 MW’lık kısmı ise lisanssız elektrik üretimi gerçekleştiriyor. EPDK’nın 2020 yılında verdiği 18 önlisantan 12’si biyokütle santraline verildi. Yatırımların, biyogaz ve biyokütle kaynaklarının enerji üretiminde payının artırılmasıyla sektöre ve ülke ekonomisine büyük güç kazandırdığı gözlemleniyor. Ağustos sayısında yatırımların hız kesmeden sürdüğü Atık Dönüşüm ve Atıktan Enerji Üretim proseslerini dergimize taşıdık.

Wika Türkiye Marmara Bölge Satış Mühendisi Koray Tokmaktepe ile alanında Avrupa’nın en büyük projesi olan Ortadoğu Enerji Odayeri Çöp Gazından Enerji Üretim Santrali’ni kapak konumuz kapsamında ziyaret ettik. Ziyaretimiz esnasında bizlere eşlik eden Ortadoğu Enerji Proje Yneticisi Gürtan Doğrusoy ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide yatırım planları, sahip olunan üretim ve kontrol teknolojileri üzerine detaylıca konuştuk. 

Ağustos sayımızda ‘Sektör Gündemi’ ve ‘Sektör Yatırım’ bölümlerimizde ise petrol ve doğalgaz, enerji,  su – atıksu, gıda ve içecek,  ilaç, kimya ve demir – çelik gibi önemli sektörlerin gündemlerine ve güncel yatırımlarına yer verdik.

Başarılı uygulama örneklerinin, ilk sayısından itibaren proses sektörüne yön veren alanının uzman markalarının aktüel çözümlerinin yer aldığı Proses Çözümleri dergisinin Ağustos sayısı sizlerle. Keyifli okumalar…

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@