banner24

banner72

banner164

banner152

banner31

banner165

02.06.2021, 14:10 3536

Çimento fabrikalarındaki döner fırınlarda Bakım 4.0 uygulamaları

Endüstri 4.0 kapsamında Bakım 4.0 uygulamaları ile önceden hayal bile edemediğiniz imkanlar artık çok kolay. Bakım 4.0 uygulamaları Döner Fırın ve diğer tüm ana tahrikleri analitik bilgiye dayalı yönetmenizi sağlıyor.

Tüm duruşlarınız arızalar sebebiyle değil, planlanan revizyon duruşları için olsun, tüm duruşlarınız planlı olsun ve bu duruşlarda teknolojinin imkanları ile sisteminizin tespit ettiği arızalara odaklanın, öncesinde tespitini yaptığınız için, tüm bakım stratejisini ve yedek parça teminini önceden planlayın. Unutmayınız ki planlı olmak zaman kazandırır, planlı olmak para kazandırır, planlı olmak hem ekipmanlarınızın ömrünü uzatır hem de bakım ekibinizin planlı ve güvenli çalışmasını sağlar.

Hadi işletmenizdeki döner fırın için bir makine sağlığı izleme sistemi kuralım ve hangi ölçümleri alabiliyoruz, oluşabilecek hangi problemleri daha başlangıç aşamasında tespit ederek yönete biliyoruz birlikte inceleyelim.

DÖNER FIRIN SAĞLIĞI İZLEME SİSTEMİ
Çimento fabrikalarında döner fırınlar ana ekipmanlar arasındaki belki de en önemlisidir. Döner Fırınlarda ekipman güvenilirliğini artırmak, daha sıkı bütçeler karşısında bakım masraflarını optimize etmek ve ön görülmeyen mekaniksel bir arızadan dolayı döner fırınlarda yaşanabilecek duruşlar sebebiyle refrakterin zarar görmesi çimento fabrikalarında çalışan bakım ve üretim personelleri üzerinde artan baskıya sebep olmaktadır ve personeli görünüşte imkânsız bir görevle karşı karşıya bırakmaktadır.

İşte Döner Fırınlarda Endüstri 4.0 kapsamında Bakım 4.0 uygulamalarımız ile mekaniksel oluşabilecek tüm problemleri önceden tespit edecek bir platform düşünün. Tüm operasyonları stratejik olarak görselleştirmenize ve takibine olanak tanıyarak oluşabilecek tüm problemleri daha başlangıç aşamasında tespit edecek, çözmenizi ve yönetmenizi sağlayacak bir platform düşünün.

Şu an Endüstri 4.0 kapsamında Bakım 4.0 uygulamaları ile önceden hayal bile edemediğiniz imkanlar artık çok kolay. Bakım 4.0 uygulamaları Döner Fırın ve diğer tüm ana tahrikleri analitik bilgiye dayalı yönetmenizi sağlıyor.

Bakım 4.0 uygulamaları ve teknolojisi, çalışan fırında herhangi bir zamanda mekanik etkilerin tam resmini ölçebilen ve görselleştirebilen akıllı özel ölçüm araçları oluşturmak için birçok fırsat sağlar.

Döner Fırınların durumu hakkında anında ve net bilgi sağlayan kullanımı kolay online makine sağlığı izleme sistemleri ile oluşabilecek tüm arızaları önceden tespit edin ve ön görülmeyen arızaların önüne geçin. Arızalar işletmenizi değil, bakım yöneticileri olarak sizler arızaları yönetin. Tüm duruşlarınız arızalar sebebiyle değil, planlanan revizyon duruşları için olsun, tüm duruşlarınız planlı olsun ve bu duruşlarda teknolojinin imkanları ile sisteminizin tespit ettiği arızalara odaklanın, öncesinde tespitini yaptığınız için, tüm bakım stratejisini ve yedek parça teminini önceden planlayın. Unutmayınız ki planlı olmak zaman kazandırır, planlı olmak para kazandırır, planlı olmak hem ekipmanlarınızın ömrünü uzatır hem de bakım ekibinizin planlı ve güvenli çalışmasını sağlar.

Hadi işletmenizdeki döner fırın için bir makine sağlığı izleme sistemi kuralım ve hangi ölçümleri alabiliyoruz, oluşabilecek hangi problemleri daha başlangıç aşamasında tespit ederek yönete biliyoruz birlikte inceleyelim.

Döner Fırın Online Makine Sağlığı İzleme sisteminin amacı;

 • Döner Fırın ana tahrik ünitelerinde ön görülmeyen arızaların önüne geçmek ve arızaların erken teşhisi ile plansız duruşları azaltmak, motor, redüktör ve pinyon ve çevre dişli grubunun sağlığını online takip ederek arızaları daha başlangıç aşamasında iken tespit etmek.
 • Döner fırın mantosundaki termal veya kalıcı krankları, fırın ringlerinin ve galelerinin göreceli hareketlerini takip etmek ve döner fırınlarda mekanik arızalara yol açabilecek anormallikleri erken bir aşamada tespit etmektir.

YAPILABİLECEK ONLİNE KESTİRİMCİ BAKIM 4.0 ÖLÇÜMLERİ VE UYGULAMALARI

 1. Online vibrasyon ölçümleri ile motor, redüktör, pinyon ve çevre dişlide oluşabilecek arızaların erken teşhisi
 2. Online sıcaklık ölçümleri ile motor, redüktör, pinyon ve çevre dişlide oluşabilecek arızaların erken teşhisi
 3. Online ultrasonik ölçümler ile arızaların erken teşhisi
 4. Sistemde kullanılan yağların kirlilik, vizkozite vs. tespitlerinin online yapılması
 5. Sistemde kullanılan tüm basınç göstergelerinin online takibinin yapılması
 6. Fırın ringleri için online eksenel salgı ölçümü ve takibi
 7. Fırın ringleri için online yalpalama ölçümü ve takibi
 8. Fırın ringleri için online kayma ve göreceli hareketlerinin ölçümü ve takibi
 9. Fırın mantosu için online krank ölçümü ve takibi
 10. Fırın mantosu için online ovallik ölçümü ve takibi
 11. Fırın galeleri için online eksenel yük ölçümü ve takibi
 12. Fırın destek silindirleri için online sapma ölçümü ve takibi
 13. Çevre (Fener) dişlisi için online yalpalama ölçümü ve takibi
 14. Çevre (Fener) dişli için online eksenel salgı ve radyal salgı ölçümü ve takibi
 15. Döner fırının eksenel hareketininin veya konumunun online ölçümü ve takibi


Yukarıdaki belirttiklerimiz döner fırınlarda yapılabilen online makine sağlığı izleme uygulamalarından en önemlileridir. Sizlerin işletmelerinde online takip etmek istediğiniz diğer unsurlar varsa, bu hususların ölçümü ve takibi içinde çözümler bulabiliriz.

Daha öncede belirttiğimiz gibi bu örneklerin daha fazlasını saymak mümkün, gerçektenşuan Endüstri4.0 ile önceden hayal bile edemediğiniz imkanlar artık çok kolay. Öyle bir platform düşünün ki; sahanızdaki tüm koruma sitemlerinden gelen, kestirimci bakım sistemlerinden gelen, kablosuz sistemlerden gelen ve proses iletişim sistemlerinden gelen tüm verileri tek bir platformda topluyor ve üretimi, bakımı, iş güvenliğini ve çalışan sağlığını, çevre sağlığını vs. analitik bilgiye dayalı yönetmenizi sağlıyor.

Sizlerin yapması gereken Endüstri 4.0 kapsamında Bakım4.0 uygulamaları ve teknolojileri için doğru partneri bulmak olacaktır. Maray Makina Mühendislik olarak dünyada sektörünün devi durumunda olan Emerson firması ile birlikte işletmenizin Endüstri4.0 kapsamında akıllı ve dijital fabrikalara dönüştürülmesine talibiz.

Maray Makina Mühendislik, Türk sanayisinin Endüstri 4.0’a geçişinde, kaliteli ve güvenilir hizmetler sunarak ülkemize ve sanayimize artı değer katmayı hedef edinerek en güncel teknolojileri anahtar teslim projeler ile sunmaktadır.

Ülkemizin önderi büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Her fabrika bir kaledir’’ biz işletme yöneticilerine düşen görev bu kalelerin temel taşları ekipmanlarımızın sağlığını yönetmek ve işletmemizi ön görülmeyen arızlara teslim etmemektir. Ön görülmeyen arızalar plansız duruşlara ve işletmenizin ekonomik güç ve değer kaybetmesine yol açacaktır.

Maray Makina Mühendislik, olarak hizmet verdiğimiz her fabrikadaki, işletmedeki, tesisteki tüm varlıkları ve ekipmanları bu ülkenin milli serveti olarak görüyoruz. İşletmelerin zaman ve mali kayıplarını kendi kaybımız ve ülkenin ekonomik kaybı olarak görüyoruz. İnanın bu anlayış bizim bünyemizde yer alan tüm ekip arkadaşlarımızda, hizmet verdiğimiz işletmelere karşı aidiyet duygusunu ön plana çıkarmaktadır. Şunu samimiyetle vurgulamak istiyoruz, biz kendimizi hizmet verdiğimiz her işletmenin, her fabrikanınorganizasyon yapısı içerisinde bir yerde ve yakınlıkta görüyoruz. Ben ve ekibim işletmenizin Endüstri 4.0 kapsamında akıllı ve dijital fabrikalara dönüştürülmesine talibiz lütfen sorularınız ve uygulamalarımız için bizlerle iletişime geçiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@