banner138

banner137

KoalaAR AR tabanlı uzaktan destek yazılımı ile esnek ve güvenli çalışın

Ekonomik, politik ve sosyal alanlardaki değişen çalışma koşulları firmaların gelişmesi ve dönüşmesi için baskı oluşturmaktadır. Bu da geleceğin inkâr edilemez derecede “dijital”olmasını zorunlu kılmaktadır.

Dijital Dönüşüm 04.11.2021, 17:42 08.11.2021, 14:02 Serkan KIRAÇ
111
KoalaAR AR tabanlı uzaktan destek yazılımı ile esnek ve güvenli çalışın

Sıkı rekabet ortamı ve artan maliyetler gibi zorluklar ve sorunlu noktalar, günümüzde şirketlerin teknolojik kararlarını yönlendirenen önemli unsurlardır. Bu faktörler, her işletmenin önümüzdeki on yılda büyümesi ve farklılaşması için dijital dönüşümü gerekli kılmaktadır. Firmaların karşılaştıkları bu zorlukları kısaca özetlemek gerekirse ;

ARTAN KARMAŞIKLIK VE KÜRESELLEŞME
Küreselleşme ve artan ekipman çeşitliliği gibi faktörler sektörü daha da karmaşık hale getirmektedir. Sıradan bir elektrik santralinin birden fazla nesil teknoloji içerdiğini veya modern bir arabanın her zamankinden daha fazla elektronik parçaya sahip olduğunu biliyoruz. Bu durum eğitimi karmaşıklaştırmakta ve bilgi beceri seviyesi yüksek teknisyenlere daha çok ihtiyaç duyulmasına yol açmaktadır. Ayrıca şirket yapılarının büyümesi ve küreselleşerek coğrafi olarak dağılmış işgücüne sahip olmaları bilgi aktarımını daha önemli hale getirmektedir.

ARTAN MALİYETLER
İşletmeler, pazar şartlarının getirdiği ticari rekabet veya pandemi gibi beklenmedik sorunlar nedeniyle, yakıttan nakliyeye kadar her şey için daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bunlara ilave olarak seyahat maliyetlerinin artış göstermesinin yanı sıra seyahat edememe gibi sorunlar ile de karşı karşıya kalınıyor. Tüm bunların maliyeti, firmaları küresel rekabette yeni yollar aramaya itmektedir.

DENEYİM EKSİKLİĞİ
Üretim sektörünün önümüzdeki 10 yılda karşılaşacağı en önemli sorunlardan bir de tercrübeli iş gücünün azalması olacak. Bu da pek çok pozisyonun doldurulamayacağı dolayısı ile üretim sektöründe çok yüksek maliyetlerde bir açığa sebep olabileceği anlamına geliyor.Bu sorunun kaynağı sadece emeklilik yaşı gelmiş olanlardeğil, aynı zamanda teknoloji ilerledikçe yeni beceriler gerektiren pozisyonların doğması ve çalışanların sürekli yeni bilgi ve beceri kazanması gerekliliğidir.

HIZ TALEBİ
Nesnelerin interneti ve e-ticaretin yükselişi ise tüketicilerin her zaman her yerde hız ve güvenilirlik beklemesine sebep oldu. Sorunsuz müşteri deneyimi, işletmeler için ana konulardan biri haline geldi. Sürekli daralan zaman dilimlerinde daha hızlıçalışma gerekliliği, eğitim ve onarımiçin harcanan zamanın kısaltılması veya seyahat sürelerinin azaltılması için sektörlerin doğru teknolojilere yatırım yapması gerekmektedir.

COVİD SONRASI GERÇEKLER
Korona virüs salgını iş dünyasının dayanıklılığını seyahat kısıtlaması ve karantinalar ile test eden son salgın olmayacak gibi görülüyor. Evden çalışanveya minimum sayıda işçiyle çalışan diğer şirketler benzeri görülmemiş güvenlik ve verimlilik kısıtlamalarına uyum sağlamalıdırlar.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ
Yukarıdaki zorluklar karşısında şirketlerin teknoloji olmadan ayakta kalması veya büyük zorluklar aşması beklenemez.

DÜŞÜK TEKNOLOJİLİ ARAÇLARIN YAYGINLIĞININ DEVAM ETMESİ
Bugünkü fabrikalara gittiğinizde çalışanların fiziksel kılavuzlar, sabit bilgisayarlar, kağıt formlar kullandığını göreceksiniz. Bu durum elbette şirketlerin dijitalleşmeye gitmedikleri anlamına gelmez. Şirketlerin çoğunun sahip oldukları veya üzerinde çalıştıkları dijitalleşme stratejileri bulunuyor ancak eski teknolojileri veya çalışanlarının neye ihtiyacıolduğunu bilmediklerinden bu dönüşümü tam olarak gerçekleştiremiyorlar.Örneğin; servis çalışanlarının yarıya yakını kullandıkları araçların yeterince hızlı olmadığını bildiriyorlar.

Çalışanları en yeni cihazlarla donatmak ise onlara her yerde çalışma esnekliği verir. Bu da bilgiye ulaşmayı ve birbirlerinden uzakta bulunan müşterilere, uzmanlara ve ekipman üreticilerine sorunsuz iletişim sağlayan dijital bir yönteme kolay ulaşmayı gerektirir.

GELENEKSEL ÇÖZÜMLER ESNEK DEĞİL
Farklı araştırmalara göre küresel CEO’ların yarısından fazlası, KOBİ’lerin ve diğer çalışanların müşteri, tedarikçi ve şehirler arası ofis ziyaretlerinin seyahatlerini azaltmaya yönelik yatırımlar yapmayı planlamaktadır. Mevcut video konferans çözümleri bu ihtiyaca yardımcı olur, ancak her zaman verimliliği arttırmaz, iletişimi iyileştirmez.

Geleneksel video konferans çözümleri, uzak alanları birbirine bağlayarak farklı alanlardaki insanların birbirine bakabilmesi ve birbirlerini görebilmesini sağlar.Görüntüyü iletmede iyidirler, ancak her zaman elimizdeki sorunu çözmezler. Göstermek ve anlatmak arasında fark vardır. Artırılmış gerçeklik (AR) gibi yeni teknolojilerin sağladığı uzaktan destek hem standart video konferans görüşmelerinden daha iyi performans gösterir hem de sahada sorun yaşayan teknisyen ile uzmanın hem birbirlerini görmesinden çok ayni görüşüp paylaşmasını sağlar.

NEDEN UZAKTAN DESTEK?
Uzaktan desteğin sağladığı en büyük avantaj seyahat ihtiyacını azaltmaktır.Yalnızca bir iş gezisini ortadan kaldırmak bile bir şirkete uçak bileti, transferler ve konaklama giderlerinde çok önemli miktarda tasarruf sağlar. AR ile uzaktan destek, şirketlerin daha hızlıyanıt vermesini ve vasıflı işçilerle, zamandan ve paradan tasarruf sağlarken, aynı zamanda istikrarlı bir vasıflı iş gücü akışı yaratmasını sağlar.

UZAKTAN DESTEK NEDİR?
Uzaktan destek, esasen, bir kişinin bir durumda diğer bir kişiyle yaptığı canlı görüşmedeki video görüntüsü üzerinde, AR özellikli akıllı telefon, tablet veya akıllı gözlükler ile aktardığı gelişmiş bir telepresence yöntemidir.Çözüm beklemeye, bir KOBİ’nin seyahat etmesi için ödeme yapmaya, sözlü olarak açıklamaya veya geleneksel video konferans çözümleriyle uğraşmaya gerek yok. Buradaki kilit özellik, kullanıcının bakış açısını gerçek zamanlı olarak paylaşmasıdır; gördüğümügör iletişimi sağlar ve tipik olarak uzakta bulunan deneyimli personelin, kullanıcınınekranına veya görüşalanına (AR) açıklama ekleme yeteneğidir.

Uzaktan destek ile şirketler:

 • Deneyim eksikliğine rağmen işgücünden en iyi şekildeyaralanabilir.
 • Duruş süresini azaltır (yüksek verimlilik).
 • Seyahat masraflarındantasarruf eder (anındabağlantı).
 • Dijital dönüşümühızlandırmanın yanısıra karbon ayak izini azaltır ve eğitim süresikısalır
 • Müşterileri için yenilikçi bir servis hizmeti sunar.

UZAKTAN DESTEK ÇÖZÜMLERİ NEDEN KRİTİK?
İyi bir uzaktan destek çözümüişletme genelinde ölçeklendirerek, deneyimli çalışanların “daha fazla alana yetişmesine” ve yerine gelecek kişilerin iş başında eğitilmesine olanak tanır.

Herhangi bir deneyim seviyesindeki çalışan, görevin doğru şekildeyapılmasını sağlayan isteğe bağlı yardım ile herhangi bir işi yapabilir hale gelir.

Farklı ana dile sahip kullanıcılar ile yapılan görüşmelerde dil bariyerinin aşılmasına yardımcı olur.

ARİMARS TEKNOLOJİ – KoalaAR UZAKTAN DESTEK YAZILIMI
Arimars Teknoloji’nin KoalaAR paket iişlevsellikten, kullanıcı deneyiminden veya güvenlikten ödün vermeden çalışan çok yönlü bir üründür.

Temel Özellikler

 • Canlı HD video kaydı/yayın (1:1 ve Çoklu uzman bağlantısı ile konferans modu)
 • Çoklu cihaz desteği( Ios , Android destekli mobil cihazlar veya akıllı gözlükler)
 • Kolay kullanıcı deneyimi
 • Canlı video akışında işaretleme ve gerçek zamanlıaçıklama ekleme (ArtırılmışGerçeklikTabanlı )
 • Uzaktan kamera kontrolü (ışık açma vb.)
 • Uzman veya Saha teknisyeni için bağımsız “Durdurma -Pause” Seçeneği
 • Güvenli davet linki (Sms, e-mail, whatsapp gibi)
 • 3G, 4G, 5G, WiFi, ethernetuyumlu
 • SaaS ile esnek ödeme yöntemleri
 • Çok dilli destek

KoalaAR UYGULAMASINI NASIL ELDE EDERSİNİZ ?
KoalaAR ,Ios ve Android marketlerde bulunan yüklemeye hazır bir uygulamadır.

Uygulamayı cep telefonunuza indirip , ücretsiz demo kodunuz ile hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanım Alanları

Uzaktan Yardım

Herhangi bir cihazda her an canlı uzman rehberliği ve talimatları: Her işe en kalifiye kişiyi göndermekten sonraki en iyi şey, herhangi bir işsürecinde kalifiye bir kişiye yıldırım hızında erişim sağlamaktır.Rehberli ekipman kurulumundan, acil desteğe kadar, KoalaAR, bağlı herhangi bir cihaz aracılığıyla uzaktaki bir uzmandan anında canlı sesli ve görsel yardım sağlar.Bu şekilde, son derece deneyimli, o alanda uzun süreli bir çalışmış veya çalışmakta olan, sahada bulunan genç deneyimsiz işçilerden oluşan bir ekibe akıl hocalığı yapabilir, bu da karmaşık prosedürlerin hatasız olmasını sağlar.

Faydaları:

 • Sorunlarıhızlabelirler ve onarıma yardımcı olur
 • Kesintileri ve maliyetli arıza süreleri en aza iner
 • Seyahatlerve karbon ayak izi azalır.

Eğitim

Benim Yaptığımı Yap: Canlı, uygulamalı, tam zamanında eğitim

Hazır, hands-free akıllı çalışma talimatları ve canlı uzaktan destek ile deneyimli çalışanlar ve yeni çalışanlar arasındaki boşluğu kapanır. Geleneksel eğitim, üretimi kesintiye uğratır, ancak KoalaAR ile uzaktan bağlanan deneyimli çalışan, genç bir çalışana tam olarak ne yapması gerektiğini gösterebilir ve her eylemi gerçek zamanlı olarak doğrulayabilir.Bu iş başında eğitimdir: Akıllı gözlüklerle veya başka herhangi bir bağlı cihazla donatılmış yeni çalışanlar, müşteri memnuniyetini tehlikeye atmadan hemen yeni işlerine adapte olup öğrenebilirler.

Faydaları:

 • Anında beceri gelişimi
 • Yüksek memnuniyet
 • Sürdürülebilir deneyim aktarımı
 • İleri teknoloji ile genç çalışanların ilgisini çekme

Denetim ( Audit )

Uzaktan uzman desteği ile kağıttüketimi olmadandenetim

Herhangi bir cihazdan dijital denetlemeler, fabrika kabul testleri (FAT'ler) ve uzaktan denetimlerle süreç sapmalarını ve kalite hataları denetlenebilir. Geleneksel olarak, denetim çalışanları kontrol listelerini ezberler ve bir açılır menü veya yazılı belgeler aracılığıyla bulguları manuel olarak günlüğe kaydeder, böylece gözetim ve yanlış iletişim gibi sorunları ortaya çıkarabilirler.KoalaAR ile denetimleri gerçekleştiren kullanıcılar, uzaktan kontrol listesi öğelerini kolayca doğrulayabilir,hands-freeçalışabilir ve gerektiğinde bir uzmanı dahil edebilirler.

Faydaları:

 • Kalite, uyumluluk ve izlenebilirlik artar
 • Denetim süresi azalır
 • İnsanhatafaktörü en aza iner
 • Objektif belgelendirme sağlanır

Daha Fazlası

Pek çok sektör önce mobilleşmeyi vizyon edinse de mobilitenin kendisi de değişiyor. Bugünün çalışanlarının istediği ve ihtiyaç duyduğu şey, ellerinden gelenin en iyisini yapma esnekliğidir. Arimars Teknoloji’nin çeşitli cihazlarda destekli gerçeklik ve uzaktan yardım, şirketlerin hızla değişen dünyaya ayak uydurması gereken atikliği sağlarken iş gücünü arttırır.

Anında bilgi aktarımı, uzaktan sorun giderme ve daha hızlı karar verme -arimars.com’a tıklayın ve ne kadar basit olduğunu keşfedin.

ARİMARS TEKNOLOJİ HAKKINDA
Arimars Teknoloji, Endüstriyel Proses Otomasyonu, Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik ve 3D Modelleme konularında uzman yazılım ekibine sahip, İstanbul Maslak merkezli bir teknolojik yazılım firmasıdır.

Arimars Teknolojini sunduğu AR/VR Çözümleri, üretim, lojistik, dağıtım, bakım, onarım, pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonlarda verimliliği artırarak maliyetleri önemli ölçüde azaltmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8

Gelişmelerden Haberdar Olun

@