Uzmanlık hizmetleri dijitalleşmede kritik rol üstleniyor

Schneider Electric ve IDC ortaklığında hazırlanan araştırmaya göre, dijital dönüşüm sürecinde hizmet sağlayıcılardan destek almak, kurumları daha kârlı kılıyor.

Dijital Dönüşüm 01.06.2020, 08:34 Serkan KIRAÇ
62
Uzmanlık hizmetleri dijitalleşmede kritik rol üstleniyor

Schneider Electric ve IDC ortaklığında hazırlanan ‘Uzmanlık Hizmetleri – Ticari ve Operasyonel Dayanıklılığı En Üst Düzeye Çıkarmak’ adlı araştırmaya göre, dijital dönüşüm sürecinde hizmet sağlayıcılardan destek almak, kurumları daha kârlı;toplumsal ve çevresel anlamda daha faydalı kılıyor.

Dijitalleşme ile uçtan uca operasyon mükemmelliğinin sağlanması için kurumlara gerekli uzmanlığı sağlayan üçüncü parti kurumlar, şirketleri kendi iş alanlarına odaklanmaları ve rekabette güçlenmeleri için destekliyor.

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümünde dünya çapında uzman olan SchneiderElectric, dijital dönüşümü mümkün kılacak faktörleri saptamak, küresel çapta müşterilerinin tesisleri ve operasyonlarındaki mevcut durumu anlamak ve gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçları hakkında öngörüler elde etmek amacıyla, uluslararası pazar araştırmaları şirketi IDC iş birliği ile kapsamlı bir araştırma çalışmasına imza attı.

Araştırma temelde iki bulguyu öne çıkarıyor: Bunlardan ilki fabrika ve iş operasyonlarının doğal olarak birbirine bağlı olduğu ve ikincisi de kuruluşların büyük bir kısmının hizmet sağlayıcılar ile ortaklık kurarak önemli kazançlar elde ettikleri yönünde. Bu sayede kurumlar, bir yandan dijital dönüşüm ile yüksek kârlılık ve verimlilik elde ederken; bir yandan da paydaşlarının, verilerin ve operasyonların güvenliğini sağlıyor. Kurumları dijital dönüşüm sürecine ve bu süreci yönetmek üzere hizmet sağlayıcılarla birlikte çalışmaya yönelten etkenler ise temelde artan regülasyon ve verimlilik gereklilikleri, ihtiyaç duyulan becerilerin şirket içi kaynaklarla sağlanamaması ve yerellikten dağıtık ‘edge’ modeline geçiş olarak sıralanıyor.

TESİS SORUNLARI VE İŞ OPERASYONLARI DOĞRUDAN BİRBİRİNE BAĞLI
SchneiderElectric ve IDC’nin anket metoduyla hazırladığı araştırma, üretim süreçlerinde, tesis verimliliğinde veya veri merkezi çalışma sürelerinde yaşanan kesintilerin operasyonlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu açıkça gösteriyor.Sonuçta oluşan kâr kaybı, güvenlik riski ve iş gücü verimsizliği, işletmeleri daha fazla riske maruz bırakıyor.Araştırmaya göre, şirketlerin %38'i üretim kayıpları, %36'sı veri güvenliği sorunları ve %26'sı ise verimlilik hedeflerine ulaşmakta başarısızlık yaşıyor.Bu yanıtlar, tesis sorunlarının üretimde kesintiler yaşanmasına ve kaynak kullanımında düşüşe yol açarken fiziksel ve siber güvenlik riskini artırdığını da doğrular nitelikte.Dolayısıyla da tesislerdeki aksaklıklar bir kuruluşun iş süreçlerini ve kâr-zarar hanesini doğrudan etkileme potansiyeline sahip.

UZMAN DESTEĞİ RİSKİ AZALTIYOR, BAŞARIYI ARTIRIYOR
Hizmet sağlayıcılar, dijital dönüşüm yolculuğunda olan kuruluşları hedeflerine ulaştırmak konusunda güçlü bir etkiye sahip.Ankete katılanların %89'u bu hizmetlerin olumlu bir etki yarattığını ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olduklarını belirtiyor.Çoğu şirket, stratejik bir ortağın, riskleri azaltmak ve uzun vadede başarı olasılığını artırmak amacıyla en iyi uygulamalardan yararlanma, değerli yönlendirmelerde bulunma, kanıtlanmış metodolojileri uygulama ve diğer örneklerdeki deneyimlerini kendilerine taşıma açısından oldukça önemli buluyor.Profesyonel bir hizmet sağlayıcıyla çalışmak, kuruluşların temel işlerine odaklanmalarını sağlayarak kurum içi uzmanlığın en çok değer kazandırdığı alanda yoğunlaşmasına imkân tanıyor.

Enerji stratejisi danışmanlığı, saha hizmetleri, dijital dönüşüm ve dijital izleme hizmetleri alanlarında yapılan çalışma gösteriyor ki, kurum dışı hizmetlerden faydalanan şirketler kurumsal hedeflerine ulaşmak konusunda olumlu sonuçlar elde ediyorlar.En büyük etkinin operasyonel verimlilik ve esneklik alanlarında olduğu görülüyor. Bu da üçüncü parti hizmetlerin bir işletmenin kurumsal dönüşümü teşvik etme stratejisine katkıda bulunurken oynadığı kilit role işaret ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@