Yeni dünya düzeninde dijital dönüşüm mercek altına alınıyor

CLPA sponsorluğunda TBD tarafından düzenlenen “Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Düzeni: Dijital Dönüşüm Ekosistem Buluşmaları” webinarları ile alanında uzman isimler bir araya geliyor

Dijital Dönüşüm 17.09.2020, 11:10 Serkan KIRAÇ
1835
Yeni dünya düzeninde dijital dönüşüm mercek altına alınıyor

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen Covid-19 küresel salgını ile mücadele sürecinde ve sonrasında dijital dönüşüm teknolojilerinin öneminin ele alındığı “Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Düzeni’’ webinarları serisinin ikincisi “Dijital Dönüşüm Ekosistem Buluşmaları 2’’ adıyla CLPA (CC-Link Partner Association) sponsorluğunda gerçekleşti. Moderatörlüğünü Türkiye Bilişim Derneği İkinci Başkanı Mehmet Ali Yazıcı’nın üstlendiği ve alanında uzman isimlerin bir araya geldiği webinar serisinin ikincisinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emir Beyribey, CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, Siemens Türkiye Dijital Fabrikalar Genel Müdürü Kerim Oal ve Ford Otosan Akıllı Üretim Teknolojileri Yöneticisi Dr. Cengiz Deniz konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ile İnomist İletişim Danışmanlığı iş birliğinde ve CLPA (CC-Link Partner Association) sponsorluğunda düzenlenen “Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya Düzeni: Dijital Dönüşüm Ekosistem Buluşmaları” webinarları serisi sektör profesyonellerini bir araya getirmeye devam ediyor. Covid-19 ve benzeri salgınlar veya doğal afetler ile mücadele süreçlerinde dijital dönüşüm teknolojilerinin öneminin ele alındığı ve TBD İkinci Başkanı Mehmet Ali Yazıcı’nın moderatörlüğünü üstlendiği webinar serisinin ilkinde, MEB Yeğtek Sistem Yönetimi Daire Başkanı A. Şamil Demircan, CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, Halıcı Group CEO’su ve ENOSAD Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı ile IQVizyon CEO’su Murat Hekim konuşmacı olarak yer aldı. Alanında uzman isimlerin bir araya geldiği webinar serisinin ikincisi ise T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emir Beyribey, CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, Siemens Türkiye Dijital Fabrikalar Genel Müdürü Kerim Oal ve Ford Otosan Akıllı Üretim Teknolojileri Yöneticisi Dr. Cengiz Deniz’in katılımıyla gerçekleşti.

“GÜCÜMÜZÜ ‘TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR TÜRKİYE İÇİN’ SLOGANIYLA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ PROJELERDEN ALIYORUZ”
COVID-19 ile mücadele sürecinde dijital dönüşümün ve dijital dönüşüm teknolojilerinin öneminin toplumun tüm katmanları tarafından yaşanılarak öğrenildiğini ifade eden Türkiye Bilişim Derneği 2. Başkanı Ali Yazıcı, “Dijital dönüşümünü gerçekleştiren veya dijital dönüşüm yolculuğunda yol kateden kurum ve kuruluşlar bu süreçte fark yaratttılar ve tehditleri fırsatlara dönüştürme şansı yakaladılar. Biz TBD olarak gücümüzü Dijital Türkiye yolculuğunda “Teknoloji üreten bir Türkiye için” sloganıyla gerçekleştirdiğimiz dijital dönüşüm projelerinden alıyoruz. T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı iş birliği ile yürütmekte olduğumuz Dijital Türkiye Endeksi, Yapay Zeka Strateji Dokümanı ve Dijital Türkiye Akademisi ile TSE işbirliği ile yürütmekte olduğumuz Bilişim Standartları Platformu ve kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirmeyi planladığımız TBD SEP Sertifikalı Eğitim Programı’nı bunlara örnek olarak gösterilebiliriz” dedi.

“VERİDEN DEĞER ÜRETMEYE ODAKLI BİR YÖNETİM ANLAYIŞIYLA ÇALIŞIYORUZ”
Dijital dönüşümün, dijital teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesi yoluyla ekonomik ve sosyal refahın arttırılmasına yönelik insan iş süreçleri ve teknoloji unsurlarında gerçekleştirilen bütüncül bir yaklaşım olduğunu belirten T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emir Beyribey, “Dijital Dönüşüm Ofisi olarak yarının rekabetçi ekonomisinde söz sahibi olabilmek, yenilikçi teknolojileri kullanmak ve her daim çözüm üretebilen bir Türkiye yaratmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ülkemizin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek. Bu amaç doğrultusunda ‘Dijital Türkiye’ sloganıyla yola çıktık. Bu süreçte hepimize bazı görevler ve sorumluluklar düşüyor. Biz de Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, dijital dünyanın oyun kurucularından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. İçinde bulunduğumuz dijital çağda sadece veri değil, veriden değer üretmeye odaklı bir yönetim anlayışı doğrultusunda çalışıyoruz. Birçok ülkede dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında merkezi hizmet portalları kuruldu. Biz de bu yönde e-Devlet kapımızı sürekli geliştiriyoruz. Artık sadece kamu hizmetlerinin elektronik ortama taşınmasından ziyade kamunun veriden daha fazla değer yaratan bir yapı olarak yeniden organize edilmesini konuşmamız gerekiyor” dedi.

“PANDEMİ FABRİKALARDA DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAK”
Covid-19 salgını ile birlikte özellikle fabrikalarda eksikliği anlaşılan dijitalleşmenin önümüzdeki dönemde büyük bir hız kazanacağını vurgulayan CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, şunları paylaştı: “İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde üretim başta olmak üzere hayatın her alanında dijital dönüşümün zorunlu olduğunu çok daha derinden hissettik. Tüm dünyada ve ülkemizde görülen koronavirüs salgınının ardından her anlamda yeni bir dünya düzeni bizi bekliyor. Yaşadığımız bu süreçte dijital dönüşümü benimseyen kurumların faaliyetlerini hız kesmeden sürdürdüğünü görüyoruz. Yeni endüstri evresine uyumlu altyapıya sahip olan ve üretim süreçlerinde dijitalleşmeyi pandemi öncesinde gerçekleştirmiş olan işletmeler, uzaktan erişimle verimli bir şekilde fabrikalarını yöneterek ve riski minimize ederek üretmeye devam ediyor. Henüz dijital dönüşüme adapte olamamış büyük işletmelerin yanı sıra özellikle KOBİ’lerin bu süreçte daha dikkatli ve doğru adımlar atması gerekiyor. Dijital dönüşüme yapılacak yatırımlar sadece üreticiyi değil aynı zamanda ülke ekonomimizi de olumlu yönde etkileyecek. Sanayi 4.0 sürecindeki en önemli unsurlar; büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada devreye giren CLPA’nın en yeni teknolojisi CC-Link IE TSN, Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor. Saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan bu yeni nesil teknoloji sayesinde, Sanayi 4.0’ın gereklerini yerine getirmek çok büyük ölçüde kolaylaşıyor ve sanayicilerin rekabet gücü artıyor.”

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE’NİN OLMAZSA OLMAZI”
Sanayi 4.0 evresi ile birlikte dijital dönüşüm uygulamalarının hızla yaygınlaştığını ifade eden Siemens Türkiye Dijital Fabrikalar Genel Müdürü Kerim Oal, dijital dönüşümün temelinde insan olduğuna dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: “Bugün artık dijital dönüşüm özellikle Türkiye’nin olmazsa olmazları arasında yerini alıyor. Koronavirüs pandemisiyle birlikte dijital dönüşümde belki 5 sene içerisinde alabileceğimiz yolu çok daha hızlı bir şekilde aldığımızı ve her şeyden önce cesaretlendiğimizi gördük. KOBİ ağırlıklı endüstri yapısına sahip olan ülkemizde dijitalleşmenin önündeki engellere baktığımızda ise finansal anlamda ve yarınlarla ilgili planlama noktasında endişelerin öne çıktığını görüyoruz. Bunun yanı sıra alt yapılara baktığımızda hem yönetim hem de teknik kademelerde insanların hazırlanması ve değişimin sağlanması da dijital dönüşümü etkileyen unsurlar arasında yerini alıyor. İşte bu noktada kamuya ve özel sektör kuruluşlarına büyük görevler düşüyor. KOBİ'lerin ülke ekonomisindeki payını artırmak için onlara rehberlik edebilmek ve desteklemek oldukça önemli bir konu. Ülkemizin üretim kapasitesinin dijital dönüşüme çok hızlı bir şekilde adapte olabileceğine ve bu noktada daha ciddi bir verimlilik sağlayabileceğine inanıyoruz.”

“AKILLI ÜRETİM SİSTEMLERİNDE İŞİN TEMEL DAYANAĞI VERİ”
Covid-19 pandemisinin ekonomik faaliyetler başta olmak üzere yaşamın birçok alanını etkilediğini dile getiren Ford Otosan Akıllı Üretim Teknolojileri Yöneticisi Dr. Cengiz Deniz, “Şirket olarak son 3 yıldır özellikle üretim tarafında radikal bir dijital dönüşüm süreci yaşadık. Türkiye’de bir ilk olarak, 2019 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) dünya genelinde yürüttüğü “Global Lighthouse Network” ağına kabul edildik. Bu kabul ile beraber Endüstri 4.0 çalışmalarımız hem global çapta tescillendi hem de Ford’un dünya genelinde bu listeye giren ilk fabrikası olduk. Kurduğumuz ekosistemin tamamını yani tedarikçiden müşteriye kadar uzanan tüm yapıyı şeffaf bir hale getirerek izlenilebilir bir yapıya dönüştürüyoruz. Çünkü akıllı üretim tarafına baktığımızda işin temel dayanağı karşımıza ‘veri’ olarak çıkıyor. Günümüz endüstrisinin verimlilik yaratmak açısından tarihte hiç olmadığı kadar imkan ve altyapıya sahip olduğunu görüyoruz. Bunun en önemli sebebi ise veriyi toplayabilecek, işleyebilecek ve anlamlandırabilecek imkan ve olanaklara teknolojik anlamda sahip olmasıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@