220 bin tonluk üretimle ithalat sıfırlanacak

OYAK; 220 bin ton seviyesindeki karbon siyahı ihtiyacının tamamını, gerçekleştireceği üretimle karşılayabilecek.

Ekonomi 17.12.2019, 08:05 20.12.2019, 13:52 SERKAN KIRAÇ
143
220 bin tonluk üretimle ithalat sıfırlanacak

OYAK, lastik sanayi başta olarak kauçuk, boya sanayi ve elektronik ürünler üretiminde ihtiyaç duyulan 220 bin ton seviyesindeki karbon siyahı ihtiyacının tamamını gerçekleştireceği üretimle karşılayabilecek.

Karbon siyahı tesisi konusunda yeni yatırım planları bulunan OYAK, 260 milyon dolar hacmindeki yurtiçi pazarı için dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi ünvanına sahip Tayvanlı International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. ile bu yeni yatırım planı için ortaklık kurdu. Karbon siyahı özel elektronik ürünler, boya sanayi ve kauçuk sektörü ile en çok lastik üretiminde kullanılıyor. Türkiye’nin 220 bin tonluk yıllık karbon siyahı ihtiyacını karşılamak hedefiyle İskenderun’da kurulması planlanan tesis ülke sanayicilerine hammadde tedariki konusunda 260 milyon dolar hacmi bulunan pazara hizmet verecek.

Türkiye Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en büyük karbon siyahı pazarı konumunda. Söz konusu yatırımla dışa bağımlılık sona erecek. Karbon siyahı ithalatını ortadan kaldırabilecek kapasiteye sahip bu proje ihracat potansiyeline sahip olduğunda da ülke ekonomisine dış ticarette katma değer sağlayabilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@