banner143

banner27

banner152

banner31

banner153

AKLease'den, 100 Milyon Euroluk Sendikasyon Kredi Anlaşması

AKLease, Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ile toplam 100 milyon euroluk sendikasyon kredi anlaşmasına imza attı.

Ekonomi 27.10.2022, 17:15 Melike Kaya Bayram
15
AKLease'den, 100 Milyon Euroluk Sendikasyon Kredi Anlaşması

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin geleceğinde ve kalkınmasında büyük rol oynayan yatırımları, uzman leasing çözümleriyle destekleyen AKLease, 100 milyon euroluk sendikasyon kredisi sağladı.  Kredi katılımcıları arasında lider etki yatırımı yöneticisi BlueOrchard Finance Ltd’nin bağlı fonu BlueOrchard Mikrofinans Fonu (BOMF), European Financing Partners (EFP) aracılığıyla Oesterreichische Entwicklungsbank (OeEB) ve FMO aracılığıyla katılan kurumsal yatırımcılar bulunuyor. Kredinin yaklaşık %80’i yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ürünleri için kullanılacak.  Geri kalan kısım, AKLease’in başlıca yeni ekipman ve uzun vadeli varlıklar kiralayan mikro ve KOBİ müşterilerine ayrılacak.

Anlaşmanın imza töreninde konuşan ve bugün portföylerindeki yatırımların büyük çoğunluğunun enerji verimliliği ve yeşil enerji yatırımlarından oluştuğunu söyleyen AKLease Genel Müdürü Çetin Düz, “AKLease olarak yatırımlara kesintisiz desteğimizle ‘büyümenin ve ekonominin tamamlayıcı gücü’ olmaya devam ediyoruz. Bugün, FMO ile 5 yıl vadeli 100 milyon euroluk bir kredi sözleşmesi ile bu desteği daha da büyüteceğiz. Şirket olarak başta makine, enerji, tekstil ekipmanları olmak üzere enerji verimliliği ve atık yönetimine katkı sağlayacak yeni yatırımları odağımızda tutuyoruz. Yatırım büyüklüğü fark etmeksizin tüm yatırım değerlendirmelerinde çevresel etikleri göz önüne alarak ilerliyoruz. Çevreye olumsuz etki yaratan sektör ve yatırımları politika olarak değerlendirme dışında tutuyoruz. Aldığımız bu yeni kredilerle de yeni yatırımları finansal açıdan desteklerken sürdürülebilirliği de eş zamanlı desteklemek istiyoruz. Arka arkaya imzaladığımız kredi anlaşmaları da bize bu yolda büyük bir güç katıyor” dedi.

FMO'da Impact (P4i) Yönetici Ortaklıkları Ruhi Coşgun, “Müşterimiz AKLease için bu en son birden fazla para birimli kredi sözleşmesini katalize etmekten ve düzenlemekten heyecan duyuyoruz. AKLease’e uzun vadeli finansman sağlayarak yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğine yönelik stratejilerini Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne katkı sağlayarak destekleyebileceğiz. Bu kredi sayesinde, AKLease yeşil portfolyosunu daha da geliştirebilecek ve ayrıca FMO’nun yetkilendirmesi doğrultusunda mikro ve KOBİ müşterilerinin iş yaratmasında ve tutmasında yardımcı olabilecek. AKLease ile ortaklığımızın devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BlueOrchard’ın Krediler Müdürü Normunds Mizis ise, “AKLease ile ortaklık yapmaktan çok mutluyuz. AKLease’in sürdürülebilirlik ve temiz enerjiye olan bağlılığından çok etkilendik ve büyümelerini ve dolayısıyla da Türkiye’deki KOBİ sektörünü desteklemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@