banner143

banner27

banner157

banner31

banner153

Aksa Enerji 2022’ nin İlk 9 Ayında Net Kârını %381 Oranında Artırdı

Şirket, bundan sonraki hedefini ise Avrupa pazarındaki enerji yatırımları ve farklı coğrafyalardaki yenilenebilir projeler olarak belirledi.

Ekonomi 08.11.2022, 12:00 Melike Kaya Bayram
26
Aksa Enerji 2022’ nin İlk 9 Ayında Net Kârını %381 Oranında Artırdı

Yurt dışı yatırımlarına hız kesmeden devam eden Türkiye’nin halka açık en büyük global elektrik üreticisi Aksa Enerji, net kârını geçen yılın aynı dönemine göre %381 artırarak 3,91 milyar TL seviyesine yükseltti. 2022 yılının ilk 9 ayında satış gelirlerini %305 artıran Aksa Enerji, 33,7 milyar TL ciro açıkladı.

Operasyonel başarısını finansal sonuçlarına da yansıtan Aksa Enerji, 9 aylık FAVÖK tutarını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %204 artırarak 5,3 milyar TL seviyesine taşıdı. Özbekistan’da toplam 740 MW kurulu güce sahip 3 santral ile tarihinin en büyük global yatırımına imza atan Aksa Enerji, bu süreçte etkin bilanço yönetim kabiliyetiyle net finansal borcun FAVÖK’e oranını 1,1 çarpan ile sektör ortalamasının oldukça altında tutmayı başardı.

“Avrupa’daki fırsatları ve tüm coğrafyalardaki yenilebilir projeleri yakından takip ediyoruz”


Şirketin 2022 yılı ilk 9 aylık performansını değerlendiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, önümüzdeki dönemde şirketin üretim portföyünü genişletmek adına Avrupa’daki enerji fırsatlarını ve farklı coğrafyalardaki yenilenebilir enerji projelerini yakından takip ettiklerinin altını çizdi:

“7 ülkedeki 12 santralimizde operasyonel mükemmellikten taviz vermezken, sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimiz için yatırımlarımıza devam ediyoruz. 370 MW kurulu güce sahip Gana Enerji Santralimizde başarıyla yürüttüğümüz doğal gaz dönüşümü ve çift yakıt teknolojisi ile enerji üretimi sayesinde geçen ay ülkenin elektrik şirketi ECG ile 15 yıllık dolar bazlı elektrik satış sözleşmesi imzaladık. Diğer yandan, Kazakistan’da sözleşmesini imzaladığımız 240 MW kurulu güce sahip olacak Kızılorda kombine ısı ve enerji santralimizi,2025 yılı içerisinde devreye almak için yoğun şekilde çalışıyoruz. Sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimiz doğrultusunda Avrupa’daki enerji yatırımlarını ve farklı coğrafyalardaki yenilenebilir enerji projelerini yakından takip ediyor, yeni projelerle hem varlıklarımızı hem de gelirlerimizi çeşitlendirerek başarılarımızı taçlandırmak istiyoruz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@