banner143

banner27

banner152

banner31

banner153

Brisa’nın Net Karı, Dokuz Ayda Toplam 1.480 Milyon TL’ ye Ulaştı

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki Brisa, 1 Ocak - 30 Eylül 2022 dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı.

Ekonomi 01.11.2022, 10:15 01.11.2022, 09:51 Melike Kaya Bayram
11
Brisa’nın Net Karı, Dokuz Ayda Toplam 1.480 Milyon TL’ ye Ulaştı

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki Brisa, 1 Ocak - 30 Eylül 2022 dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2022 üçüncü çeyrek döneminde güçlü performans sergileyen şirketin cirosu ilk dokuz aylık dönemde 9.575 milyon TL olarak gerçekleşti.2022 yılının üçüncü çeyreğinde şirket, uluslar arası pazarlarda toplam 27 ülkede pazar payını artırdı. Şirketin ihracat gelirleri ise üçüncü çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla dolar bazında %18,2 artarak, ilk dokuz ayda 242 milyon dolara ulaştı. Şirketin net karıilk dokuz ayda toplam 1.480 milyon TL’ye ulaştı.

Şirketin güçlü performansında dengeli işletme sermayesi ve finansal risk yönetimi, başarılı kanal ve ürün portföyü yönetimi etkili oldu. Şirket, sektörünün çok ilerisinde bir performans ile işletme sermayesi gün sayısını tek haneli rakamlarda tutma başarısını gösterdi. Şirketin borçluluk seviyesi de 0,25x ile çok düşük bir seviyede gerçekleşti.

Brisa’nın 2022 yılı üçüncü çeyrek performansını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü; “Koceli ve Aksaray’da iki üretim tesisimiz ve 3000’i aşkın çalışanımızla;müşterilerimizin yolculuklarını sağlama alma vizyonuyla geleceğe öncülük ettiğimiz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Brisa’yı salt bir lastik üreticisi olarak değil, mobilite lideri olarak konumlandırıyoruz. Bu hedefle bünyemize kattığımız Arvento Mobil Sistemler ile ortak projelerimize bu dönemde hız kazandırdık. Mobilite yolculuğumuzda odak alanlarımızdan olan Otopratik mağazalarımızda E-şarj işbirliği ile elektrikli araç şarj istasyonu hizmetlerini yaygınlaştırdık, istasyon sayımızı 15 ilde 20’ye çıkardık. İhracatta da güçlü bir performans sergiledik. Avrupa ve Avrupa dışı pazarlarda,pazarın üzerinde performans gösterdik ve toplamda 27 ülkede pazar payı artışı gerçekleştirdik. Bu dönemde çalışmalarımızın prestijli platformlarda ödüllendirilmesi de bizleri gururlandırdı. Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması'nda sektörümüzde en fazla Ar-Ge yatırımı yapan şirket olduk. Sürdürülebilirlik alanında uzun dönemli hedeflerimize yönelik çalışmalarımıza bu dönemde de güçlü şekilde devam ettik. Tüm aksiyonlarımızı Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uyumlu çözümler üretmek üzere ele alıyoruz. Şirketimiz, 1,5 derece senaryosuna göre sorumluluk alarak çalışmalarını eksiksiz uygulamaya almaya devam ediyor, Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP Türkiye) Türkiye İklim Değişikliği Liderleri ve Su Liderleri arasında yer alıyoruz. Tedarikçi İlişkileri Değerlemesinde ise, A seviye ile Global Liderler arasındayız. Bu başarıların arkasında emeği olan tüm çalışanlarımıza, bayilerimize, iş ortaklarımıza ve bize inanan hissedarlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@