banner174

banner170

banner171

banner157

EKOS Electric 2023 Yılında Bir Önceki Yıla Göre %25 Artışla 1,2 Milyar TL Ciro Elde Etti

Enerjinin elektriğe dönüşümüne katkı sağlamak için tasarımdan üretime bütünsel çözüm ve hizmetler sunan EKOS Electric, 2023 yılı faaliyet raporunu açıkladı.

Ekonomi 28.05.2024, 13:00 Melike Kaya Bayram
264
EKOS Electric 2023 Yılında Bir Önceki Yıla Göre %25 Artışla 1,2 Milyar TL Ciro Elde Etti

25 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren EKOS Electric, ileri teknoloji ve yüksek mühendislik gücüyle bugün 4 kıtada 34’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek elektrik enerjisinin sürdürülebilir dönüşümüne üretim gücüyle eşlik ediyor. Elektrik üreticilerine, şebeke operatörlerine, endüstriyel ve ticari tesislere elektrik altyapı teknolojileri alanında ürün, proje ve hizmetler sunan EKOS Electric, 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklanan 2023 yılı finansal verilerine göre şirket net karını 150,1 milyon TL’ye yükseltti.

2023 yılını hedeflerine ulaşmada bir dönüm noktası olarak gördüklerini belirten EKOS Electric Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, “2023 yılı bizim için başarılı geçen bir yıldı. Cezayir, Senegal, Hollanda ve Bangladeş’te bulunan tesis ve ofislerimize ek olarak, Avrupa pazarındaki yeni üretim merkezimiz EKOS Europe, Portekiz’in Porto şehrinde üretim faaliyetlerine başladı. Orta gerilim anahtarlama ekipmanları ve otomasyon panoları üretiminde Avrupa’daki yeni merkezimiz EKOS Europe’un, Avrupa ile birlikte

Afrika ve Güney Amerika pazarlarındaki büyümemize de yeni bir ivme kazandıracağına inanıyoruz. Bununla birlikte gün geçtikçe büyüyen ürün portföyümüze dağıtım transformatörü imalatını da ekledik. Bu kapsamda, 2024 yılı ikinci çeyreğinde faaliyete geçirmeyi hedeflediğimiz trafo fabrikamızın ilk yatırımını gerçekleştirdik. Üretim ve stoklama kapasitesini artırmak amacıyla Balıkesir Organize Sanayi

Bölgesi’nde yeni bir üretim tesisi kiraladık. 2024 yılı ilk çeyreği itibariyle yeni fabrikamızda anahtarlama ekipmanları ve koruma kumanda pano üretimlerinin kapasite artışları ve alçak gerilim güç panosu üretimimize başladık.” dedi.  

Açılışı için gün sayılan trafo fabrikası ve kiralanan üretim tesisinin yanı sıra, yenilenebilir enerji projelerine özel tasarlanan elektrik teçhizat ve entegre çözüm üretim hatları için de yeni fabrika yatırımı planladıklarını belirten Akbaş; “Balıkesir’de 35 bin metrekare alana kurmayı hedeflediğimiz fabrikamızın ilk aşaması olarak; tasarımların yapılması, projelerin çizilmesi, yüklenicilerin belirlenmesi ve saha ilerleme kontrolörlük işlerinin yapılması amacıyla, bir proje yönetim firmasıyla anlaşarak ilk sözleşmemizi imzaladık. Fabrikanın ilk fazının 2024 yılı içerisinde faaliyete geçmesini hedefliyoruz.” dedi.

“Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarımıza 2024 yılında da devam edeceğiz”

2023 yılında, üretim ve kapasite artışı yatırımlarının yanı sıra sürdürülebilir enerji alanında da önemli gelişmelere imza attıklarını belirten Akbaş, sözlerine şöyle devam etti: “EKOS Electric’in bir iştiraki olarak 2022 yılında kurduğumuz EKOS Mobilite’nin Şarj Ağı İşletmeci Lisans onayını EPDK tarafından 2023 yılı Mart ayı itibariyle aldık. Balıkesir Büyükşehir Belediye iştiraki Balpark’a ait otoparklarda 5 bölgede 11 adet şarj istasyonunu Aralık 2023’te devreye aldık. Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarımıza 2024 yılında da devam edeceğiz. Balıkesir ve çevre illerinde kısa sürede 150 noktaya şarj istasyonlarımızı kurmayı planlıyoruz.”

“Türkiye’de enerji sektöründe ISO 14064-1 standardına göre kapsam 3 emisyonlarını hesaplayan ilk şirketlerden biri olduk”

Karbon ayak izini azaltma yönünde de stratejiler geliştiren EKOS Electric, 2023 yılında Erguvan iş birliği ile karbon ayak izinin ölçümü ve azaltımı için harekete geçti. MENAT bölgesinin lider bankacılık grubu Emirates NBD tarafından desteklenen, iklim ve finans teknolojisi girişimi Erguvan ile iş birliği yaptıklarını belirten Akbaş, “İş birliğimiz kapsamında ‘Azalt’ adlı karbon yönetim çözümünü uygulayarak karbon ayak izini ölçmeye ve azaltmaya yönelik stratejiler geliştiriyoruz. Bu kapsamda, Türkiye’de enerji sektöründe ISO 14064-1 standardına göre kapsam 3 emisyonlarını hesaplayan ilk şirketlerden biri olduk.” dedi.

“Yurt içi ve yurt dışında GES ve RES santralleri için farklı projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz”

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre 2050’ye kadar dünyanın enerji ihtiyacının %50 artacağına ve bu enerji talebinin başta güneş ve rüzgâr enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanacağı öngörüsüne değinen Akbaş, “IEA’ya göre son 22 yıldır, her yıl bir öncekine göre daha fazla yenilenebilir enerji kullanıyoruz. Ayrıca bu zamana kadar yenilenebilir enerji çevre ve iklim değişikliği konularında öne çıkarken son dönemdeki jeopolitik gelişmeler ve savaşlar enerjinin ulusların bağımsızlığı için önemli bir etken olduğunu bizlere gösterdi. Biz de EKOS Electric olarak, hem yurt içi hem de yurt dışında enerji depolamalı rüzgâr ve güneş enerji santralleri kurulması amacıyla girişimlerimizi devam ettiriyoruz.” dedi.

“2023 yılında toplam satışlarımız bir önceki yıla göre %25 oranında artarak 1,2 milyar TL’ye ulaştı”

2023 yılında toplam varlıklarını 2,8 milyar TL'ye yükselttiklerini belirten Akbaş, “2023 yılında toplam satışlarımız bir önceki yıla göre %25 oranında artarak 1,2 milyar TL’ye ulaştı. Kârımız ise, %93 oranında artarak 150,1 milyon TL olurken, ihracat gelirlerimiz ise 212,6 milyon TL’ye ulaştı. En büyük gücümüzün mühendislik becerilerimizle birlikte araştırmaya, sürekli gelişmeye olan tutkumuz ve kaliteye verdiğimiz önem olduğuna inanıyoruz. Geçmiş başarılarımızda olduğu gibi gelecek hedeflerimizi gerçekleştirmeye de 400’ün üzerinde iş arkadaşımızın, paydaşlarımızın ve yatırımcılarımızın desteğiyle devam edeceğiz.” dedi.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@