banner143

banner27

banner152

banner31

banner153

Eyes of Solar 1,5 milyon TL taleple yatırım turunda

Güneş enerjisi tabanlı akıllı güvenlik sistemi Eyes of Solar paya dayalı kitle fonlama turunda yatırımcılarla buluştu.

Ekonomi 28.03.2023, 12:15 Melike Kaya Bayram
8
Eyes of Solar 1,5 milyon TL taleple yatırım turunda

Türkiye'de cadde ve sokak aydınlatmaları ile kent güvenlik ve yönetim sistemlerine yıllık yaklaşık 4 milyar dolar harcama yapılıyor. Yapılan bu harcamaya rağmen şehir içi ve şehirler arası yollarda aydınlatma ve güvenlik sistemleri yer almıyor. Bu durum deprem gibi doğal afet anlarında iletişim problemlerinin doğmasına sebep olurken,  afet öncesi ve sonrasında izleme ve takip süreçlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Şebekeden bağımsız olmayan aydınlatma ve iletişim sistemlerinin yetersizliği ve bunun getirdiği ekstra maliyetler arama kurtarma faaliyetlerinde yaşanan altyapı probleminin de kaynağı halindeyken, yenilenebilir enerji ile üretilen yapay zeka tabanlı yeni nesil güvenlik çözümlerinin değeri giderek artıyor.

Eyes of Solar, derin teknolojisi ile elektrik ve veri tabanı altyapısına ihtiyaç kalmadan çalışabiliyor, elektriğe en uzak noktalarda bile aydınlatma ve güvenlik sistemi sağlayabiliyor.EHBA Teknoloji tarafından geliştirilen Eyes of Solar, pazara güçlü bir giriş yaparak hem ulusal hem de uluslararası alanda büyük ölçekli bir firma olma hedefiyle finansman arıyor. Kitle fonlama platformu fonbulucu’da yatırım turuna çıkan şirket, paylarının %7’sinin arzı yoluyla 1,5 milyon TL fon talep ediyor.Eyes of Solar, 27 Mayıs’a kadar sürdüreceği yatırım turunun başlama tarihi olan 28 Mart Salı günü saat 10.00 itibari ile 15 iş günü içerisinde EFT veya kredi kartı ile yapılan yatırımlarda yatırımcılara %20 fazladan pay veriyor.

Olası tehlike ve hatalar kilometrelerce uzaktan kontrol edilebiliyor

EHBA Teknolojinin problemleri derinlemesine analiz edebilen, kendi donanım ve yazılımları ile sahadaki problemlere kesin çözüm üretebilen bir derin teknoloji şirketi olmasını hedeflediklerini dile getiren Kurucu ve Genel Müdür Hakan Bayram ürün hakkında şu bilgileri veriyor:

“Eyes of Solar ürünümüz ile deprem ve sel gibi durumlarda haberleşme sistemi afet bölgesindeki halkın kullanımına açılabiliyor. Afet durumlarında yerel halkın cep telefonları ile EOS ağına dahil olabilmeleri sağlanıyor.Sisteme bağlanan kullanıcıların verileri uydunet aracılığı ile veri merkezlerine çekilebiliyor.Kamera sisteminden gelen görüntüleri kablosuz haberleşme teknolojisi ile kontrol merkezine aktaran Eyes of Solar, gelen görüntüleri yapay zeka destekli yazılım sayesinde işliyor ve değerlendiriyor. Olası tehlike veya hataları operatöre bildirerek güvenliği üst düzeyde tutan Eyes of Solar, solar paneli sayesinde elektrik enerjisinin ulaştırılamadığı alanlarda bile sorunsuzca çalışabiliyor.Eyes of Solar’ın aydınlatma sistemi kilometrelerce uzaklıktan kontrol edilebiliyor.”

Uzun vadede borsaya kote olmayı hedefliyor

Fonlama sonrası birebir müşteri ziyaretleri ile pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini hızlandıracak olan Eyes of Solar, ekibini kademeli olarak güçlendirerek AR-GE faaliyetlerine devam etmeyi planlıyor. Global fuarlarda yer alarak Eyes of Solar’ı dış pazara lanse etmeyi amaçlayan şirket, iç pazarda kamu kurum ve kuruluşları ile olan temaslarını arttırarak ürünün tüm Türkiye'de yaygınlaşmasını sağlayacak. Uzun vadede borsaya kote olmayı hedefleyen Eyes of Solar, orta vadede oluşabilecek exit fırsatlarını da değerlendirecek.

Eyes of Solar projesi ilk olarak 2022 Nisan ayında İstanbul Teknik Üniversitesi, İGA HUB - İTÜ çekirdek programında lanse edildi. 2022 İTÜ-Çekirdek BigBang platformunda diğer projeler karşısında başarılı bir süreç yürüterek final sahnesinde yerini alan Eyes of Solar, 2022 Aralık ayında yapılan İTÜ-Çekirdek BigBang final sahne sürecini 503 proje arasından EnerjiSa ve IGA tarafından verilen nakdi para ödülleri ile tamamladı. 2023 Ocak ayında düzenlenen Bireysel Genç Girişimci (BiGG) programına kabul edilerek yeni bir döneme giriş yapan proje,  2022 İTÜ-Çekirdek platformunun Kuluçka Girişim statüsü ile yoluna devam ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@