banner143

banner72

banner164

banner152

banner31

banner165

Figopara Yılın İlk Çeyreğinde 10 Kat Büyüdü

Figopara, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 10 kat büyürken, 3 milyar TL’nin üzerinde finansmana aracılık etti.

Ekonomi 15.04.2022, 11:38 Melike Kaya Bayram
121
Figopara Yılın İlk Çeyreğinde 10 Kat Büyüdü

Firmaların işletme sermayesini genişletmek ve tedarikçi finansmanına aracılık etmek amacıyla kurulan FinTech şirketi Figopara, geliştirdiği Alıcı Garantili ve firmaların ticari performanslarını puanlayarak, finansmana kolay ve hızlı ulaşabilecekleri Figo Kolay Finansman hizmetiyle hızla büyümeye devam ediyor. Yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla 10 kat büyüyen ve üç ayda 3 milyar TL’yi aşkın finansmana aracılık eden Figopara,beraber çalıştıkları alıcı sayısını 3katına, tedarikçi sayısını da5 katına çıkardı. 2022 yılının ilk 3 ayında en fazla finansman arayan sektörler sırasıyla imalat,toptan-perakende ticaret,e-ticaretve telekomünikasyonsektörleriolarak dikkat çekti. En fazla finansman arayan sektörlere sağlanan finansman ise yılın ilk üç ayında sağlanan finansmanın yarısına eşdeğer oldu.

“TÜRKİYE’NİN VE DÜNYANIN BÜYÜK GRUPLARIN YATIRIM ALARAK BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kuruluşlarından bu yana sürdürülebilir bir şekilde katlanarak büyümenin en kritik hedefleri arasında yer aldığını söyleyen Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, sözlerine şöyle devam etti: “2022 yılının ilk çeyreğini de hedeflediğimiz büyüme ile kapattık. İlk üç ayda 3 milyar TL’nin üzerinde finansmana aracılık ederken, alıcı sayısını 3 katına, tedarikçi sayısını da 5 katına çıkararak yıla güçlü başladık. Geçen yılın ilk 3 ayına göre hacim olarak ise 3 kat büyüdük.Öte yandanTürkiye’nin perakende ve kimya sektörlerinde lider olan 3 büyük holding debizimle çalışmaya başladı.Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin ve dünyanın büyük gruplarından yatırım alarak büyümemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ayrıca daha fazla finansmana aracılık ederek, büyük firmaların tedarikçileriyle sürdürülebilir bir ilişki kurmasına yardımcı olmayı sürdüreceğiz.”

“HEDEFİMİZ DAHA ÇOK KAYNAĞI HIZLI VE KOLAY YOLDAN SUNMAK” 

KOBİ’lerin, işletmelerin nakit akışı problemlerini çözebilmeleri için inovatif ürünler geliştirdiklerini ifade eden Koray Bahar,şöyle konuştu: “Tedarikçi finansmanı ülkemizde olduğu gibi global anlamda da önemli hale geldi. Türkiye’deki büyük şirketler için tedarikçilerini korumak ve onların yaşam döngüsünü uzatmak kritik öneme sahip. Figopara olarak bizler sunduğumuz hizmetlerle KOBİ’lerin, işletmelerin finansmana erişimini hızlandırırken, hızlı büyümemizi de sürdürüyoruz. Örnek vererek açıklamam gerekirse finansal durumu nedeniyleyeni kredi limiti oluşturamayan pek çok firmanın ticari faaliyetlerini skorlayarak tahsil edebilecekleri faturalar için yeni kredi limitleri oluşturup, üretimini artırmalarına aracılık ettik. Buna ek olarak ihracatçı firmaların vadesini beklemeden nakde kavuşmasını sağlayarak kur dalgalanmalarına karşı kendilerini güvenceye almalarınadestek olduk. Ayrıca Figopara ile çalışan şirketlerin arasında bu yılın ilk 3 ayında cirosunu 20 kat büyüten şirketler de olduğunu söyleyebilirim. Birlikte çalıştığımız 20’den fazla banka ve 10’dan fazla finansal kuruluşla hem büyük şirketlere hem de KOBİ’lere doğru fiyatla finansmana erişim için pek çok seçeneği tek platformda sunuyoruz. Hedefimiz daha çok kaynağı işletmelere çok hızlı ve kolay yoldan sunmak. Ayrıca 2021 yılında İtalya ile başlayan global açılımımızı bu sene Londra, Yunanistan, Orta Doğu ve Asya Pasifik ülkelerinde sürdüreceğiz. Figopara olarak hem Türkiye’de hem de yurtdışında işletmelerin ihtiyacı olan finansmana erişimlerini kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@