banner24

banner72

banner164

banner152

banner26

banner165

Gelecek Varlık'ın 2022 yılı tahsilatı 1,2 milyar TL’yi aştı

Gelecek Varlık, 2022’de toplam tahsilatını bir önceki yıla göre yüzde 70,2 artışla 1 milyar 212 milyon TL olarak gerçekleştirdi.

Ekonomi 03.03.2023, 09:10 Melike Kaya Bayram
22
Gelecek Varlık'ın 2022 yılı tahsilatı 1,2 milyar TL’yi aştı

Gelecek Varlık’ın 2022 finansal sonuçları açıklanırken yaşadığımız deprem felaketine değinen Genel Müdür Sezin Ünlüdoğan, “Yitirdiğimiz tüm vatandaşlarımızın yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyoruz. Yaralıların en kısa zamanda sağlığına kavuşması en büyük dileğimiz. Depremin yaralarının sarılabilmesi için bir yandan acil ihtiyaçların karşılanması bir yandan da normal hayata dönüş hazırlıklarının yapılması gerekiyor. Parçası olduğumuz Fiba Grubu ile birlikte bütün gücümüzle bu yönde çalışırken paydaşlarımıza olan sorumluluğumuz gereği, işimizi kesintiye uğratmadan en yüksek performansla sürdürmeye çalışıyoruz” dedi.

2022 yıl sonu finansal sonuçlarını açıklayan Gelecek Varlık, toplam tahsilatını bir önceki seneye kıyasla yüzde 70,3 artışla 1 milyar 212 milyon TL olarak gerçekleştirdi. Özkaynaklarını 1 milyar TL’nin üzerine taşıyan şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) 2021 yıl sonuna göre yüzde 75,6 artışla 791,2milyon TL’ye, net kârı da yüzde 124,7artışla 390,7 milyon TL’ye ulaştı.

“Yüksek ivmemiz son çeyrekte de sürdü”

Artan risk faktörlerine rağmen Türkiye ekonomisinin dinamik ve esnek yapısıyla güçlü bir direnç gösterdiğini vurgulayan Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan,“Küresel ekonomiden kaynaklanan negatif etkilere rağmen yıl boyunca yakaladığımız ivme 4’üncü çeyrekte de devam etti. Varlık yönetimi şirketlerinin, ülkelerin ekonomik istikrarı ve bireylerin finansal özgürlüklerini kazanması açısından üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bireylere ve şirketlere borçlarını ödeme imkânı sunarken bir yandan da âtıl durumdaki kaynakları yeniden ekonomiye kazandırabiliyoruz” dedi.

“Finansal sistemin sürdürülebilirliğine katkımız devam edecek”

2022’de finans kuruluşlarından 2,1 milyar anapara devralıp, bugüne kadar satın alınan kümülatif anapara büyüklüğünü 20,8 milyar TL’ye taşıdıklarını belirleterek sözlerine devam eden Ünlüdoğan şunları söyledi;

“Pandemi etkisinin bitmesi, bankaların satış ihalelerinde yaşanan artış ve yapılan yasal düzenlemeler nedeniyle 2022’de sektörde kademeli olarak bir hareketlilik yaşandığını görüyoruz. Genel anlamda sektörümüzün işlem hacimlerine baktığımızda önceki yıllara göre daha verimli bir yıl geçirdiğimizi söylemek mümkün. Yakalanan bu istikrarı sürdürmek için teknolojinin yenilikçi çözümlerini de kullanarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@