banner174

banner170

banner171

banner26

Naturelgaz’ın FAVÖK’ü 2023 yılı ilk çeyreği itibarıyla 110,7 milyon TL’ye ulaştı

Naturelgaz’ın brüt karı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artışla 121 milyon TL’ye yükseldi.

Ekonomi 01.05.2023, 15:30 Melike Kaya Bayram
18
Naturelgaz’ın FAVÖK’ü 2023 yılı ilk çeyreği itibarıyla 110,7 milyon TL’ye ulaştı

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Global Yatırım Holding A.Ş. iştiraki Naturelgaz, 2023 yılı ilk çeyreğineilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

2023ilk çeyrek itibariyle Naturelgaz'ın satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 85 artarak 855.4milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Şirketin toplam satış hacmi ise yüzde 10 oranında artarak 75 milyon Sm3 seviyesine yükseldi. Şirketin vergi öncesi kar rakamı ise 2022 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 113 artışla 88.9 milyon TL olarak gerçekleşti.

Dökme, Şehir gazı ve Oto CNG iş kollarında faaliyet gösteren Şirketin ilk çeyrekteki müşteri portföyüne Şehir gazı satışları öncülük etti.

Şehir Gazı iş kolunda, boru hattı şebekesine bağlı olmayan ilçe ve beldelerin doğal gaz ihtiyacını karşılamak amacıyla, doğal gaz dağıtım şirketlerine taşımalı yöntem ile doğal gaz satışı yapan Naturelgaz’ın bu işkolundaki satış hacmi, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 46 artışla 51,2 milyon Sm3 seviyesine yükseldi.

Naturelgaz’ın brüt kârı 2023ilk çeyreğindebir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50oranında artışla 121 milyon TL gerçekleşmiştir. 2023 yılı ilk çeyrek  döneminde 110,7 milyon TL faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr (‘FAVÖK') elde eden Naturelgaz, 2022 yılı aynı dönemine göre 47,7 milyon TL artış göstermiş oldu.

Brüt karlılık ve FAVÖK’te bir önceki yılın aynı çeyreğine göre gerçekleşen büyüme; hacim artışı, artan şehir gazı satışları ile mevsimsellik etkisinin önemli ölçüde azalması ve bu sayede maliyetlerin etkin bir şekilde yönetilmesi sonucu oluştu.

Kapasite artırıcı ve maliyetleri azaltıcı yatırımlar yapıyoruz

Şirketin 2023 yılı ilk çeyrek finansal ve operasyonel performansını değerlendiren Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan “Öncelikle ülkemizin yaşadığı deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bölgede tesisleri ve operasyonu bulunan bir Şirket olarak biz de yaraların hızlıca sarılmasına yönelik elimizden geldiğince katkı vermeye çalıştık.” dedi.

Turan, “Doğal afet nedeniyle zor bir dönem olan ilk çeyreği çalışanlarımızın üstün performansı ile en iyi şekilde kapatırken 2022 yılındakibaşarılı finansal performansımızı, 2023 yılı ilk çeyreğinde de sürdürdük.” diye konuştu.

Çeyrekler itibariyle müşteri portföylerinde farklı iş kollarının ağırlıkta olduğunu belirten Turan, “Şirketin performansını değerlendirirken önceki yılın aynı çeyreği ile kıyaslamak en doğru analizi veriyor. İlk çeyrek ağırlıklı olarak Şehirgazı iş kolunun yoğun olduğu bir dönem ve bu çeyreğin marjları geçen yıl olduğu gibi diğer çeyreklerin gerisinde seyrediyor.2023yılının ilk çeyreğinde 110,7milyon TL FAVÖK elde ederek, oldukça önemli bir büyümeye imza attık. Geçen yılın aynı dönemine göre hedeflerimizin üzerinde gerçekleşen birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarımız ile taşımalı doğal gaz pazarındaki öncü konumumuzu güçlendirmeye ve faaliyetlerimizi çeşitlendirmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

2023 yılı içerisinde hem kapasite artırıcı hem de maliyet azaltıcı yatırımlar yapılacağını belirten Turan, “Şirket olarak yeni tüp alımları ve endüstriyel CNG tesisi açılışları ile kapasitemizi artırırken, Çekici alımları ve GES yatırımları ile de lojistik ve elektrik giderlerimizi azaltmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@