banner143

banner27

banner157

banner31

banner153

01.01.2021, 12:31 667

En mükemmel su filtresi ultra filtrasyon

Ultra Filtrasyon - UF tekniği 15 yıl kadar önce ülkemizde kullanılmaya başlandı. UF tekniği 0,02 mikron seviyesine  kadar suyu filtreler, bu sebeple dünyada, şehir suyundan kaynak suyuna kadar bir çok uygulama alanında görev yapar.

Dünyada yeni bir teknoloji olan UF – Ultra Filtrasyon tekniğini şirketimiz 15 yıl kadar önce ilk kez bir içecek sektörüne kurdu, böylece bu teknolojiyi ülkemize kazandırdık.  Bugünlerde, ülkemizde ve dünyada UF Tekniği şehir şebeke sularında, ters ozmoz sistemlerinde, atık su arıtımında ve balık üretim tesislerinde kullanılıyor.

Dünyada gittikçe üretimi artan UF birimleri, imalatçısının seçimine göre birbirlerinden farklı yapıya sahiptir ve her bir UF modeli farklı farklı kullanım alanlarında daha başarılı olabilirler.

Bu yazımızda biz yalnızca “içten dışa akışlı” olarak sınıflandırılan ve ham suyun ince UF borucukları içine verildiği UF modelini anlatacağız. Bu model UF birimleri, yandaki fotoda görüldüğü gibi, bir basınçlı kap içine yerleştirilmiş ince sentetik borucuklar demetine benzer.  Ham su  bu ince borucuklar  içine girer ve filtrelenen su,  borucuğun dışındaki alanda toplanır, bu nedenle bu tür UF birimi  “İÇTEN DIŞA AKIŞLI ”   olarak adlandırılır. 

UF Kullanım Yerleri: Bugün dünyada UF tekniği en çok şehir suyu hazırlığında kullanılıyor.  Göl ve baraj suyundan şehir suyu üretiminde UF tekniği çok başarılı oluyor.  Çünkü UF sayesinde sudaki katılar 0,02 mikron seviyesine kadar sudan ayrıldığı gibi, hiçbir canlı organizma UF’den geçemiyor ve kente verilen suya karışamıyor. 

 

Katıların ve mikroorganizmaların yoğun olduğu suların Ters Ozmoz -T.O.  tekniği ile  iyileştirilmesinde de UF tekniği çok başarılı bir ÖN FİLTRASYON GÖREVİ yapar. UF nin bu kullanım şekli dünyada gittikçe yaygın hale geldiğinden, bu konuyu aşağıdaki paragrafta tekrar ele alacağız. 

UF hassas filtrasyonu, yüksek kalite standardı ile çalışan içecek ve gıda işletmelerinin proses suyu hazırlığında, kaynak sularının şişelenmesi öncesi hassas filtrasyonunda başarılı olarak ve güven duyularak kullanılan bir filtrasyon tekniğidir.  Özellikle EL DEĞMEDEN ters yıkamaların yapıldığı UF tekniğinde, proses suyuna hiçbir dezenfeksiyon kimyasalı verilmediği için ve işletme hataları azaldığı için, işletmecilerin güvendiği bir filtrasyon tekniği olarak kabul edilir.

UF birimleri deniz suyuna da çok dayanıklı olduğundan, balık üretim tesislerinde gereken steril deniz suyu elde etmek için de kullanılabilir.


TERS OZMOZ CİHAZI ÖNCESİ UF: Gerek deniz suyu ters ozmoz sisteminde olsun, gerekse kuyu ve göl suyu ile beslenen ters ozmoz sisteminde olsun, ham suyun UF ile hassas filtrasyonu sayesinde ters ozmoz cihazı daha yüksek kapasitelerde çalıştırılabilir, membran yıkamaları çok azalır ve ters ozmoz membranlarının ömürleri çok uzar.  Bu nedenle, son yıllarda ters ozmoz öncesi filtrasyon olarak alışıla gelmiş kum filtresi veya çok katmanlı filtre yerine UF tekniği tercih ediliyor.  UF filtrasyonu ile çalışacak olan ters ozmoz sistemlerinin tasarımında membranların çalışması normal debi üzerindeki debilerde tasarlanabilir.  UF ile filtrasyon sayesinde ters ozmoz cihazlarının membranları daha uzun ömürlü olur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@