banner149

banner138

banner143

banner150

banner152

banner141

banner153

11. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nda 900 Bin Lira Ödül Verildi

Altı proje kategorisinde toplam 136 projenin başvurduğu yarışmada 19 proje ödüle layık görüldü ve 900 binTL para ödülü verildi.

Endüstri Güncel 12.12.2022, 10:00 12.12.2022, 09:17 Melike Kaya Bayram
39
11. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nda 900 Bin Lira Ödül Verildi

İhracatta liderliğe yükselen kimya sektöründe, sürdürülebilir ihracatı sağlamak amacıyla İKMİB tarafından hayata geçirilen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinin bu yıl on birincisi düzenlendi. 2011 yılından beri gerçekleştirilen, kimya sektörünün en büyük inovasyon etkinliği olan “Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinde 6 kategoride en başarılı ilk üç proje ödüllendirildi. Bu yıl her kategoride birinciye 75 bin TL, ikinciye 50 bin TL ve üçüncüye25 bin TL verildi. Yarışma kategorilerine ilave olarak “Başarı Hikâyeleri” kategorisinden de başvuru alınarak, başarı göstermişdört proje sahibine teşekkür plaketi verildi.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’in ev sahipliğinde, 10 Aralık 2022 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen 11. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nın ödül törenine Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Necmi Sadıkoğlu, İKMİB Yönetim Kurulu Üyeleri, Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Üyeleri ile proje başvuru sahipleri, akademisyenler, sanayiciler ve öğrenciler katıldı.

Adil Pelister: “11 yılda 3 milyon 200 bin TL ödül dağıtmış olduk”

Ödül töreninde konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, bu önemli etkinlik ile akademi dünyası, KOBİ işletmeleri ve Ar-Ge inovasyon çalışması olan proje sahipleriyle projeleri ticarileştirmek isteyen yatırımcıları buluşturduklarını vurguladı. Proje hakkında bilgiler paylaşan Pelister,”2011 yılından bu yana yaklaşık 1500 proje başvurusu aldık ve yine toplamda bu yıl dahil olmak üzere 3 milyon 200 bin Türk lirası ödül dağıtmış olacağız. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğimize başvuran projelerimizin 34’ü ticarileşti, 13 proje için ise pilot üretim yapıldı ve satış görüşmeleri devam ediyor. Ticarileşen projelerin 10’u patent alma başarısı gösterdi. Projeler 6 kategoride değerlendirmeye alınmakta olup bunlara ilaveten de ayrıca ‘Başarı Hikayeleri’ kategorisinden de başvuru alınıyor. Biz ‘Başarı Hikayeleri’ kategorisine ayrı bir önem veriyoruz. Bu öneme istinaden 2020 yılında 18, 2021 yılında ise 10 Başarı Hikayesi için ayrı ayrı tanıtım filmleri hazırladık. Böylece hem kimya sektörümüzü hem de sektörümüze güç katan projeleri birçok mecrada tanıtma imkanı sağlamış olduk” dedi.

Pelister: “Kimya Teknoloji Merkezimizde Start-Up Girişimcilik Merkezi kuruyoruz”

Teknolojinin öneminden ve değişimden bahseden Pelister, “Teknoloji hızla gelişiyor ve buna bağlı olarak da eğitimden, sosyal hayata ve iş dünyasına kadar her alanda köklü değişimler gerçekleşiyor. Bu değişimlere ayak uydurabilen her alan kalıcılık sağlayabilecekken ayak uyduramayanlar açısından ise değişim yıkıcı yenilik haline gelecek. İşte biz İKMİB olarak keskin bir öngörüyle başlattığımız Kimya Teknoloji Merkezimizde ‘Start-Up Girişimcilik’ merkezi kuruyoruz.  Geleceğin çok hızlı geldiğinin farkındayız. Değişime ayak uydurmaktan çok değişimin öncüleri olmak azmindeyiz. Bu öngörü ve azimle yeni proje geliştiricilere bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de destek vermeye devam edeceğiz. Bu seneyi ihracat hedefimiz olan 33 milyar doların üstünde tamamlayarak sektörel bazda ihracatını en çok artıran sektör olarak birincilikle bitireceğiz inşallah. Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemi sonrası oluşan küresel ekonomik dengesizliklere rağmen bu başarıyı gösteren sektörümüzün çok değerli sanayici ve ihracatçılarına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyorum. 2030 kimya sektörü ihracat hedefimiz olan 50 milyar doları da yine hep birlikte el ele, omuz omuza yakalayacak ve hatta çok üzerine çıkacağız.”

Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Necmi Sadıkoğlu ise,Türkiye’nin kronik sorununun ucuz mal satmak olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Kilogram birim fiyatlarımız 1,70 dolar civarında. Bu da fiyat avantajı ile mal sattığımızı gösteriyor, nitelikli ürün yapmadığımızı gösteriyor. Bu yıl ilk onbir ayda ihracatın 231 milyar dolar ithalatın 331 milyar dolar dış ticaret açığının 100 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Bu da bize gösteriyor ki daha katma değerli mal yaparak açığı azaltmamız lazım, bunu da ancak bu tip yarışmalar ve üniversite sanayi işbirliği ile sağlayabiliriz. Bu noktada Ar-Ge Proje pazarının önemi ortaya çıkıyor. Biz Ar-Ge Proje Pazarını bu açıdan önemsiyoruz ve katma değerli ürün üretmek amacıyla düzenliyoruz. Bu sene 11’incisini gerçekleştiriyoruz. Örneğin ödül kazanan bir proje sahibi ile konuşmamızda geçen sene bizden aldığı ödülle laboratuvar ihtiyacını karşıladığını, çoğu ihtiyacının hazır hale geldiğini söyledi. Bu tabi çok sevindirici bir şey. Başarı hikayelerimiz var. Çok proje geldi ama bunların içerisinde ticarileşenler de oldu. Bu da bizi çok memnun ediyor. Ümit ediyoruz ki bu tip yarışmalarla sektörümüz çok daha katma değerli, nitelikli ürünler kazanacaktır. Kimya sektörümüz de gururumuz oldu bu sene. 11 ayda 30,7 milyar dolar ihracatımız oldu. İlk defa birinci sıraya çıktık. Bu da bizim için gurur verici bir şey. Bu tip faaliyetlerin devamını diliyoruz. Bu yarışmaların Türk ekonomisine, kimya sektörüne çok büyük katkıları olduğuna inanıyoruz. İhracat kilogram birim değerini, katma değeri 2,5- 3 dolaraçıkarabilirsek Türkiye’nin cari açığı kalmaz” dedi.

Bu yıl 136 proje başvurdu

Bu yıl, “ilaç”, “medikal ürünler”, “boyalar ve yapıştırıcılar”, “plastik ve kauçuk”, “kozmetik-sabun ve temizlik ürünleri” ve “temel kimyasallar” olmak üzere 6 ayrı kategoride toplam 136 proje başvuru yaptı.

Her kategoride finalist olan projelerin belirlenmesi ile finalistler, 10Aralık 2022 tarihinde sabah ve öğlen oturumlarında jüri üyelerine projelerini sundu. Jüri tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda belirlenen kategori birincileri 75 bin TL, ikincileri 50 bin TL ve üçüncüleri 25 bin TL para ödülü almaya hak kazandı. Derece alan 19 proje sahibine toplam 900 bin TL para ödülü verildi. Ayrıca bir yıl içinde ticarileşen projeler 100 bin TL özel ödülü almaya hak kazanacak. Böylelikle ödül miktarı 1 milyonTL’ye yükselecek.

Dört Başarı Hikayesi’ne teşekkür plaketi verildi

Ödül töreninde, altı kategoride nakdi ödül almaya hak kazanan projelerin yanı sıra, başarı hikayeleri kategorisinde dört projeye teşekkür plaketi verildi.

Teşekkür Plaketi Kazanan Projeler

Ad-Soyad

Proje Adı

Derecesi

Doç. Dr. Cevahir ALTINKAYNAK, Dr. Öğr. Üyesi Murat EKREMOĞLU, Serhat DEMİRKOL, Dr. Hasan Hüseyin KAZAN

Diaintegra

10. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Medikal Kategorisi Katılımcısı

Doç. Dr. Serkan DAYAN

Anti-aging etkili cilt bakım serumlarının (hydroaging) üretimi

10. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Kozmetik, Sabun ve Temizlik Ürünleri Kategorisi Katılımcısı

ERHAN DEMİRCİOĞLU

Borik Asit ve Perlit Katkılı Kompozit Yakıt Hücresi Membranı

9. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Plastik ve Kauçuk Kategorisi Birincisi

Erdem MUTLU

I-BLACK

10. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Plastik ve Kauçuk Kategorisi Birincisi

Etkinlik kapsamında geçmiş yıllarda dereceye giren ve/veya belli bir başarı seviyesine ulaşan projelerin tanıtım videoları ise https://www.kimyaargeprojepazari.com sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yer alıyor.

11. KİMYA AR-GE PROJE PAZARI ÖDÜL KAZANAN PROJELER VE SAHİPLERİ

İlaç Kategorisi

İlaç Kategorisi

Birinci

ESEN BELLUR ATİCİ

Nöromüsküler Blok Ajanı Gama-Siklodekstrin Türevi Sugammadeks Sodyum İlaç Etken Maddesinin Sentezi/Üretimi

İlaç Kategorisi

İkinci

CİHAN YAVUZ GÜNELİ

RuscusAculeatus L., Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürün Geliştirilmesi

İlaç Kategorisi

Üçüncü

GÜLAY YELKEN DEMİREL

Demans Tedavisinde EndikeTransdermal Flaster İlaç (Ürün) Geliştirilmesi ve Pilot  Üretimi

Medikal Kategorisi

Medikal Kategorisi

Birinci

FATMANUR UYAN

OftalmikViskoelastik Solüsyon (Hyovisco) ve Hammaddesinin Üretimi

Medikal Kategorisi

İkinci

ERKAN YILMAZ

Yeni Nesil Kan Sayım Cihazlarında Kullanılmak Üzere Tasarlanmış Kitlerin Geliştirilmesi

Medikal Kategorisi

Üçüncü

İLHAN SATMAN

Diyabet Hastaları İçin Şeker (Glukoz) Ölçümünün Acısız Yapılmasını Sağlayan Akıllı Biyo-NEMS Ürünlerin Geliştirilmesi

Kozmetik, Sabun ve TemizlikKategorisi

Kozmetik, Sabun ve Temizlik Ürünleri Kategorisi

Birinci

AHMET KATI

OMIC-A SKIN OECD439 Temelli Hayvansız (In vitro) Cilt İrritasyon Test Platformu Geliştirilmesi

Kozmetik, Sabun ve Temizlik Ürünleri Kategorisi

İkinci

İSMAİL ASLAN
ABDULLAH FURKAN GÜLOCAK

Yerli Probiyotik Kaynaklı Postbiyotik İçeren Koku Önleyici Doğal, Mikrobiyota dostu Antiperspirant Formülasyonu

Kozmetik, Sabun ve Temizlik Ürünleri Kategorisi

Üçüncü

VİLDAN PETEK

Yerli Pirinç Kepeği Kullanılarak Üretilecek Beyazlatıcı Doğal İntim Temizleme Losyonu

Boyalarve Yapıştırıcılar Kategorisi

Boya ve Yapıştırıcılar Kategorisi

Birinci

DR. CEMİL DIZMAN

Yüksek katılı biyo-esaslı kimyasallardan elde edilen tek ve çift komponent akrilik bağlayıcıların geliştirilmesi

Boya ve Yapıştırıcılar Kategorisi

İkinci

ERKAN AKSOY

Standart Işıldayan Film Üretimi ve Potansiyel Enerji Uygulamaları

Boya ve Yapıştırıcılar Kategorisi

Üçüncü

MEHMET ÖZDEMİR

SARS-CoV-2 Virüsüne Karşı Etkili Anti-Covid özellikli İç Cephe Boyası

Plastik ve Kauçuk Kategorisi

Plastik Kategorisi

Birinci

ÜMİT ÜNAL

Ticari Poliüretan Ses Yalıtım Sisteminde Atık Kaynaklı Grafen ile Performans İyileştirilmesi

Plastik Kategorisi

Üçüncü

DR. CEMİL DIZMAN

Kendi kendine iyileşebilen biyo-esaslı, bor ve azot içeren vitrimerlerin geliştirilmesi

Plastik Kategorisi

Üçüncü

ÇAĞLAR SİVRİ

Elektrikli Araçlar için Faz Değiştiren Madde Esaslı Batarya Soğutucu Akıllı Filtre

Plastik Kategorisi

Üçüncü

CAN AYRA

Biyobazlı Poliüretan Jel Sistemi Geliştirilmesi ve Geri Dönüşümü

Temel Kimyasallar Kategorisi

Temel Kimyasallar Kategorisi

Birinci

MERVE GÖKŞİN KARAASLAN TUNÇ

Yenil Nesil Nano-Kontrast Ajanlarının Geliştirilmesi

Temel Kimyasallar Kategorisi

İkinci

FIRAT EKİCİ

Kimyasal gübre fabrikalarının bacalarından çıkan gazı kullanarak büyütülen mikro alglerin elektrokoagülasyon yöntemi ile modifiye edilerek katma değerli ürünler üretilmesi.

Temel Kimyasallar Kategorisi

Üçüncü

DOÇ.DR.CEVAHİR ALTINKAYNAK

Doku rejenerasyonunu hızlandıran nanobiyoteknolojik ürün geliştirilmesi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Adana Demirspor 20 37
5. Başakşehir 19 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 19 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 21 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 20 12
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 17 20
15. Espanyol 19 20
16. Cadiz 19 19
17. Getafe 19 17
18. Celta Vigo 18 17
19. Real Valladolid 18 17
20. Elche 19 6
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@