2020 yılı ilk yarısında da Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamaya devam etti

Yılın ikinci çeyreğinde toplam 4,9 milyon ton üretim ve 5,3 milyon ton satış gerçekleştiren Tüpraş’ın yılın ilk yarısındaki yatırımları isetoplam 450 milyon liraya ulaştı.

Endüstri Güncel 13.08.2020, 11:20 Serkan KIRAÇ
71
2020 yılı ilk yarısında da Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamaya devam etti

Tüpraş, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınını önlemeye yönelik karantina tedbirlerinin sürdüğü yılın ikinci çeyreğinde de verimlilik odaklı üretim anlayışı güçlü ve disiplinli finansman politikalarıyla Türkiye’nin enerji ihtiyacını kesintisiz karşılamaya devam etti. 2020 yılının ikinci çeyreğinde %69,5’lik kapasite kullanımıyla 4,9 milyon ton üretim yapan Tüpraş, 4,1 milyon tonu yurt içinde olmak üzere, toplam 5,3 milyon ton ürün satışı gerçekleştirdi.

Salgın nedeniyle yurtiçinde ve yurtdışında yaşanan talep daralması yılın ikinci üç aylık döneminde de etkisini sürdürdü. En büyük etki, küresel havacılık faaliyetlerinin durma noktasına gelmesiyle birlikte jet yakıtı talebinde gözlemlenirken; söz konusu dönemde dünya nüfusunun yarısından fazlasını kapsayan sokağa çıkma ve seyahat etme kısıtlamaları nedeniyle karayolu yakıtlarına olan talep de zayıflamadan payını aldı.

Yüksek seviyelere ulaşan ürün stokları ise özellikle Nisan ve Mayıs aylarında ürün marjlarının üzerinde önemlibaskı oluşturdu. Haziran ayından itibaren, salgına yönelik önlemlerin hafifletilmeye başlanması ve ekonomilerin yeniden açılma sürecine girmesi ile talep tarafında görülen canlanma sinyalleri neticesinde ürün marjlarınıntekrar yükselme trendine girdiği gözlemlendi.

Mart ayını 18 $/v seviyesinde kapatan brent ham petrol fiyatı Nisan ayında zayıf seyrini sürdürürken günlük olarak son 20 yılın en düşük seviyesi olan 13 $/v seviyesine kadar geriledi. Brent ham petrol fiyatı, Mayıs ayından itibaren hem salgın ile mücadele konusunda artan iyimserlik hem de OPEC üyeleri ve diğer ham petrol üreticilerinin uyguladığı arz kısıtları sayesinde toparlama eğilimine girerek Haziran sonunda 42 $/v düzeyine ulaştı.

TALEBİN TOPARLANMAYA BAŞLAMASIYLA İZMİR RAFİNERİSİ ÜRETİME GERİ DÖNDÜ
Covid-19 salgınına bağlı olarak talepte meydana gelen azalışın olumsuz etkilerini en aza indirmekamacıyla, 5 Mayıs’ta üretime ara veren Tüpraş İzmir Rafinerisi, talepte görülen toparlama işaretleriyle beraber öngörüldüğü gibi 1 Temmuz itibarıyla kademeli olarak üretime geri döndü. Bu dönemde özellikle jet yakıtı talebinin daha fazla etkilenmesi sebebiyle, üretim optimizasyonu uygulanarakjet yakıtı üretim oranları düşürüldü.

Tüpraş 2020 yılının ikinci çeyreğinde%69,5’lik kapasite kullanımıyla 4,9 milyon ton üretim yaparken, 4,1 milyon tonu yurt içinde olmak üzere, toplam 5,3 milyon ton ürün satışı gerçekleştirdi.Talep düşüşüyle azalan satışların ve düşen fiyatların neticesinde Tüpraş’ın 2020 yılı ikinci çeyrek cirosu 9,3milyar TL oldu.Tüpraş, Covid-19 tedbirlerinin akaryakıt ürün talebi üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler ve ürün marjlarında görülen zayıflamanın sonucunda, 2020’nin ikinci çeyreğinde 185 milyon TL net zarar kaydetti.

Tüpraş, yürüttüğü etkinfinansman politikalarıyla içinde bulunduğumuz dalgalı dönemde güçlü bilançosunu korudu. Şirketnitelikliinsan kaynağı ve küresel rekabet gücü ile hissedarları, iş ortakları ve Türkiye için katma değer oluşturmaya devam ediyor.

TÜPRAŞ, EMNİYETLİ İŞLETME ANLAYIŞI İLE TÜRKİYE’NİN AKARYAKIT İHTİYACI KARŞILAMAYA DEVAM EDİYOR
Salgının ilk günlerinden bu yana, Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili mercilerin güncel öneri ve direktifleri doğrultusunda gerekli önlemleri ve Koç Holding Kriz Merkezi’nin yönlendirmelerini dikkate almış olan Tüpraş; Türkiye’nin akaryakıt ihtiyacını karşılamagörevini, hiçbir aksaklığa izin vermeden başarıylayerine getirirken emniyetli üretim önceliğini koruyor.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanması konusunda stratejik öneminin bilincinde olan Tüpraş, 2020 yılının ikinci çeyreğinde de modernizasyon ve enerji verimliliği konularında projelerini sürdürerek, yılın ilk yarısında toplam 450milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@