banner138

banner137

Acun Ilıcalı, 30. Kalite Kongresi’ne Katıldı

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından bu yıl 30’uncusu düzenlenen Kalite Kongresi, ikinci gününde de birbirinden değerli ve sürpriz isimleri ağırladı.

Endüstri Güncel 24.11.2021, 09:45 Melike Kaya Bayram
54
Acun Ilıcalı, 30. Kalite Kongresi’ne Katıldı

30. Kalite Kongresi; ikinci gününde de birbirinden değerli konuşmacılara ev sahipliği yaptı. Kongrede; iş hayatındaki değişimden, yeşil anlaşmaların küresel dönüşümüne, sağlıklı kalkınmadan rekabetçilik için verimlilik yönetimine kadar çok sayıda farklı konu ele alındı. Kongrenin ikinci günü; “Genç KalDerliler Soruyor” oturumuyla başladı. GT Alliance UK Kurucu Ortağı, Sürdürülebilirlik ve KSS Danışmanı Sinem Keleş’in yönettiği oturumda; KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar, üniversiteli gençlerin oluşturduğu “GençKal” topluluğunun sorularını yanıtlayarak, çalışma hayatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Daha sonra “Ortak Amaç için Enerji” konulu oturuma geçildi. SOCAR Türkiye Strateji Başkanı, KalDer Yönetim Kurulu Üyesi Kanan Mirzayev’in moderatörlüğünü üstlendiği oturumun konuşmacıları da Limak Uludağ Enerji Genel Müdürü, KalDer Yönetim Kurulu Üyesi Ali Erman Aytac, Enerjide Dijitalleşme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kamil Çağatay Bayındır, ÇEİS Genel Sekreteri Dr. H. Serdar Şardan ile Opet Genel Müdür Yardımcısı Burak Ülken oldu.

GÜLSEREN BUDAYICIOĞLU VE MEHMET CEYHAN 30. KALİTE KONGRESİ’NDE!

Kongre, “Sağlıklı Kalkınma için Sağlık” oturumu ile devam etti. Moderatörlüğünü Genveon İlaç Genel Müdürü ve KalDer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Erhan Baş’ın yaptığı oturumda, toplumdaki psikolojik sorunları ele aldığı yapıtlarıyla adından söz ettiren psikiyatri uzmanı Dr. Gülseren Budayıcıoğlu ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı/Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan konuşmacı olarak yer aldı. Oturumda; pandemi ile birlikte gündemden düşmeyen sağlık, psikoloji ve sosyal alanlardaki sorunlarla, toplumun salgın süreci ve ardındaki dönemde karşılaştığı psikolojik ve fizyolojik sağlık problemleri ele alındı. “İş Yapma Biçimleri ve Dönüşüm” başlıklı oturumun moderatörü de Borusan Holding İK ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı - KalDer Yönetim Kurulu Üyesi Nursel Ölmez Ateş oldu. Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa, Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Ali Rıza Aksoy, Migros İK ve Endüstri İlişkileri Genel Müdür Yardımcısı Olcay Yılmaz Nomak’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumda değişen iş yapış süreçleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşıldı.

YEŞİL ANLAŞMALARIN KÜRESEL ETKİLERİ VE EYLEM TALEBİ!

Daha sonra da “Yeşil Anlaşmaların Küresel Etkileri ve Eylem Talebi” başlıklı oturuma geçildi. GtAlliance UK, Kurucu Ortağı, Sürdürülebilirlik ve Araştırma Danışmanı Ali Gizer’in moderatörlüğünü yaptığı oturumda, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı - İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Climate Group UK Direktörü Alexandra Klassen, Gürmen Group Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Gür Solmaz ve Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği Kurucu Direktörü Bengisu Özenç konuşmacı olarak yer aldı. Kocaeli Sanayi Odası ve İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu, iş dünyasında kalite algısının önemine dikkat çekti.  “Rekabetçilik için Verimlilik Yönetimi” başlıklı oturumun moderatörlüğünü TPM Danışmanı Türker Bozunoğulları üstlenirken, Maxion İnci Alüminyum Genel Müdürü Ali Altınkaya, Yünsa Yünlü San. ve Tic. A.Ş. Operasyon Direktörü Engin Sarıbüyük ve Gates, EMEA Bölgesi Kalite Müdürü Bertan Öğüt, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MÜKEMMELLİK YOLCULUĞUNA DAİR DENEYİMLER PAYLAŞILDI!

“Ortak Amacın Gücü: KalDer - EFQM Modeli” başlıklı oturumun moderatörlüğünü KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar yaptı. KalDer’in varoluş amaçlarının temelini oluşturan, aynı zamanda Türkiye’deki tek olma temsilciliğini üstlendiği EFQM Modeli’nin Avrupa ana merkezdeki EFQM CEO’su Russell Longmuir ile geçtiğimiz yılın “5 Yıldızlı Türkiye Mükemmellik Ödülü” kazananı Toyota Boshoku’nun Türkiye Başkanı Yoshiyuki Kato da değerli konuşmacılar arasında yer aldı. Oturumda; KalDer’in kuruluş amacından, EFQM Modeli’ne ve paydaş kapitalizminin hem çalışanlara hem de iş verenlere sürdürülebilirlik alanında sunduğu avantajlara kadar uzanan geniş yelpazede önemli bilgiler paylaşıldı. “EFQM Global Award 2021” kazananı Bosch Blaichach, EFQM Modeli sayesinde geçtikleri “kalite ve sürdürülebilir” odaklı yönetim sistemi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Oturumda; KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar ile Toyota Boshoku Türkiye Başkanı Kato da mükemmellik yolculuklarına, EFQM Modeli’nin sürekli devinim gösteren dünya sistemindeki kaliteli bir sürdürülebilirlik ile paydaş kapitalizminin avantajlarına dair deneyimlerini paylaştı.

ACUN ILICALI: “HATA LÜKSÜM YOKTU, O DA KONSANTRASYONU ARTIRDI”

Son olarak kapanış oturumuna geçildi. “Girişimcilik ve Başarı” başlıklı oturumun konuğu Acun Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Acun Ilıcalı oldu. Ilıcalı, mesleğe ilk adım attığı yıllardan TV8 kanalını satın alma dönemine kadar uzanan süreç ile ilgili samimi açıklamalarda bulundu. TV8 kanalını satın alma sürecine değinen Ilıcalı, “Kazandığımızı riske ederek, işe yatırarak büyüdük. Hata lüksüm yoktu, o da konsantrasyonumu artırdı” dedi.

 “KALİTE BENİM İÇİN TAKDİRDİR”

Pandemi döneminde televizyon izleme oranlarında artış yaşandığını söyleyen Ilıcalı, “Bu dönemde reklamlar da düştüğü için, gelir elde edemedik. Ama Acun Medya olarak pandemiden hasarsız çıktık. Çünkü insanlar evde olduklarından daha fazla televizyon izledi. İnternet alışverişi aracılığıyla önemli bir reklam grubu oluştu” bilgilerini verdi. Ilıcalı, hayata geçirdiği projelerle ilgili kalite anlayışına da değinerek, “Seyretmediğim işi yapmam. Kalite benim için takdirdir. Bizim işte kalitenin karşılığı; seyircide olan tepkidir” diye konuştu.

 “BAŞARI ORTAK AMAÇTAN GEÇER!”

Kalite kongresinin ana temasına atıfta bulunan Ilıcalı, “Başarının atardamarı bu… Başarı ortak amaçtan geçer… Ortak amaç üzerine olan konsantrasyon başarıyı getiriyor. Amacımız; kaliteli yayın yapmak, insanlarla hoşça vakit geçirmek ve insanların seyrettikleri şeyi takdir etmesi… Bunun karşılığını da görüyoruz” açıklamasını yaptı.

“TEKRARA DÜŞTÜĞÜNÜZ YERDE, SIKINTI BAŞLIYOR DEMEKTİR”

İş yaşamında aldığı tüm kararları 8-9 kişilik ekibi ile değerlendirdiğini anlatan Ilıcalı, yenilik ve bu yeniliğin “sürdürülebilir” olması anlayışına da değindi. Ilıcalı, “Tekrara düştüğünüz yerde, sizin için sıkıntı başlıyor demektir. Hamlelerimizi mümkün olduğu kadar tekrara düşmeden yapıyoruz. Yenilik hastalığım var, yeni bir şey yapmak ve bu sistemi sürdürülebilir kılmak zorundayım” ifadelerini kullandı. Sözlerine: “Acun Firarda’ benim için ‘Squid Game’ gibiydi, ya hep ya hiç” cümlesi ile devam eden Ilıcalı; global anlamda risk almanın avantaj ve dezavantajlarına da değindi.

ILICALI’DAN GENÇLERE: DOĞRU ZAMANDA DOĞRU HAMLE YAPIN

Hem çalışanları hem iş vereni kapsayan ve motivasyonu ön planda tutan ‘paydaş kapitalizmi’, ‘ortak amaç’ ifadelerinin sıkça tartışıldığı KalDer, 30. Kalite Kongresi temalarıyla doğru orantılı açıklamalar yapan Ilıcalı: “Çalışanlar risk almamalı, çalışanlar risk alırsa olmaz. Onun bendeki karşılığı inisiyatif almak. Çalışkanlık, zekâ hepsinin ayrı ayrı önemi var ama asıl olan muhakeme. Bütün çalışanlarımla paylaştığım tek bir sloganım var, muhakeme. Muhakeme nedir? ‘Bunu patrona sormalı mıyım, sormamalı mıyım? Burada kendim karar vermeli miyim, vermemeli miyim? Burada bu hamleyi yapmalı mıyım, yapmamalı mıyım? Bunların hepsi karar anlarında kullandığımız güdüler. Muhakeme üzerine bir dünya kurmalarını isterim hep” dedi. “Genç arkadaşlara vereceğim en önemli mesaj, kariyerleri boyunca hiçbir zaman maddiyatı ön planda tutup, karar vermesinler” açıklamasını yapan Ilıcalı, “Para ve huzuru buluşturabilirseniz mutlu olabilirsiniz. İkincisi, çok zengin olmak zorunda değilsiniz, amacınız asla bu olmasın. Ben muhabirlikten gelen biriyim, muhabirken çok mutluydum. Söylene söylene işe gittim ama maaşlı olduğum dönemde çok mutluydum. Mutluluğunuzu, bulunduğunuz ortamda oluşturun. Olmayacak hayallerin peşinde koşmayın, doğru zamanda doğru hamleleri yapın” diye konuştu.

KONGREYE 70’E YAKIN KONUŞMACI KATILDI!

Avrupa’nın en prestijli ve en çok izlenen organizasyonları arasında yer alan ve 1000’i aşkın katılımcının katıldığı kongrede iki gün boyunca 9 farklı oturum, toplamda 12 paralel oturum ile 4 ayrı özel oturum gerçekleştirildi. Ayrıca kongre; iki gün boyunca birbirinden değerli 70’e yakın konuşmacıyı ağırladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8

Gelişmelerden Haberdar Olun

@