banner143

banner27

banner157

banner31

banner153

Air İndia 290 Adede Kadar Boeing Uçağı Siparişinde Bulundu

Hint havayolu şirketi, pazar lideri Boeing 737 MAX, 787 Dreamliner ve 777X jetlerini tercih etti.

Endüstri Güncel 16.02.2023, 13:00 16.02.2023, 15:35 Melike Kaya Bayram
7
Air İndia 290 Adede Kadar Boeing Uçağı Siparişinde Bulundu

Boeing ve AirIndia, havayolu şirketinin gelecekteki filosunu genişletmek üzere Boeing’in yakıt verimli uçak ailesini tercih ettiğini ve bu kapsamda 190 adet 737 MAX, 20 adet 787 Dreamliner ve 10 adet 777X uçağı siparişinde bulunduğunu duyurdu. AirIndia, Güney Asya’nın hızla büyüyen yurtiçi ve uluslararası havacılık pazarının ihtiyaçlarını sürdürülebilir olarak karşılamaya yönelik filo stratejisini, kapsamlı bir havacılık hizmetleri ile birlikte uygulamaya devam ediyor.

            Boeing ile AirIndia arasındaki anlaşma, aynı zamanda 50 adet 737 MAX ve 20 adet 787-9 uçağının opsiyonlu siparişini kapsıyor. Bu anlaşma, tamamlandığında Boeing’in Güney Asya’dan aldığı en büyük sipariş olarak havayolu şirketiyle yaklaşık 90 yıla dayanan ortaklığında tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek. Anlaşma, nihai şeklini almasını takiben Boeing’in Siparişler ve Teslimatlar sayfasına işlenecek.

            AirIndia CEO’su ve Genel Müdürü Campbell Wilson, “Satın aldığımız yaklaşık 300 adet son derece modern Boeing uçağı, AirIndia olarak uyguladığımız kapsamlı dönüşüm ve büyüme stratejisi Vihaan.AI’nin ana unsurlarından biri. Bu yeni uçaklar, yurtiçi ve uluslararası ağımızı önemli ölçüde genişletmemizi sağlamakla birliktetamamen yeni ve dünya çapında uçak içi ürünleri yolcularımıza en üst düzey konfor ve güvenlikle seyahat imkânı sunacak. Boeing’le uzun yıllara dayanan ilişkimizi bu siparişle ileri bir boyuta taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

            Boeing Ticari Uçaklar Başkan ve CEO’su StanDeal, “AirIndia’nın Boeing yolcu uçakları ailesini tercihi, dünyanın en hızlı büyüyen havacılık pazarına sunduğumuz ürün ve hizmetlere duydukları güvenin göstergesidir. Bu anlaşma, Güney Carolina eyaletinin Washington kentinde bulunan Boeing fabrikaları ve tedarik üslerimizde mühendislik ve imalata yönelik istihdamı destekleyecek. 737 MAX, 787 Dreamliner ve 777X uçaklarının sektör lideri yakıt verimliliği sayesinde AirIndia, genişleme planlarını gerçekleştirebilme ve dünya çapında bir havayolu şirketi olma yolunda konumunu güçlendirmiştir.” açıklamasında bulundu.

            AirIndia, ayrıca, içinde dijital çözümler, yedek parça ve iniş takım değişim programları, pilot ve bakım teknisyeni eğitimi, uçak modifikasyonlarının bulunduğu pek çok yaşam döngüsü destek hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin Boeing Satış Sonrası Hizmetler ile anlaşma imzaladı.

            737 MAX uçakları, AirIndia’nın yurtiçi ve uluslararası ağına esneklik kazandırmanın yanı sıra yerini alacağı uçaklara kıyasla yakıt kullanımını ve emisyonu yüzde 20 oranında azaltacak.

  • Konfigürasyona bağlı olarak 162 ila 210 arası yolcu taşıyabilen ve 3.500 km deniz mili menziline sahip 737-8, piyasadaki en çok yönlü tek koridorlu uçak olup, kısa ve orta mesafe rotalarda karlı bir şekilde işletilebiliyor.
  • 737 MAX ailesinin en büyük uçağı olan ve konfigürasyona bağlı olarak 188 ila 230 arası yolcu kapasitesine sahip 737-10, tek koridorlu ticari uçaklar arasında koltuk başına en ekonomik çözümü sunuyor ve 3.100 km deniz mili menzile kadar uçabiliyor. 

            AirIndia, filosundaki 27 adet 787-8 uçağıyla Dreamliner ailesinin verimlilik ve esnekliğinden yararlanmaya devam ediyor. Daha geniş olan 787-9 uçakları, artırılmış kapasite ve menzille birlikte bir önceki nesil uçaklara kıyasla yüzde 25 oranında yakıt verimliliği sunacak.

            Dünyanın en büyük ve en verimli çift motorlu jeti 777-9, AirIndia filosundaki en büyük uçak olacak ve şirketin yolcularını neredeyse tüm uzun mesafe rotalara aktarmasız ve artırılmış konforla uçurmasına imkân sağlayacak.

  • Benzersiz performans özelliklerine sahip 777X uçağı, ferah bir kabin, özel yapım yeni bir mimari ve 787 uçağından gelen yenilikler ile ön plana çıkıyor.
  • 777-9 uçağı, aerodinamik ve motor teknolojisindeki yeni ilerlemeler neticesinde, yüzde 10 daha az yakıt kullanımı ve emisyonun yanı sıra rakiplerine göre yüzde 10 daha az işletme maliyeti sunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@