banner174

banner170

banner171

banner31

ASAŞ Avrupa’nın En Modern Profil Üretim Hattını Yıl Sonunda Devreye Alacak

45MN Hybrex Pres Üretim Hattını devreye almaya hazırlanan ASAŞ, hatta elektrikli araçların gövde ve batarya kasası profilleri gibi yapısal parçalarını üretecek.

Endüstri Güncel 11.07.2024, 12:45 Melike Kaya Bayram
393
ASAŞ Avrupa’nın En Modern Profil Üretim Hattını Yıl Sonunda Devreye Alacak

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşlarından ASAŞ, Avrupa’nın en modern üretim hattı olan 45MN Hybrex Pres Üretim Hattı’nı Türkiye’de kuruyor. ASAŞ’ın talebiyle İtalya’da özel olarak üretilen 45MN Hybrex Pres Üretim Hattı, 4500 ton gücünde hybrex özelliği olan dünyadaki ilk pres olma özelliğine de sahip. Yıl sonunda tam kapasiteyle devreye alınması planlanan 45MN Hybrex Pres Üretim Hattı, elektrikli araçların gövde ve batarya kasası profilleri gibi yapısal profillerini üretecek. Hattın mekanik montajının 4 ay, elektrik ve otomasyon montajının ise 2 ay sürmesi öngörülürken, Ekim ayı sonunda ilk üretimin yapılması planlanıyor. 45MN Hybrex Pres Üretim Hattı; sadece pres olarak değil billet magazininden otomatik yaşlandırma fırınına kadar içerdiği otomasyon çözümleri ile iyi bir donanıma sahip olduğundan hem alaşım geliştirme hem de yüksek mukavemetli alaşımların üretilmesi konularına da hizmet edecek.

Hattın hizmete girmesiyle birlikte 18.000 ton ilave yapısal profil üretim kapasitesinin hayata geçeceğini belirten ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu, şunları söyledi: “Elektrikli araçlarda alüminyum kullanımının araç başına 100 kg daha artarak 300 kg olacağı öngörülüyor. Biz de bu talebi karşılamaya yönelik olarak 45 MN Hybrex Pres Üretim Hattı yatırımını hayata geçirdik. Bu yatırım, özel alaşım talepleriyle artan ürün geliştirme faaliyetleri için CO2 emisyonu düşük, yüksek enerji verimliliğine sahip (%50’ye kadar), yapısal profillerin özel yöntemlerle üretilmesini sağlayacak teknik donanıma haiz, modern ekstrüzyon presi yatırımı olacak.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@