banner75

banner74

Avrupa'ya gaz ulaştırmaya hazır

TANAP’ın en önemli hattı olan Avrupa bağlantı hattı açılışı gerçekleştirildi.

Endüstri Güncel 30.11.2019, 16:13 04.12.2019, 13:45 SERKAN KIRAÇ
382
Avrupa'ya gaz ulaştırmaya hazır

Güney Gaz Koridoru TANAP’ın Avrupa bağlantı hattı açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katılım gösterdi. Açılışta aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinden liderlerle siyaset, iş dünyası temsilcileri katılım gösterdi. Yıllık 16 milyar m3 gaz taşınması planlanan 1850 kilometre uzunluktaki TANAP, verimli bir yönetim sonucunda proje için öngörülen maliyetin yüzde 45 altında bir maliyetle, 6,5 milyar dolarlık yatırım tutarıyla hayata geçirildi.

“ENERJİ İHTİYACIMIZ GARANTİYE ALINDI”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törenindeki konuşmasında; 7 buçuk yıllık bu başarılı sürecin haklı gururunun yaşandığını belirterek, TANAP ile ülkenin enerji ihtiyacının garantiye alınmasının yanında Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı yapılmasının hedeflendiğini hatırlattı.

TANAP AVRUPA’YA DOĞALGAZ ULAŞTIRMAK İÇİN HAZIR
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise günün tarihi bir gün olduğunu ifade ederek TANAP’ın ülkeler arasında bir köprü görevi gördüğünü, projenin işbirliği ve istihdama da büyük katkılar sağlayacağını vurguladı. Aliyev konuşmasına; “Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu ve kardeşliği” sözüyle son verdi. SOCAR ve TANAP Yönetim Kurulu Başkanı Rönag Abdullayev, geride bıraktığımız yılda TANAP’ın ilk kısmının faaliyete alındığını hatırlatarak günümüzde hattın Avrupa’ya doğalgaz ulaştırmak için tam anlamıyla hazır duruma geldiğini belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@