banner143

banner72

banner171

banner157

AWARE Projesi ile Kimya Sanayinde Su Yönetimi ve İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesi Geliştirilecek

İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Halit Süha Taşpolatoğlu, açılış konuşmasında su yönetiminin kimya sektöründeki önemine değindi.

Endüstri Güncel 29.05.2024, 12:00 Melike Kaya Bayram
238
AWARE Projesi ile Kimya Sanayinde Su Yönetimi ve İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesi Geliştirilecek

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin maddi desteği ile hayata geçirilen AWARE projesi T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın “İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı” kapsamında destekleniyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’in sözleşme imzacısı olduğu proje, kimya sektöründe iklim değişikliğine uyum ve su yönetimi konularında faaliyetler gerçekleştirecek.

Proje, kimyasallar ve kimyasal ürünler alt sektörleri ile metalik olmayan mineraller sektörlerinde üretim süreçlerinde su yönetimi hakkında farkındalık oluşturmayı ve iklim değişikliğine direnci güçlendirmeyi hedefliyor. İklim değişikliğinin bu sektörler üzerinde yaratacağı etkiler hakkında geliştirilecek analizler, işletmelerin kendilerini bu etkilere karşı nasıl hazırlayabileceği konusunda rehberlik edecek.

Projenin açılış toplantısı 10 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Sanayi, kamu, akademi ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı toplantı İMMİB YouTube kanalında yayınlandı.  Açılış toplantısında, proje ortağı olan Su Politikaları Derneği ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı temsilcilerinin sunumlarının ardından proje faaliyetlerinin detayları aktarıldı.  Ayrıca ülkemizde su yönetiminin ve su kaynaklarının durumu, iklim değişikliğinin sektörlere etkisi,  projenin gelecek faaliyetlerinden paydaşların ve firmaların nasıl faydalanabileceği hususları ele alındı.

Halit Süha Taşpolatoğlu: “İklim değişikliğiyle mücadelede su kaynaklarını korumak ve etkin bir şekilde kullanmak sektörümüz için hayati bir öneme sahip”

İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Halit Süha Taşpolatoğlu gerçekleştirdiği açılış konuşmasında şunları belirtti: “Birçok kimyasal ürünün üretimi ve işlenme sürecinde su kullanılmaktadır. Ancak suyun sınırsız bir kaynak olmadığı ve kaynakların azaldığı da bir gerçek. Su kaynaklarının azalmasıyla birlikte suyun etkin ve verimli bir şekilde kullanılması daha da önemli bir hale geliyor. Su kaynaklarının azalması kadar iklim değişikliğinin kimya sektörü üzerindeki etkileri de göz ardı edilemez. Bu nedenle iklim değişikliğiyle mücadelede su kaynaklarını korumak ve etkin bir şekilde kullanmak sektörümüz için hayati bir öneme sahip. Bu proje iklim değişikliğiyle mücadelede sektörümüzün daha dirençli hale gelmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Sektör temsilcilerimizin bu faaliyetlere katılması, sektörümüzün sürdürülebilir bir geleceğe erişmesinde etkili olacaktır.”

İlgili sektörlerin su yönetimi konusundaki farkındalıklarının artırılması yoluyla iklim değişikliğine uyum kapasitelerini güçlendirmek için geliştirilen AWARE Projesi’ne dair gelişmeler, projenin ve İMMİB'in sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@