banner143

banner27

banner152

banner31

banner153

Çobantur Boltas’ta “Akademili” Sürücüler Direksiyon Başına Geçti

Çobantur Boltas’ın sektördeki yetkin ve formasyonlu sürücü açığını gidermek amacıyla yaptığı Sürücü Yetiştirme ve Geliştirme Akademisi, ilk mezunlarını verdi.

Endüstri Güncel 21.09.2022, 15:10 Melike Kaya Bayram
10
Çobantur Boltas’ta “Akademili” Sürücüler Direksiyon Başına Geçti

Türkiye’nin köklü lojistik markalarından Çobantur Boltas’ın, sektördeki sürücü açığına çözüm bulmak amacıyla hayata geçirdiği Sürücü Yetiştirme ve Geliştirme Akademisi’nin ilk kursu tamamlandı. Teorik ve pratik eğitimlerin, profesyonel eğitmen kadrosu ile sektörde iş birliği yaptıkları tedarikçi firmaların yetkilileri tarafından verildiği akademiden mezun olan 8 kişi, yedek sürücü unvanıyla işbaşı yaptı.

Çobantur BoltasTürkiye Filo Direktörü Murat Kunduracı, yeni mezunlarınilk aşamada tecrübeli sürücülerlebirliktesahada koçluk sistemiyle yurt içi güzergâhlarda çalışmaya başladığını ifade ederek,“Daha sonra Filo Bölümü tarafından da mezun edilerek kendilerine araçları zimmetlenecek ve yola tek başlarına çıkabilecekler.” dedi.

“Birebir uygulamalı eğitimlerle fark yarattık”

Sektördeki sürücü ihtiyacını karşılamak için Akademi’yi uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm olarak gördüklerini dile getiren Kunduracı, eğitimlerde bir tır sürücüsünün ihtiyaç hissedebileceği, lojistiğin her alanıyla ilgili bilgilerin teorik ve uygulamalı olarak aktarıldığını dile getirdi.

Kunduracı, birebir gerçekleştiği ve daha yoğun pratik eğitimlerle benzerlerinden ayrıştığı için kursun oldukça verimli geçtiğine dikkati çekti. Ağır vasıta sürücülerinin eğitimi konusunda profesyonel bir ekip olan HED Akademi ile birlikte çalıştıklarını anlatan Kunduracı, işbirliği yaptıkları önemli tedarikçileri Renault, Prometeon, Tırsan, Mutlu Akü’dende destek aldıklarını, bu markalarınkendi ürünlerini hem teorik hem de pratik sunumlarlasürücülere anlattıklarını dile getirdi.

“Yılların tecrübesini 5 haftada kazandırdık”

“Yıllar içinde elde edebilecekleri deneyimi, 5 haftada vaka çalışmalarıyla uygulamalı olarak edinmelerini sağladık.” diyen Kunduracı, eğitimlerin içeriğine ilişkin şu bilgileri de paylaştı:

“Sürücülere sefer sırasında kullanılan belgeler, gümrük, kara yolu ağı, yol tipleri, trafik kazaları ve istatistikleri, araç kontrolleri, çekici -dorse tanıtımı, kör noktalar, takograf çalıştırma, dinlenme süreleri, manevra çalışmaları, yük emniyeti, dorse açma - kapama, kavşaklar, defansif sürüş, anti skid, anti rollover, ekonomik sürüş gibi konularda detaylı bilgiler verildi.”

“Kadın adaylardan daha çok ilgi bekliyoruz”

Çobantur Boltas Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü İlhan Çağlar ise ikinci kursiçin başvurularda belirgin bir artış görüldüğünü aktardı.Şirket olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini ve lojistikte kadın istihdamını desteklediklerini vurgulayan Çağlar, sadece masa başında değil sahada da kadın çalışan sayısını artırmak istediklerini söyledi. Çağlar, kursun ikinci dönemi için kadın adaylardan daha çok ilgi beklediklerini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@