banner143

banner27

banner157

banner31

banner153

E-Ticaretin Davos'unda Hedef Türkiye’de E-Ticareti Büyütmek İçin 1 Milyon B2b Buluşmaya Aracılık Etmek

“E-ticaretin Davos’u” olarak nitelendirilen World E-Commcerce Forum, 34 ülkeden 20 bine yakın katılımcıyı ağırlıyor.

Endüstri Güncel 29.09.2022, 14:31 Melike Kaya Bayram
107
E-Ticaretin Davos'unda Hedef Türkiye’de E-Ticareti Büyütmek İçin 1 Milyon B2b Buluşmaya Aracılık Etmek

Dünya e-ticaretinin devlerini İstanbul’da bir araya getiren “e-ticaretin Davos”u World E-Commerce Forum’da,Türkiye e-ticaretini geliştirecek somut adımlar atılıyor. 34ülkeden 20 bine yakın katılımcıyı ağırlayan forumda, Türkiye e-ticaret hacminin kısa sürede 2,5 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkartacak potansiyelin altı çizildi. Aynı zamanda dünya e-ticaretinin yeni yol haritasının da belirleneceği, gelecek vizyonu ve trendlerin masaya yatırılacağı forum kapsamında bu büyümenin gerçekleştirilebilmesi için atılması gereken adımlar da açıklandı.

Türkiye’nin e-ticaret potansiyeli yüksek

Ticaret Bakanlığı, Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) ve E-Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) gibi farklı sektörlerden kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen World E-Commerce Forum’un ana iş ortaklığını Meta, ana sponsorluğunu İş Bankası üstlendi. Forumun ikinci gün programlarında, dünya ihracatında yüzde 6 paya sahip olan e-ihracat payının Türkiye’de henüz 0,6 seviyesinde olduğuvurgulandı. Ayrıca, bu payın yüzde 1’e çıkartılmaması için büyük bir potansiyelolduğuna işaret edildi. Yüzde 1’lik paya denk gelen 5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için tek gereken şeyin ise “cesaret ve iletişim” olduğunadikkat çekildi.

Nart: Nihai hedefimiz 1 milyon B2B buluşmasına aracılık etmek

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, Türkiye’deki girişimcilerin bu iki unsura fazlasıyla sahip olduğunuifade etti. Nart, İstanbul’da 9. kez düzenlenen World E-Commerce Forum’un Türk girişimcisine bu kanalı sunmak için her yıl kapsamını genişlettiğini belirti. Bu amaçla global e-ticaret ekosistemine katkı sunmak amacıyla düzenledikleri World E-Commerce Forum’da, tüm dünyadan ve Türkiye’den e-ticarette lider markaları ve e-ticaret paydaşlarını bir araya getirdiklerini belirten Nart “Foruma katılan pazaryerlerinin e-ticaret pastasındaki payı, 250 milyar dolar civarında. Foruma özel olarak geliştirdiğimiz Deal Maker B2B eşleştirme uygulaması ile önemli iş birliklerine aracılık edeceğiz. Gelecek yıllarda düzenleyeceğimiz forumda nihai hedefimiz1 milyon B2B iş görüşmesine aracılık etmek.” dedi. Nart, bu hedef doğrultusunda World E-Commerce Forum’da bu yıl 10 global pazar yeri ve yatırımcı fonunu da girişimcilerle bir araya getirdiklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@