banner143

banner27

banner157

banner31

banner153

Ekomaxi, Betonarme Su Depolarındaki Güvenlik Sorunlarına Karşı Uyardı

Yaşam alanlarında yaygın olarak kullanılan betonarme su depoları, suyun kimyasal yapısını bozuyor.

Endüstri Güncel 01.11.2022, 15:15 Melike Kaya Bayram
17
Ekomaxi, Betonarme Su Depolarındaki Güvenlik Sorunlarına Karşı Uyardı

İnsanların en temel ihtiyaç maddesi olan suyun güvenli bir şekilde depolanarak; saflığının korunması ve temiz tutulması hayati önem taşıyor. Ancak yaşam alanlarında yaygın olarak kullanılan betonarme su depolarında ki güvenlik sorunu, deponun inşası ile birlikte başlıyor.

Donma tehlikesi

Çünkü kış mevsiminin çetin geçtiği şehirlerde yani hava sıcaklığının +5 derecenin altına düştüğü dönemlerde inşa edilen betonarme su depoları, donma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Isınan havayla birlikte oluşan sıcaklık farkı nedeniyle beton içerisinde ki suyun çözülmesine bağlı olarak betonda çatlaklar oluşabiliyor. Bu durum ise beton dayanımını en az yüzde 50 oranında düşürüp, deponun dış ortam şartları ile olan etkileşimini artırıyor. Bu nedenle kış mevsiminin sert geçtiği şehirlerde, hava muhalefeti nedeniyle projeler ertelenebiliyor.

Zaman içerisinde depoda; pas, yosun ve bakteri oluşuyor

Betonarme su depolarının inşasında başlayan güvenlik sorunu, depo kullanıma açıldıktan sonra artarak devam ediyor. Mukavemeti zayıflayan ve çatlaklar oluşan betonarme su depoları, UV ışınlarına karşı koruma sağlayamadığı için zaman içerisinde depoda; pas, yosun ve bakteri oluşuyor. Bu durum ise suyun kimyasal yapısını bozarak, insan sağlığını tehdit ediyor.

Depoda oluşan çatlaklar, yapının ömrünü kısaltıyor

Genellikle bina temeline yakın yerlerde ve bodrum katlarında bulunan betonarme su depolarında hem hava şartlarından hem de depremlerden kaynaklı olarak oluşan çatlaklar nedeniyle sızan sular, taşıyıcı sistemin donatılarında korozyona sebep olduğu için binanın yük taşıma kapasitesi düşüyor ve yapının ömrü kısalıyor.

4 mevsim hizmet sunuyor

Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, betonarme su depolarında yaşanan güvenlik sorunlarını ortadan kaldıran, hava muhalefetinden etkilenmeden, hızlı ve pratik bir şekilde kurulabilen “GRP Modüler Su Depolama Sistemleri” ile müşterilerine, 4 mevsim hizmet sunuyor.

Suyu, kalitesini bozmadan muhafaza ediyor

Ekomaxi, “GRP Modüler Su Deposu” teknolojisi ile depolanan suyu, kalitesini bozmadan, uzun yıllar güvenli bir şekilde muhafaza ediyor. Yüksek mühendislik malzemesi olarak tanımlanan ve SMC olarak adlandırılan “cam elyaf takviyeli kompozit malzeme” ile üretilen GRP su depoları, geleneksel sistemlerden farklı olarak; aşırı sıcak ve aşırı soğuk dış ortam şartlarından etkilenmiyor. GRP panellerin pürüzsüz yüzey yapısı ve cam elyaf içeriği nedeniyle UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın olduğu için su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor.

Paneller, kar yükü basıncı hesaplanarak geliştiriliyor

Ayrıca kar yükü basıncı hesaplanarak geliştirilen paneller, yoğun kar yağışı görülen bölgeler dikkate alınarak 60 cm kar yükü basıncına dayanıklı olarak üretiliyor. Yüksek mukavemete sahip paneller, depremlere karşı da yüksek dayanım sağlıyor.

İhtiyaca uygun kapasitelerde üretilebilen Ekomaxi GRP Su Depoları, minimum 50 yıl süren ekonomik ömürleri boyunca güvenli su depolama imkânı sunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@