banner143

banner27

banner152

banner31

banner153

İntercem 110’uncu Konferansını 19-21 Eylül’de İstanbul’da Gerçekleştirdi

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “İklim değişikliyle mücadele konusunda üzerimize düşen görev düşük karbonlu üretim yapmaktır.

Endüstri Güncel 21.09.2022, 16:30 Melike Kaya Bayram
20
İntercem 110’uncu Konferansını 19-21 Eylül’de İstanbul’da Gerçekleştirdi

Dünya çimento sektörünü bir araya getiren INTERCEM’in 110’uncu buluşması, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin (ÇCSİB) iş birliğiyle 19-21 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Intercem İstanbul’un açılış konuşmasını yapan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, dünyanın dört bir yanından Asya ve Avrupa’nın buluşma noktası İstanbul’a gelen dünya çimentocularına Türkiye çimento sektörünün bugününü ve geleceğe dönük çalışmalarını anlattı.

Türkiye çimento sektörünün kurulu üretim kapasitesi ile dünyada beşinci, Avrupa’da ise lider üretici konumunda olduğunu belirten Yücelik, konuşmasında sektöre ait şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’de faaliyet gösteren 76 çimento fabrikasının yıllık çimento üretim kapasitesi yaklaşık 118 milyon ton.  Fabrikalarımız, %69 kapasite kullanım oranıyla faaliyetlerini sürdürüyor.2021 yılında çimento üretiminde, bir önceki yıla göre %7,2 artış yaşandı. Böylece 82 milyon ton çimento üretimi gerçekleşti. İç satışlar, bir önceki yıla göre %5,9 oranında artışla 62,7 milyon tona ulaştı. 2021’de çimento sektörünün toplam ihracatı değer bazında %14 artarak 1 milyar 266 milyon dolara çıktı. Toplam ihracat miktarı ise %1,7 düşüşle 30,8 milyon tona indi. Bu yılın ilk yarısında iseTÜRKÇİMENTO üyelerinin çimento üretimi, geçen yıla göre %10geriledi. Bu dönemde önceki yılın aynı dönemine göre iç satışlar %14,5 düşerken, çimento ihracatı da %6,5 arttı.”

Konuşmasında sürdürülebilirlik konusuna da değinen Fatih Yücelik, şunları söyledi:

“Sürdürülebilirlik konusu, birçok sektör için artık isteğe bağlı bir tercih ya da bir lüks olmaktan çıktı. Bu uygulamaları iş süreçlerine dahil etmekte geciken şirketleri zor günlerin beklediğini söylemek yanlış olmayacaktır.İklim değişikliyle mücadele konusunda üzerimize düşen görev düşük karbonlu üretim yapmaktır. Çimento sektöründe enerji verimliliği yatırımları, biyokütle kullanımı, atık ısıdan elektrik üretimi, katkılı çimento üretimi konularında, büyük yatırımlar yapılıyor” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@