banner143

banner27

banner152

banner31

banner153

Nuh Çimento, Kaya Kamyonlarını ABB’nin yüksek teknolojili ürünleri ile Elektrikli Kamyonlara dönüştürecek

Nuh Çimento ve ABB, sıfır emisyon ile çalışacak Kaya Kamyonlarının tam elektrikliye dönüştürülmesi projesinde iş birliği yapıyor.

Endüstri Güncel 30.05.2022, 15:15 Melike Kaya Bayram
47
Nuh Çimento, Kaya Kamyonlarını ABB’nin yüksek teknolojili ürünleri ile Elektrikli Kamyonlara dönüştürecek

Nuh Çimento, 2030 yılına kadar çimento faaliyetlerinde karbon ayak izini düşürme ve net sıfır emisyon hedefleri çerçevesinde dizel yakıtlı araç ve iş makinelerinin tamamını elektrikliye dönüştürmek için 2018 yılında dizel ekskavatörlerini elektrikliye çevirmeye başladı. Yeni proje il e de sürdürülebilirlik taahhütlerini gerçekleştirme yolunda teknolojik işbirliği yaptığı ABB ile birlikte 30 yıldır kullanımda olan
kaya kamyonlarını elektrikliye dönüştürme kararı verdi.

Nuh Çimento ve ABB arasındaki bu işbirliği ile yüksek güç lü ve uzun ömürlü enerji depolama sistemlerinin kullanılmaya başlanması, kaya kamyonlarının işletmecilik maliyetlerini düşürecek, daha
uzun kullanılabilirlik ömrü sunacak ve daha yüksek verimlilik sağlanmasına zemin yaratacak. Kaya kamyonları yokuş aşağı giderken ortaya çıkan rejeneratif enerji bataryaların yeniden şarj edilmesini
sağlayacaktır. Bu kullanım şekli ile Kaya Kamyonlarının genel verimliliği ar tırılarak şarj ihtiyacı azalacaktır ve operasyonel verimlilik artacaktır. 30 yıl dır Nuh Çimento maden sahalarında kullanılan kaya
kamyonlarının tamamen elektrikle çalışan makinelerin arasına dahil olmasına ve uzun yıllar boyunca kullanımda kalmasına olanak sağlanacaktır.

Nuh Çimento Grubu CEO’su Gökhan Bozkurt, “Yeşil Yakıt, Yeşil Çimento, Yeşil Elektrik ve Yeşil Hammadde imento, Yeşil Elektrik ve Yeşil Hammadde olarak sıraladığı sürdürülebilir üretim ve verimlilik olarak sıraladığı sürdürülebilir üretim ve verimlilik modelinde; düşük karbonlu ve alternatif yakıtlara modelinde; düşük karbonlu ve alternatif yakıtlara yönelen projeler ile hem maliyet hem de çevresel etkilerimizi düşürmeye gayret yönelen projeler ile hem maliyet hem de çevresel etkilerimizi düşürmeye gayret ediyoruz”ediyoruz” dedi.dedi.

"Son yıllarda ivme kazanarak sürdürülebilirlik yatırımlarına ve hayata geçirdikleri projelerle bu alanda me kazanarak sürdürülebilirlik yatırımlarına ve hayata geçirdikleri projelerle bu alanda sektöre öncülük ettiklerini vurgulayan sektöre öncülük ettiklerini vurgulayan Bozkurt “; yılda 4,5 milyon ton hammade taşıyan kaya Bozkurt “; yılda 4,5 milyon ton hammade taşıyan kaya kamyonlarımızın dizel yakıttan elektrikliye dönüşüm projesi hem madencilik kamyonlarımızın dizel yakıttan elektrikliye dönüşüm projesi hem madencilik hem de çimento sektörü için hem de çimento sektörü için örnek teşkil edecektir. örnek teşkil edecektir. Kullanılmayan motorinin ekonomik katkısı yanı sıra daha temiz bir enerji kaynağı Kullanılmayan motorinin ekonomik katkısı yanı sıra daha temiz bir enerji kaynağı olan elektriğin tercih edilmesi karbon emisyonlarımızı azaltarak, nakliye kaynaklı karbon ayak izimizi olan elektriğin tercih edilmesi karbon emisyonlarımızı azaltarak, nakliye kaynaklı karbon ayak izimizi silecektir.silecektir. ABB Türkiye ve ABB Global’in teknoloji ve deneyimleri ile gerçekleşecek olan ABB Türkiye ve ABB Global’in teknoloji ve deneyimleri ile gerçekleşecek olan projenin hem projenin hem şirketlerimize hem de dünyamıza değer katacağına inanıyorum " dedi.şirketlerimize hem de dünyamıza değer katacağına inanıyorum " dedi.

ABB, 2030 Global Sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında operasyonlarında ve gerçekleştirdiği projelerde mında operasyonlarında ve gerçekleştirdiği projelerde sıfır emisyon hedefiyle hareket ediyor. Bu projede ABB’nin yüksek teknolojili fabrikalarında üretilen enerji sıfır emisyon hedefiyle hareket ediyor. Bu projede ABB’nin yüksek teknolojili fabrikalarında üretilen enerji verimliliği yüksek ürünler kullanılacaktır.verimliliği yüksek ürünler kullanılacaktır.

ABB bu proje kapsamında, kaya kamyonlarının elektrikliye çevrilmesi için ihtiyaç olan tüm ekipmanlaripmanlarının; ; tractiontraction sistemi, batarya paketi, elektrik motoru, araç kontrol sistemi, elektrikli araç şarj istasyonunun sistemi, batarya paketi, elektrik motoru, araç kontrol sistemi, elektrikli araç şarj istasyonunun tedariki ve sistem mühendisliğinden sorumlu olacaktır. tedariki ve sistem mühendisliğinden sorumlu olacaktır.

ABB Türkiye TractionTraction Divizyonu Müdürü Müdürü Saim Baran, "ABB, yüksek teknoloji içeren E, yüksek teknoloji içeren E--Mobility ve Raylı Mobility ve Raylı Sistem Sistem TractionTraction Konverterleri, Enerji Depolama Sistemleri ve Elektrikli Araç Şarj çözümlerinde dünya lideri Konverterleri, Enerji Depolama Sistemleri ve Elektrikli Araç Şarj çözümlerinde dünya lideri tedarikçilerinden biridir. ABB olarak tamamen elektrikli operasyonlara geçişi hızlandırmtedarikçilerinden biridir. ABB olarak tamamen elektrikli operasyonlara geçişi hızlandırmaya yardımcı olan aya yardımcı olan uzmanlığımıza ve verimli teknolojilerimize çok güveniyoruz. 100 yılı aşkın deneyimimiz ile geliştirilip uzmanlığımıza ve verimli teknolojilerimize çok güveniyoruz. 100 yılı aşkın deneyimimiz ile geliştirilip üretilen ürünlerimiz birçok Raylı Sistem ve Eüretilen ürünlerimiz birçok Raylı Sistem ve E--Mobility projesinde CO2 emisyonunu sıfırlayarak Mobility projesinde CO2 emisyonunu sıfırlayarak müşterilerimizin enerji tasarrufu sağlammüşterilerimizin enerji tasarrufu sağlamasına, maliyetleri düşürmesine ve sürdürülebilirlik hedeflerine asına, maliyetleri düşürmesine ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Temiz ve sürdürülebilir enerji ihtiyacının tüm Dünya’da oldukça hızlı bir ulaşmalarına yardımcı oluyor. Temiz ve sürdürülebilir enerji ihtiyacının tüm Dünya’da oldukça hızlı bir şekilde arttığı bu günlerde, ABB olarak şekilde arttığı bu günlerde, ABB olarak ddünyaünyadada ve ülkemizde ilk olma özelliği taşıyanve ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan bu bu sıfır emisyon sıfır emisyon projesinde, Nuh Çimento’nun ABB’yi tercih etmesinden dolayı gurur duyuyoruz” dedi.projesinde, Nuh Çimento’nun ABB’yi tercih etmesinden dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@