banner24

banner72

banner171

banner157

RUSAL’ın Düşük Karbonlu Alüminyum Ürünleri Türkiye’yi 2050 Hedeflerine Taşıyacak

Dünyanın en büyük alüminyum üreticilerinden RUSAL, Türkiye alüminyum sektöründen 250’den fazla lideri İstanbul’da düzenlediği yıllık seminerde ağırladı.

Endüstri Güncel 31.05.2024, 10:45 Melike Kaya Bayram
291
RUSAL’ın Düşük Karbonlu Alüminyum Ürünleri Türkiye’yi 2050 Hedeflerine Taşıyacak

RUSAL’ın Türkiye’deki müşterileri ve iş ortakları için düzenlediği yıllık seminer etkinliğinde sektöre dair en güncel bilgiler, küresel pazar trendleri, Türk ve Avrupa pazarlarına dair tespitler, fiyatlama stratejileri ve daha birçok konu masaya yatırıldı. Seminerin bu yıl öne çıkan başlığı olan sektörün karbondan arındırılması konusunda RUSAL, müşterilerine karbon ayak izlerini nasıl azaltabileceklerine dair bilgiler de aktardı.

Türkiye, 2050 yılına kadar alüminyum ürünlerinin karbon ayak izini bir ton alüminyum başına 2,5 ton CO2'ye düşürmeyi hedefliyor. Bu hedefe ulaşılabilmesi için alüminyum sektöründe üretim ve tedarik zincirinin yüzde 80 oranında karbondan arındırılması gerekiyor. RUSAL yetkilileri, seminerde söz konusu hedeflere ulaşılması adına kendi ürünlerinin yanı sıra kullanılabilecek çözümleri anlattı. Bunların arasında bir ton alüminyum başına yalnızca 2,3 ton CO2’lik karbon ayak izi olan ALLOW alüminyum ve PEFA gibi geri dönüştürülmüş ürünler yer alıyor. RUSAL ayrıca hurda alüminyum geri dönüşümü yoluyla döngüsel ekonomiyi de destekliyor. İnert anotların kullanıldığı ALLOW INERTA'nın kademeli olarak piyasaya sürülmesi, alüminyumun karbon ayak izini neredeyse sıfıra indirecek.

RUSAL EMEA Satış Müdürü Roman Borisov, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “RUSAL olarak, düzenlediğimiz yıllık etkinlikler aracılığıyla küresel alüminyum sektöründe, karbon ayak izinin azaltılması gibi en güncel küresel trendler konusunda müşterilerimizi bilgilendirmeyi en önemli önceliklerimizden biri olarak görüyoruz. Ana amacımız, müşterilerimizi en doğru kararları vermelerini sağlayacak bilgilerle donatmak ve iş ortaklarımıza karbondan arınma süreçlerinde destek vermek. Müşterilerimizi düşük karbonlu, yüksek kaliteli birincil alüminyum ürünlerimizi, değer önermelerinin bir parçası olarak kullanmaya dair teşvik ediyoruz. Her sektörde kaliteli ürünler sunabilecekleri üretim imkânlarını sağlamaları doğrultusunda onlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Türkiye, 1,2 milyar Amerikan Doları’na ulaşan toplam satışla RUSAL'ın Rusya dışındaki ilk 3 pazarı arasında yer alıyor. Türkiye’nin çeşitli ve alüminyumun yoğun olarak kullanıldığı işleme ve üretim sektörlerinin desteklediği bu hacim, şirketin toplam gelirlerinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor. RUSAL’ın önemli müşterileri arasında Türkiye’nin önde gelen otomobil üreticileri, inşaat firmaları, tüketim malları ve paketleme üreticileri yer alıyor. Son 10 yıllık süreçte Türkiye’nin alüminyum ithalatı iki kattan fazla artarken, ağırlıklı olarak RUSAL tarafından tedarik edilen Rus alüminyumu bu ithalatın yüzde 25’ini oluşturuyor. RUSAL, Türkiye'deki müşterilerine, tüm ürün ve hizmetleri hakkında kapsamlı bilgi sağlayan, yerel dilde hizmet veren, özel 7/24 müşteri destek platformu da sunuyor.

RUSAL Türkiye Direktörü İhsan Kösoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “RUSAL olarak Türkiye’deki kıymetli iş ortaklarımız ve müşterilerimizle kurmuş olduğumuz işbirliklerinin başarısından ve sürdürülebilir büyümemizden mutluluk duyuyoruz. Türkiye her zaman RUSAL’ın önemli pazarlarından biri oldu ve ülkemizde artan satışlarımız bu durumu teyit ediyor. İnşaat, otomobil imalatı, paketleme ve daha birçok alandaki iş ortaklarımız ve müşterilerimizin ürün ve hizmetlerimize gösterdiği yoğun ilgi bizleri mutlu ediyor. Türk alüminyum sektörünün büyümesine katkı sağlamaktan gurur duyuyor ve sürdürdüğümüz güçlü iş ortaklıklarını geleceğe taşımak için sabırsızlanıyoruz.”

Sorumlu bir tedarikçi olmayı benimseyen RUSAL, müşterilerini sektördeki en son gelişmelerden haberdar etmeye ve onlara çeşitlik zorluklarla baş etmelerinde destek olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda İstanbul’da olduğu gibi birçok ülkede yıllık seminerler düzenleniyor.  RUSAL'ın dünya çapındaki iş ortaklarına üst düzey müşteri hizmetleri ve destek sağlama konusundaki kararlılığını yansıtan benzer seminerler bu yıl Güney Kore ve Çin'de de düzenlendi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@