banner143

banner72

banner171

banner26

"Sanayinin Çarkları Çiftçiler Sayesinde Dönüyor"

Pakun Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Durgun, çiftçilerin dünya nüfusunun beslenmesinde ve sanayinin çarklarının dönmesinde oynadığı hayati role dikkat çekti.

Endüstri Güncel 14.05.2024, 12:00 Melike Kaya Bayram
259
"Sanayinin Çarkları Çiftçiler Sayesinde Dönüyor"

Sektörde 51 yıllık deneyime sahip un üreticisi ve ihracatçısı Pakun şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Durgun, 14 Mayıs Çiftçiler Günü’nü kutlayan bir mesaj yayınladı. Dünyanın en eski mesleklerinden birini icra eden çiftçilerin yerleşik topluma ve üretime dayalı ekonomiye geçişin temelini atan bir iş kolunun temsilcileri olarak hala milyarların gıdaya erişiminde kilit rol oynadığına dikkat çeken Durgun, “21’inci yüzyılın gelişmiş teknolojisi, sanayisi ve lojistiği dünya emtia piyasasındaki önemini gün geçtikçe artırsa da gıda başta olmak üzere ilaçtan kozmetiğe, tekstil ve giyimden kağıda kadar pek çok hayati sektör, çitçilerin omuzları üzerinde yükselmeye devam ediyor. Ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, soframıza gelen her gıdada kısaca ekmeğimizde alın teri olan çiftçilerimizin Dünya Çitçiler Günü’nü gönülden kutluyorum” dedi.

“Tedarik zincirindeki kırılma gıda krizinin provasıydı”

Dünyanın kapısına dayanan iklim krizinin gıda güvenliği konusunu tüm ülkelerin en önemli gündem maddesi haline getirdiğini ifade eden Niyazi Durgun, “Covid 19 pandemisi ve yakın coğrafyamızdaki savaşlar nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar, tüm insanlığı çok da uzak olmayan bir gelecekte yaşanması muhtemel gıda krizinin küçük bir provasıyla karşı karşıya getirdi. Bu tecrübe, insanların temiz ve güvenilir gıdaya zahmetsizce ve ucuza ulaşabilmesi için gerekli adımların şimdiden atılması gerektiğini ortaya koydu. Bu konuda önceliğimiz, tarım topraklarının korunması kadar çiftçilerin gelişimi, teknolojiye ulaşımı ve refahının sağlanması olmalı­­” diye konuştu.

“Gelecek iyi ve sürdürülebilir tarımda”

Hem üretimi hem de verimliliği artırmak için iyi ve sürdürülebilir tarım, kuraklığa dayanıklı üretim metotları gibi yenilikçi uygulamaların ön planda tutulması gerektiğinin altını çizen Durgun, şöyle devam etti:

“Çiftçilerimizi bu yönde bilinçlendirmeli ve desteklemeliyiz. Tarımın ve çiftçilerimizin, dolayısıyla insanlığın geleceğinin iyi tarım uygulamalarında olduğunu düşünüyoruz.  Sağlıklı üretim, sağlıklı toprak, sürdürülebilir bir dünya ve sağlıklı nesiller için hayati önem taşıyan iyi tarım uygulamaları, katma değerli ihracat için de büyük önem taşıyor.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@