banner143

banner72

banner164

banner157

banner31

banner165

Supsan Sıfır Atık Belgesi’nin Sahibi Oldu

Türkiye’nin en büyük supap üreticisi Supsan, bünyesinde kurduğu Sıfır Atık Yönetim Sistemi ile Sıfır Atık Belgesi'ni almaya hak kazandı.

Endüstri Güncel 23.05.2023, 09:00 23.05.2023, 08:37 Melike Kaya Bayram
21
Supsan Sıfır Atık Belgesi’nin Sahibi Oldu

Borusan Grup şirketlerinden Supsan, Sıfır Atık Yönetmeliği’ne uygun olarak, 2022 yılında hazırlıklarına başladığı Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni Ocak 2023’te tamamlayarak, Sıfır Atık Belgesi almaya layık görüldü. Ofis binalarında ve yerleşkelerde atık yönetim sistemini hayata geçiren şirket, atıklarını her sene azaltmayı, geri ve ileri dönüşümü artırmayı hedefliyor.

Geri dönüşümde büyük artış

Supsan’ın atık yönetim stratejisini yeniden ele aldıklarını ve önümüzdeki süreçte her sene önemli oranda atık azaltımını amaçladıklarını belirten Supsan Genel Müdürü Atınç Ocak, “Sürdürülebilirlik çalışmalarımızı iklim, insan, inovasyon stratejisine bağlı bir şekilde sürdürüyoruz. Bu doğrultuda faaliyetlerimiz sonucu ortaya çıkan atıklarımızı geri ve ileri dönüşüm ile değerlendiriyoruz. Sıfır atık uygulamamız kapsamında ise ofis faaliyetlerimizde ortaya çıkan atıklarımızı sınıflandırarak geri dönüşüme iletiyoruz” dedi.

Sıfır Atık Yönetimi’nin ilk aşamasında ofis binalarına ve çalışanlarına odaklandıklarını belirten Ocak: “Çalışanlarımız, Çevre Yönetim Danışmanımız tarafından çok kapsamlı bir eğitime tabi tutuldu. Kâğıt, plastik, cam, metal gibi materyallere yönelik ayrı ayrı atık alanları oluşturduk.  Supsan içerisinde tek kullanımlık plastik malzemelerin alımını durdurduk. Oluşturduğumuz bilinç ile yine, kâğıt kullanımını sürekli olarak azaltmaya devam ediyoruz.

Önümüzdeki süreçte su azaltımına yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2023 itibarıyla da yağmur suyu toplama sistemini kurduk, toplanan yağmur suyunu farklı alanlarda kullanacağız. Fabrikamızdaki muhtelif su arıtma sistemlerinden çıkan atık suyu tesislerimiz içerisinde farklı süreçlerde kullanmak adına da projelerimiz söz konusu” değerlendirmesine bulundu.

Supsan’ın karbonsuzlaşmaya yönelik üretim için de çalışmalar sürdürdüğünü söyleyen Ocak, “Enerji tasarrufu sağlarken verimliliği artıracak ve karbon azaltımına katkıda bulunacak yeni projelerimiz planlanmıştır. Teknoloji merkezimizde de sene içerisinde makinelerimizi yenilemeye devam ederek döngüsel ekonomiye katkımızı arttırmaktayız” dedi.

Doğadan ilham alıp, geleceğe ilham veriyor

Borusan Holding ve Grup şirketleri sürdürülebilirliği iş süreçlerinin temel taşı olarak görüp kapsayıcı bir şekilde ele alırken iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında çalışmalarını yürütüyor. Sürdürülebilirliği, paydaş temelli bir yapılanma olarak gören ve doğayı iş süreçlerine katarak, tüm yaşam için “fayda” üretmek adına çalışan Borusan, dünyadan ilham alıyor, geleceğe ilham veriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@