banner68

banner69

Türktraktör yılın ilk yarısında üretimini %23 artırdı

Tüm çalışma alanlarında koronavirüse karşı aldığı önlemlerile üretimine devam eden TürkTraktör, yılın ilk yarısında üretimini geçen senenin aynı dönemine göre %23 artırdı.

Endüstri Güncel 05.08.2020, 09:31 Serkan KIRAÇ
28
Türktraktör yılın ilk yarısında üretimini %23 artırdı

TürkTraktör, 2020 yılının ilk 6 ayına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Sektörün lider üreticisi TürkTraktörkoronavirüsün etkisini ciddi anlamda gösterdiği zorlu bir dönemde, üretim, yurt içi satış adetleri ve cirosunda yaşanan artışlarla yılın ilk yarısında başarılı bir performans gösterdi.

TürkTraktör Ankara ve Erenler’de bulunan fabrikalarında,tüm çalışma alanlarında korona virüse karşı aldığı ve TSE Güvenli Tesis Sertifikası’yla da tescillenen önlemlerle üretimine devam etti ve yılın ilk 6 ayında toplam 12 bin 357 adet traktörü üretim bantlarından indirdi. Şirket bu adetlerle üretimini, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %23 artırmış oldu.

TürkTraktör, ilk 5 aylık rakamlara göre, Türkiye’nin toplam traktör üretiminin %71’ini de tek başına gerçekleştirdi. 

ARTAN YURT İÇİ SATIŞLARI, PAZARDAKİ KONUMUNU GÜÇLENDİRDİ
Traktör devi, yurt içinde gerçekleştirdiği toplam 7 bin 326adetliktraktör satışıyla, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını %68 oranında artırırken; aynı zamanda 13 yıldır kesintisiz şekilde lideri olduğu traktör pazarındakikonumunu da güçlendirdi. 

130’dan fazla ülkeye ihracat yapan TürkTraktör, ilk 6 ayda 5 bin 786 adettraktör ihracatı ile Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %86’sını da tek başına gerçekleştirdi. 

TürkTraktör yılın ilk altı ayını 2 milyar 179 milyon TL toplamciro ile kapattı. Şirketin brüt kârı 380 milyon TL,brüt kâr marjı %17,4 olarak gerçekleşirken, faaliyet kârı 211 milyon TL ve FAVÖK tutarı 278 milyon TL oldu. Şirketin faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırası ile %9,7 ve %12,8olarak gerçekleşti. TürkTraktör’ünnet kârı ise 161 milyon TL olarak kaydedildi.
 

TÜRKTRAKTÖR GENEL MÜDÜRÜ AYKUT ÖZÜNER:
“Zor bir dönemden geçsek de, üretim ve ekonomiye olan katkımızı sürdürüyoruz”

2020 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçları değerlendiren TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “Son 2 yıldır zorlu pazar koşullarına rağmen, liderliğimizi 13.yılına taşımıştık. Yaşanmaya başlanan salgın süreci ise karşımıza farklı zorluklar getirdi. Ancak 65 yılı aşan deneyimimiz ve güçlü finansal yapımızla yeni şartlara uygun çizdiğimiz yol haritamızla ara verdiğimiz üretim faaliyetlerimize hızlı bir şekilde dönerken; salgın öncesindeki üretim seviyemizi geçmeyi de başardık ve pazardaki konumumuzu güçlendirdik.”dedi.

SALGINA KARŞI KRİZ PLANIMIZ ŞUBAT AYINDA HAZIRDI

Açıklamalarında korona virüse karşı alınan önlemlerden de bahseden Aykut Özüner, yılın ilk yarısında alınan başarılı sonuçlardabu önlemlerin ciddi bir rolü olduğuna da dikkat çekti: “Şubat ayında pandemi kurulumuzu oluşturarak kriz planımızı hazırladık. Covid-19 yayılım riskine karşı müşterilerimizden, bayilerimize kadar tüm ekosistemimizi kapsayan birçok uygulamayı çok hızlı şekilde hayata geçirdik.

Salgınla birlikte evden çalışma düzenlemesine geçilirken, fabrikalarımızda da üretime ara verildi. Üretime yeniden başlamadan önce ise, çalışan yaşam döngüsündeki tüm süreçleri fiziksel mesafe kuralına uygun şekilde ve izlenebilirlik temelinde yeniden düzenledik. Bu çalışmalarımızın sonucunda ‘Ankara ve Erenler Fabrikalarımız’, sektörümüzde de bir ilk olan, ‘TSE Covid19 Güvenli Üretim Belgesi’ni almaya hak kazandı.”

SALGIN DÖNEMİNDE ÇİFTÇİLERDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA KADAR, HERKESİN YANINDA OLMAYA GAYRET ETTİK
Salgın döneminde gıda tedariğinde kritik rol oynayan çiftçilere yönelik projeleri de hızla hayata geçirdiklerini sözlerine ekleyen Özüner, bu çalışmaları şöyle özetledi:“Tarımda üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak adına çiftçilerimizin bulunduğu yerde servis hizmetlerinden yararlanabilecekleri Mobil Yol Desteğini sağladık. Tarımsal verimliliği artırmak üzere kendilerine sektörde ilk olan Tarlam Ceptemobil uygulamasını ücretsiz sunarken, yine ücretsiz olarak erişime sunduğumuz online eğitimlerle çiftçilerimizi desteklemeyedevam ettik. Buna ek olarak,mevsimlik işçilerintarlalardaki çalışmaları hijyenik koşullarda yapabilmeleri için grup şirketimiz Tat A.Ş. ile birlikte iş birliği yaptık.”

Aykut Özüner zorlu salgın günlerinde, toplumun farklı kesimlerine destek olmak adına hareket ettiklerini de belirterek; “Sağlık sektöründemedikal ekipman açığıkonusunda da çalışmalarımız oldu. Bu kapsamda, salgında ön saflarda büyük bir özveri ve emekle mücadele eden sağlık çalışanlarımızın ihtiyaç duydukları ‘entübasyon ve biyolojik numune alma’ kabinlerini, hızlıca Sakarya Erenler ve Ankara’daki fabrikalarımızda üretmeye başladık ve pandemi hastanelerimize teslimlerini gerçekleştirdik” diye açıkladı.

BAŞARILARIMIZ, TÜM PAYDAŞLARIMIZIN BİZE DUYDUĞU GÜVENİN BİR SONUCU
Aykut Özüner, açıklamalarının sonunda yılın ikinci yarısında da üretimden, satış ve ihracata kadar bu yıl için belirlenen hedefleri gerçekleştirmek üzere çalışmalarını sürdüreceklerini ifade ederek; “Başarılarımızın arkasında,aslında tüm paydaşlarımıznezdinde TürkTraktör markasına duyulan güven yatıyor. Bizler de bu güvenin sağladığı motivasyonlayarattığımız istihdam, gerçekleştirdiğimiz üretim ve yaptığımız ihracat ile ekonomiye olan katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
23°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@