banner143

banner72

banner164

banner152

banner31

banner165

Yükselen Çelik, Amerika Pazarında Büyüyor

Yükselen Çelik, yaklaşık 2 yıl önce kurduğu iştiraki ‘Rising Steel’ şirketi ABD’de özellikle kalıp sektörüne yönelik önemli bir satış hacmi yakaladı.

Endüstri Güncel 30.05.2023, 13:45 Melike Kaya Bayram
32
Yükselen Çelik, Amerika Pazarında Büyüyor

1976 yılından bu yana çelik sektöründe katma değerli ürünler alanında faaliyet gösteren Yükselen Çelik, son dönemde özellikle Amerika pazarına yapmış olduğu ihracatlarla büyümesini sürdürüyor. Yükselen’in 2 yıl kadar önce ABD merkezli kurduğu iştiraki olan ‘Rising Steel’ şirketi, ABD’de özellikle kalıp sektörüne yönelik ciddi bir satış hacmi yakalamış durumda. Amerika pazarında ürünleri tanıtmayı başaran ve hedef müşterileri ile güvene dayalı ilişkiler geliştiren Rising Steel’in önümüzdeki yıllarda Yükselen’in büyümesinde önemli pay sahibi olması bekleniyor.

Yükselen Çelik, 2019 yılında halka arz olmuş ve sonrasında hızlı bir büyüme ivmesi yakalamıştı. 2019 yılı itibariyle 25 milyon dolar civarında olan satış gelirlerini 2022 yılı itibariyle 100 milyon dolara taşıyan şirket, yaptığı stok ve makina yatırımlarıyla vasıflı çelik servis merkezi kapasitesini yıllık bazda 100 bin tona çıkarmıştı.

Yükselen; vasıflı çelik sektöründe 2009 yılında kurduğu modern çelik servis merkezi, aynı dönemde imzaladığı distribütörlük anlaşmaları ve 2013 yılında o dönemin en hacimli şirketlerinden Ramateks Metal’i bünyesine katmasıyla parlayan yıldızını 2019 ‘a halka arz olarak pekiştirmişti. Sektörde birçok yenilik ve inovasyona imza atan şirket, 2022 yılında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)dan 500 milyon TL civarında tahvil arzı onayı almış ve böylece Türkiye’de halka açık ilk ve tek çelik servis merkezi ünvanını kazanmanın yanı sıra sermaye piyasalarında tahvil arzı gerçekleştiren ilk çelik servis merkezi olmayı başarmıştı.

Şirketin Kocaeli ili Dilovası ilçesinde yakın zamanda üretime başlaması beklenen yeni Çelik Servis Merkezi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte, çelik işleme kapasitesinin yıllık 200 bin tona çıkarması ve beraberinde ihracat pazarlarında daha hızlı bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@