banner145

banner138

banner143

banner31

banner141

Şişecam İtalyan Refrakter Üreticisi Refel’i Satın Alıyor

Şişecam, yeni fırın yatırımlarının ve soğuk tamirlerinin bozulan tedarik zincirinden etkilenmeden gerçekleşmesini sağlayacak stratejik bir yatırım kararı aldı.

Endüstri Yatırım 04.02.2022, 11:00 04.02.2022, 10:53 Melike Kaya Bayram
70
Şişecam İtalyan Refrakter Üreticisi Refel’i Satın Alıyor

Dünyada, camın tüm alanlarında faaliyet gösteren tek küresel oyuncu olan Şişecam, 2022 Uluslararası Cam Yılı’na cam alanındaki yatırımlarının sürdürülebilirliğini sağlayacak, stratejik bir yatırım hamlesiyle giriyor. Şişecam, cam ergitme fırınlarının yapımında kullanılan, soğuk onarım ve yeni yatırımların planlanan zamana uygun olarak hayata geçebilmesinde stratejik öneme sahip refrakter malzemesi alanında dünyanın önde gelen üreticilerinden İtalyan Refel firmasını satın alıyor. Bu satın alma ile cam alanındaki yeni yatırımlarını hayata geçirirken refrakter tedarik süreçlerinin yönetilmesi konusunda tedarik zincirinin kırılmasına bağlı riskleri bertaraf etmeyi hedefleyen Şişecam, Refel’in mevcut ve muhtemel müşterilerinin yüksek kaliteli AZS refrakter ihtiyaçlarını da yakından takip ederek rekabetçi pozisyonunu koruyacak ve müşterilerine global ölçekte hizmet vermeyi sürdürecek. Refel satın alımı Şişecam’ın Avrupa ve dünya cam piyasasındaki stratejik konumunun daha da güçlenmesini sağlayacak.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın refrakter üretiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden Refel S.p.A’yı satın alma kararı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Dünya, küresel salgının ortaya çıkmasının ardından hiçbir ülkeyi ya da sektörü dışında bırakmadığı büyük bir değişim sürecine girdi. Koşulların anlık olarak değişebildiği bu yeni dönemde özellikle tedarik zincirindeki kırılmalara bağlı koşullara adaptasyon kabiliyeti artık hepimizin sahip olması gereken en önemli yetkinlikler arasında. Böyle bir atmosferde büyüme yolculuğunu sürdürebilecek olanlar, hedeflerine doğru çıktıkları yolda her şarta uyum için gerekli hazırlığı yapabilmiş şirketler olacak. Bildiğiniz gibi, büyüme yolculuğunu faaliyet gösterdiği temel alanlarda dünyanın en büyük 3 oyuncusu arasında yer alma hedefi ile sürdüren Şişecam, güçlü hedeflerine ulaşmak için stratejik öneme sahip doğru yatırımları hayata geçirmeye devam ediyor. Bu yatırımların planlanan zamana uygun olarak hayata geçebilmesi için kritik malzemelerin temininin garantisi, tedarik zincirinin bozulduğu bu dönemde artık daha da kilit rol oynuyor.”

Cam fırın yatırımlarının ve soğuk tamirlerinin planlanan terminlere uygun gerçekleşebilmesi için en kritik konulardan birinin refrakter temini olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Refrakter, cam fırın yatırımlarında, özellikle sektörde yatırımların yoğun olduğu dönemlerde, tedarik süreleri çok değişebilen, yatırımların tamamlanma sürelerini geciktirebilen stratejik öneme sahip bir malzeme. Bu malzemenin bulunamaması, cam ergitme fırınlarında yeni yatırım ve soğuk tamir sürelerini 2 kata kadar artırabiliyor. Refrakter üreticisi Refel’in satın alınması Şişecam’ın bu yatırımları gerçekleştirirken önüne çıkabilecek tedarik risklerinin bertaraf edilmesini sağlayıpyatırımlarımızın planlanan sürede hayata geçirilmesinin ve büyüme projeksiyonlarımızla uyumlu kapasitelere ulaşabilmemizin önündeki engelleri kaldıracak. Satın alma ayrıca karlılığımızı da olumlu etkileyecek. Şişecam’ın yatırımlarında sürdürülebilirliksağlayacak olan bu satın alma, Avrupa ve dünya cam sektöründeki stratejik konumumuza da güç katacak. Şişecam satın alma ile her geçen gün gelişmekte ve büyümekte olan refrakter sektörünün önemli oyuncularından biri haline gelecek” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın fırın tasarımlarına kadar uzanan güçlü Ar-Ge ve tasarım kabiliyetinin refrakter alanında da birçok inovatif ürün ve teknolojiyi cam sektörü ile buluşturmasını sağlayacağını dile getirerek; “Şişecam, camın gelişimine bu alanda da ortak olarak, dikey entegrasyona yönelik bu son yatırımıyla kendi tedarik süreçlerini yönetirken, cam sektörü için sürdürülebilir değer yarattığı fayda alanını da genişletme imkânı bulacak” diye konuştu.

Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam, otomotiv, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında da öncü rol üstlenmektedir. Dünyada cam ev eşyasında en büyük 2, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük 5 üretici arasında yer alan Şişecam, dünyanın en büyük 3 soda üreticisi arasında olmasının yanı sıra krom kimyasallarında da dünya lideri konumunda bulunuyor.  4 kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri gerçekleştiren Şişecam, ürünlerini 150 ülkede müşterileri ile buluşturuyor.

FARKLI CAM FIRINI TÜRLERİNDE KULLANILMAK ÜZERE ÇOK ÇEŞİTLİ REFRAKTER ÜRÜNLERİNİ KENDİ MARKASI ALTINDA ÜRETİYORDöküm refrakter malzemeleri üreticisi Refel, 1986 yılından bu yana Kuzey İtalya’da faaliyet gösteriyor. REFEL, 2017'den bu yana bağımsız bir endüstriyel holding ve özel yatırım şirketi olan LIVIA Group'un bir parçası konumunda bulunuyordu. Tamamen bilgisayar tarafından kontrol edilen otomatik üretim kabiliyetlerine sahip olan Refel, kendi markası altında farklı cam fırını türlerinde kullanılmak üzere çok çeşitli refrakter ürünlerinin üretimini ve satışını gerçekleştiriyor. Üretimde çevresel etkileri dikkate alan şirket, bu yönüyle de Şişecam’ın çevreyi en büyük öncelikleri arasına alan sürdürülebilirlik odaklı politikaları ile uyum gösteriyor.

Refel aynı zamanda refrakter ürün geliştirme konusundaki AR-GE kabiliyetiile de tanınıyor. Halihazırda üretim sonrası refrakter malzeme kontrolü, refrakter testleri, yüksek çözünürlük analizi için elektron mikroskop taraması ve cam bozulma analizi yapma imkânı tanıyan gelişmiş bir laboratuvarı bulunuyor. Yüksek kaliteli fused-cast (eritmeli dökülmüş) refrakter üretimi ile öne çıkan Refel, yılda 6 bin tondan fazla üretim yapıyor. Bu üretim kapasitesi ile Refel, Çinli üreticiler hariç cam üretim tesislerindeki fırınlarda kullanılan global AZS refrakter kapasitesinin yüzde 20’ye yakınını elinde bulunduruyor.

Prof. Dr. Kırman, Refel’in Ar-Ge kabiliyetlerinin Şişecam’ın gelişmiş Ar-Ge kültürü ile uyumlu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Şişecam, Ar-Ge yetkinlik ve faaliyetlerini yüksek nitelikli işgücüyle hızla üretime aktarabilen bir kuruluş. Şişecam’ın inovasyon kültürü, gelişmiş üretim kapasitesi ve kurumsal Ar-Ge tecrübesi yarım asra yakın bir geçmişe sahip. 86 yıldır, sektöre inovatif çözümler ve uygulamalar getirerek hayata değer katıyoruz. Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi dünya cam sektörünün lider Ar-Ge merkezleri arasında bulunuyor. Sadece ürün tasarımı değil, fırın tasarımları da gerçekleştiren Şişecam’ın gelişmiş Ar-Ge kabiliyeti Refel’in bu alandaki gelişimine de katkı sunacaktır.”

İtalya’nın en büyük Türk yatırımcıları arasında yer alan Şişecam’ın 16 yıllık yatırım geçmişine sahip olduğu ülkeye özel bir önem verdiğini aktaran Prof. Dr. Kırman, “İtalya, 60 milyonu aşkın nüfusu, 2 trilyon dolara ulaşan ekonomisi ve köklü sanayi geçmişiyle Şişecam için gerek yatırımları gerekse ticari faaliyetleri açısından stratejik öneme sahip. İtalya’daki üretim faaliyetlerini bugün 3 farklı alanda sürdüren Şişecam ülkede 400 bin tonun üzerinde düzcam, 4 milyon metrekare kaplamalı cam, 8 milyon metrekare lamine cam, 8 bin 800 ton krom bileşikleri üretimi gerçekleştiriyor. Şişecam, geniş küresel ayak izi ile faaliyet gösterdiği ülkelerde Türkiye’nin teknoloji geliştirme ve üretim kabiliyetlerinin güçlü bir temsilcisi olmaya gururla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

2021’DE TÜRKİYE’YE 6.5 MİLYAR TL’LİK YENİ YATIRIM AÇIKLADI

1935 yılında Türk cam sanayiinin temellerini atmak üzere kurulan Şişecam, Türkiye’de de değer katan yatırımlarıyla büyüyor. 2021 yılında Türkiye’nin ve lokomotif sektörlerinin büyümesine katkı sunacak güçlü yatırım hamleleri yapan kuruluş, geçtiğimiz yıl mimari camlar ve otocama yönelik 5.2 milyar TL (344 milyon Euro) yatırımla 2 yeni float hattı için düğmeye basacağı müjdesi vermiş, Eskişehir’de cam ambalaj alanında yeni bir tesis yatırımı yapacağını da duyurmuştu. Şişecam’ın 2021 yılında Türkiye’ye yönelik açıkladığı yeni yatırım planlarının toplam tutarı 6.5 milyar TL’yi (428 milyon Euro) aştı.

Küresel salgının tüm dünyada yarattığı belirsizlik ortamında da Türkiye’nin cam talebini karşılama ve ekonomisi için değer yaratma önceliğini sürdüren Şişecam, var olan tesislerini en son teknolojilere göre güncelleme yatırımlarına aralıksız devam ederken, tüm paydaşlarına değer katacak yeni yatırım planlarını da peş peşe açıklamıştı. Tedarik zincirinin küresel ölçekte bozulduğu mevcut ortamda iç pazarda oluşan talebi önceliklendiren Şişecam, tesislerinin gelişen teknoloji ile uyumlandırılması ve soğuk tamir süreçleri için de yıllık ortalama 1 milyar TL yatırım yapıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@