TOKİ, Karakuz Barajı ihalesi ve detayları

Karakuz Barajı’nın inşasını uhdesine alan TOKİ, sulama ve yapım ihalelerini peş peşe gerçekleştirecek. Karakuz Barajı’nın yapım ihalesi, 29 Temmuz’da yapılacak.

Endüstri Yatırım 03.07.2020, 16:05 Serkan KIRAÇ
368
TOKİ, Karakuz Barajı ihalesi ve detayları

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), sulama ihalesinin ardından Karakuz Barajı’nın yapım ihalesine de çıktı.

Daha önceden termik santrallere soğutma suyu da temin edileceği için maliyeti EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmak üzere Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü’nce (DSİ) üstlenilen Karakuz Barajı’nın inşasını uhdesine alan TOKİ, sulama ve yapım ihalelerini peş peşe gerçekleştirecek. Karakuz Barajı’nın yapım ihalesi, 29 Temmuz’da yapılacak.

KARAKUZ BARAJ PROJESİNİN DETAYLARI
Altunelma, Arıtaş, Çobanbeyli, Kötüre, Berçenek, Ördek, Alimpınar ve Çomudüz mahallelerindeki tarım arazileri başta olmak üzere bölge çiftçisi için kurtarıcı gözüyle bakılan Karakuz Barajı’nın yapım ve sulama inşaatıyla ilgili ihale takvimi belli oldu. Brüt olarak 130 bin 714 dekar araziyi suya kavuşturacak olan Karakuz Barajı’nın yapımını ve sulama projesini, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) üstlenecek.

Daha önceden termik santrallere soğutma suyu da temin edileceği için maliyeti EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmak üzere Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü’nce (DSİ) yapımı kararlaştırılan Karakuz Barajı’nın inşası, TOKİ’nin uhdesine geçti. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 10’dan fazla mahalledeki arazileri suya kavuşturacak proje için ilk etapta tek ihale yayımladı. 10 Mayıs’ta yayımlanan ihalede, baraj gövdesi ile sulama inşaatının birlikte yapılacağı bilgisi yer aldı. Borulu sistem şebekesi ve sanat yapıları vs. tüm imalatların yapımı ile sulama şebekesi aktif hale getirildikten sonra 36 aylık işletme bakım ve onarım işini kapsayan ihalede değişikliğe gidildi. Yayımlanan yeni ihale dokümanında barajın yapım işi kısmı çıkarıldı.

Yeniden yayımlanan ihale, sulama projesi ile sınırlı tutuldu. Yer tesliminden itibaren 720 takvim gününde bitirilmesi öngörülen proje için ihale tarihi olarak da 24 Haziran belirlendi. Karakuz Barajı’nın sulama sistemi ise kapalı borulu sistem olacak. Projede, açık kanal sistemi bulunmayacak. Baraj inşaatı için yapılacak ihalenin tarihi ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

C Termik Santrali’nin de soğutma suyunun karşılanacağı Karakuz Barajı, Hurman Çayı üzerine inşa edilecek. Adatepe Barajı’nın gövdesi örnek alınarak, kil çekirdekli kaya dolgu tipinde yapılacak. Karakuz Barajı’nın toplam 130 bin 714 dönüm arazi sulaması ön görülüyor. Karakuz Barajı’ndan aynı zamanda yeni kurulacak olan Afşin- Elbistan C Termik Santrali’ne soğutma suyu verilecek. Karakuz Barajı’ndan Altunelma, Arıtaş, Çobanbeyli, Kötüre, Berçenek, Ördek, Alimpınar ve Çomudüz mahallelerindeki tarım arazileri sulanacak. Ayrıca baraj dip savağında tesis edilecek hidroelektrik santrali ile elektrik üretilecek.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@