Alanında ilk kontrol sistemi modernizasyonu tamamlandı

Baymina Enerji Santrali’nde yürütülen alanında ilk kontrol sistemi modernizasyonu projesinde sona gelindi.

Enerji 10.12.2019, 12:04 SERKAN KIRAÇ
96
Alanında ilk kontrol sistemi modernizasyonu tamamlandı

GE, ENGIE Group Türkiye Baymina Enerji Santrali modernizasyon projesi çerçevesinde, türbin devreye girme süresini minimum seviyeye indirmek, bakım maliyetlerini azaltmak ve işletme güvenilirliğini artırmak maksadıyla, ALSPA buhar türbini kontrol sisteminin en güncel teknolojiye sahip Mark Vie yapısına modernizasyonu tamamlandı. Siber güvenlik konusunda da üst düzey koruma sağlayan GE imzalı modernizasyon çözümü, tesisleri kontrol teknolojileri için rekabette daha güçlü hale getiriyor. Mevcut kontrol sistemi ile duruş süreleri yüzde 30 oranında azaltılabiliyor. Bu sayede santrallerin esnekliği, emre amadeliği ve ömrü daha da artırılmış oluyor.

DAHA AKILLI OPERASYONEL KARARLAR ALABİLECEK
ALSPA buhar türbini kontrol sistemi olan bu çözümün en güncel teknolojili versiyonu Mark VIe*’a geçiş modernizasyonu sayesinde alanında bir ilk gerçekleştirilmiş oldu. Geçişte temel donanım altyapısı korunarak türbin esnekliği, güvenilirliği ve emre amadeliği geliştirilmiş oldu. Santralin bu yeni kontrol sistemine kavuşmasıyla veri analitiğiyle daha akıllı operasyon kararları alabilmesine olanak tanındı.

YENİ BUHAR TÜRBİNİ GERİLİM HESAPLAMA ARACI
Baymina Mühendislik ve Bakım Müdürü Hayati Yıldırım, 15 yıl önce faaliyet giren santralin modernizasyon projesinin kendileri için büyük önem taşıdığını söyleyerek, GE’nin donanım ve yazılım çözümleri ile taleplere daha hızlı yanıt vermelerinin mümkün hale geldiğini ifade etti.  Güvenilirliği iyileştiren, emre amadeliği artıran ve devreye girme süreçlerini kısaltan Turbomax, buhar türbini gerilim hesaplama aracı da yine bu projede kullanıldı.

SİBER GÜVENLİK RİSKLERİ NASIL AZALTILDI?
GE’nin Baseline Security Center platformu sayesinde şirketler siber güvenlik konusundadaha da güçlendirilebiliyor. Platform, siber riski azaltmaya yönelik bir dizi entegre araç, yapılandırma ve hizmetler içeriyor. Baseline Security Center çözümünde; yeni nesil virüs önleme, sertifika yetkilendirme, domain kontrolü, yazılım güncelleme yönetimi, konfigürasyon kontrolü, siber saldırıalgılama, kimlik yönetimi ve erişim kontrolü, sistem donanımının güçlendirilmesi, sistem yedekleme ve kurtarma, günlük veri toplama, güvenlik sorunları ve olaylarının yönetimi, ağ altyapısı yönetimi gibi özellikleryer alıyor.

ENGIE’nin770 megawatt gücündeki gaz yakıtlı Baymina santrali, Ankara’da faaliyet gösteriyor ve başkent için gerçekleştirdiği enerji üretimiyle 1,6 milyon konutun elektrik ihtiyacına cevap veriyor. Kombine çevrim santrali; 2003 yılında, her biri 235 megawatt gücündeki GE imzalı iki 9FA.03 gaz türbini ve Alstom imzalı 325 megawatt gücündeki Alstom DKY224-4N4/B buhar türbiniyle faaliyete başlamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@