banner143

banner27

banner157

banner31

banner153

Galata Wind Güçlü Performans Sergilemeye Devam Ediyor

Galata Wind Enerji, yılın üçüncü çeyreğinde güçlü bir finansal performans gösterdi ve nakit akışında önemli bir artış yakaladı.

Enerji 03.11.2022, 12:15 03.11.2022, 11:07 Melike Kaya Bayram
16
Galata Wind Güçlü Performans Sergilemeye Devam Ediyor

Rüzgâr ve güneş enerji santralleriyle faaliyet gösteren Galata Wind, ekonomik olarak büyürken her geçen gün daha da güçlenmeye devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde FAVÖK marjını %85’de korurken, net borç/FAVÖK oranını ise 0,03 olarak gerçekleştirmeyi başardı. Galata Wind böylece, %161 artışla 863 milyon TL seviyesinde gelir ve %466 artış ile 705 milyon TL vergi öncesi kâr elde etti. Şirketin bilançosu ise yılsonuna göre %42 artış sağladı.

Temiz enerji yatırımları devam ediyor

Halka arzdan itibaren büyüme vizyonunu çok daha hızlı biçimde hayata geçiren Şirket, mevcut 269 MW'lık portföyünü yakın zamanda 500-550 MW'a çıkartmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Galata Wind'in Taşpınar Santrali'ndeki hibrit projenin üretim lisansında yardımcı kaynak alanı koordinat tadil talebi EPDK tarafından onaylandı. Ayrıca yıllık yaklaşık 800 GWh'lık elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahip Galata Wind, yine Taşpınar Santrali'nde 67,2 MWm/60 MWe toplam kurulu gücünü 80,2 MWm/73 MWe'ye çıkarmak için onay aldı. Böylelikle 14 türbin ile faaliyetlerini sürdüren Taşpınar RES'e iki yeni türbin eklemek mümkün olacak. Bunlara ek olarak Şirket, Muğla ili sınırlarında faaliyet gösterecek, kurulu gücü 9 MWm/6,8 MWe olan rüzgâr enerjisi santrali lisansını devralmıştır. 

Sürdürülebilir ve yeşil finansman ile emin adımlarla hedeflerine ilerliyor

500.000.000 TL tutarı aşmayacak şekilde, nitelikli yatırımcılara veya tahsisli satış şeklinde yeşil borçlanma aracı olarak tahvil/finansman bonosu ihraç edilmesi amacıyla SPK'ya başvuruda bulunan Galata Wind, sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda yenilenebilir enerji yatırımlarına devam edecek.

Galata Wind, planladığı kapasite artırımlarıyla, yıllık ortalama 150.000 MWh daha elektrik üreterek yaklaşık 80.000 ton CO2 ek karbon emisyon azaltımı yapılabilmesi, yatırımlarını desteklemek için 45 milyon ABD Doları finansman almak üzere EBRD ile kredi sözleşmesi imzaladı.

Galata Wind CEO’su Burak Kuyan, şirketin üçüncü çeyrek performansı ve EBRD ile imzalanan kredi anlaşması hakkında şunları söyledi:

“Bu yıl Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin de imzacısı olarak küresel 10 ilkeyle ilgili taahhütte bulunduk. Sürdürülebilirlik yönetim yaklaşımını tüm iş süreçlerimize entegre etme ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlama vizyonuyla, yapacağımız yeni yatırımlarla yenilenebilir enerji kapasitemizi artırırken karbon emisyonlarının azalmasına halihazırda yaptığımız yıllık 400.000 ton CO2 katkıyı da artıracağız. EBRD’den temin ettiğimiz finansman, orta ve uzun vadeli hedeflerimize ulaşmak bakımından önemli bir katkı sağlayacak. Giderek güçlenen küresel sürdürülebilirlik perspektifi sayesinde ekonomik büyümede daha fazla rol üstlenecek Galata Wind gibi temiz enerji şirketlerinin geleceğinin de daha parlak olacağını öngörüyoruz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@