banner174

banner170

banner171

banner31

Nükleer Enerji Sektörü 10’uncu Kez İstanbul’ da Buluşacak

Nükleer enerji sektörünün Türkiye, Afrika ve Ortadoğu’daki en büyük buluşması olan Nükleer Santraller Zirvesi - NPPES, bu yıl 10’uncu kez düzenlenecek.

Enerji 14.06.2024, 09:45 Melike Kaya Bayram
303
Nükleer Enerji Sektörü 10’uncu Kez İstanbul’ da Buluşacak

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle hayata geçirilen 10. Nükleer Santraller Zirvesi - NPPES, 2-3 Temmuz 2024 tarihlerinde İstanbulda düzenlenecek. NPPES, karar vericileri, nükleer enerjinin global oyuncularını, tedarikçileri, akademisyenleri, sivil toplum kuruluşlarını, yerli ve yabancı nükleer enerji uzmanları ile profesyonellerini bir araya getirecek. Binin üzerinde katılımcıyla kapılarını açacak olan NPPES'te nükleer enerji alanındaki en son teknolojiler tanıtılacak ve güncel gelişmeler aktarılacak.

NPPES Türk sanayicileri için okul oldu

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, Nükleer enerji yatırımları, Türkiyenin ileri teknoloji hamlesinin en önemli bileşenlerinden biri. NPPES, Türkiye, Afrika ve Ortadoğudaki nükleer enerji yatırımlarıyla ilgilenen global oyuncularla sanayicilerimizin buluşmasını ve bu alandaki fırsatları doğru analiz etmelerini sağlayarak, katma değerli ürün üreten ve ihracat gücü olan yerli nükleer sanayinin gelişmesine destek oluyor. Geçtiğimiz 10 yılda NPPES, Türk sanayicilerinin nükleer enerjideki iş alanlarını öğrendikleri bir okul haline dönüştü. NPPESte bu yıl Akkuyu NGSnin yanı sıra hayata geçirilmesi planlanan ikinci ve üçüncü konvansiyonel nükleer santraller ile küçük modüler reaktör (SMR) yatırımlarında sanayicilerimizi bekleyen önemli iş alanlarıyla ilgili ikili görüşmeler yapılacak” diye konuştu.

Enerjide arz güvenliği nükleere olan ilgiyi artırdı

Nükleer Sanayi Derneği Başkanı Alikaan Çiftçi ise şunları söyledi: Karbon nötr hedeflerine ulaşma ve enerjide arz güvenliğinin sağlanması günümüzde ülkelerin en önemli milli meselesi haline geldi. Dünyada nükleer enerjiye olan ilgi artarak devam ediyor. Bu doğrultuda Türkiye gibi Çin, Amerika, Fransa ve Polonya konvansiyonel nükleer enerji yatırımlarına hız verdi. Nükleer enerji sektörünün gelecek yüzü SMRlere talep de gün geçtikçe artıyor. NPPESte ülkelerin enerji karmalarında nükleerin payının artırılması için teknolojik gelişmelerin etkileri konuşulacak. Türk sanayicilerimizin nükleer enerji alanında kazandıkları kabiliyetlerle yeni projelerdeki iş birliği potansiyellerinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için de NPPES önemli bir zemin oluşturacak.”

Nükleer enerji sektörünün geleceği konuşulacak

NPPESte yerli sanayinin mevcut ve gelecekteki nükleer enerji projelerine hazırlanması, Akkuyu NGSde bekleyen iş fırsatları, nükleer enerji finansmanı, SMRlerin geleceği ve nükleer santral inşaatındaki en yeni teknolojilerle ilgili oturumlar gerçekleşecek. İki gün boyunca katılımcılar, nükleer enerji sektörünün önde gelen uzmanlarından en güncel gelişmeler hakkında bilgi alacak.

INPPES Fuarcılık tarafından hayata geçirilen 10. Nükleer Santraller Zirvesi, bu yıl Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü (New Nuclear Watch Institute - NNWI), Rusyanın Nükleer Sanayii İnşaat Kompleksi Kuruluşları Derneği ve Kore Nükleer Derneği tarafından resmi olarak da destekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@