Termik santral ile doğalgaz ithalatını azaltacak

Geçen yıl 1.1 milyar dolar yatırımla devreye alınan Soma Kolin Termik Santrali ile doğalgaz ithalatının 190 milyon dolar azaltılması hedefleniyor.

Enerji 26.02.2020, 12:03 04.03.2020, 10:34 SERKAN KIRAÇ
67
Termik santral ile doğalgaz ithalatını azaltacak

Koloğlu Holding Endüstriyel Projeler Direktörü Mete Eroğlu, geçen yıl 1.1 milyar dolar yatırımla devreye aldıkları Soma Kolin Termik Santrali ile Türkiye’nin doğalgaz ithalatını yılda yaklaşık 190 milyon dolar azaltmayı hedeflediklerini bildirdi.

Eroğlu, Soma Kolin Termik Santralı’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında, toplam kapasitesi 510 megavat olan santralin Türk, Belçikalı, Çinli, Finlandiyalı ve Alman mühendislerin ortak çalışmasının ürünü olarak ortaya çıktığını ifade etti.

AVRUPA STANDARDI
Santralin Türkiye ve Avrupa çevre mevzuatına tamamen uyumlu olduğunu belirten Eroğlu, şöyle konuştu: “Teknoloji ve iş modeli açısından örnek alınacak bir santral inşa ettik. Baca gazı arıtma sistemimize büyük yatırım yaptık ve birkaç sistemi aynı anda kullandığımız için mevcut standartları karşılarken yeni düzenlemeleri de ek maliyet olmadan karşılayabileceğiz. Santralımız, Türkiye’de olan ve ileride getirilebilecek standartları karşılayabileceği için sektörde öncü olma özelliği taşıyor. Santralın sahip olduğu teknolojiler ve baca gazı arıtma sistemiyle ulaşılan emisyon değerleri Türkiye’de yürürlükte olan emisyon sınırlarını ve Avrupa normlarını karşılıyor. Türkiye’de linyit yakıtını en verimli şekilde kullanan tesisi inşa ettiğimizi söyleyebilirim.” Eroğlu, santralde baca gazı arıtma sisteminin yanı sıra küller için de doğru bir atık yönetimi yaptıklarını aktardı.

1.1 MİLYAR DOLAR YATIRIM
Santral için yapılan 1.1 milyar dolarlık yatırımın yaklaşık 500 milyon dolarını söz konusu teknolojiler için kullandıklarına işaret eden Eroğlu, santral kazanlarının 1600 kalorifik alt ısıl değerle çalışacak şekilde tasarlandığı bilgisini verdi. Eroğlu, santralı besleyen maden sahasının 140 milyon tonluk rezervinin 30 yıl süreyle elektrik üretimi için kullanılacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “255’er megavatlık iki üniteden oluşan tesisin ilk ünitesi geçen yılın başında, ikinci ünitesi ise yıl ortasında devreye alındı. Şu anda tam kapasite olarak birinci ünitede yüzde 45.2 ve ikinci ünitede yüzde 46.1 verimlilikle çalışıyoruz.” Santralın inşa süresinde 4 bin 500 kişiye istihdam sağlandığını bildiren Eroğlu, şu anda 600 kişinin santral işletmesi ve 450 kişinin de maden işletmesinde istihdam edildiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@