banner143

banner72

banner164

banner152

banner31

banner165

Zorlu Enerji İlk Hibrit Enerji Santralini Devreye Aldı

Zorlu Enerji, Alaşehir'de, aynı anda jeotermal ile güneşten enerji üretecek olan birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisini devreye aldı.

Enerji 12.04.2023, 11:45 Melike Kaya Bayram
17
Zorlu Enerji İlk Hibrit Enerji Santralini Devreye Aldı

Türkiye’deki elektrik üretiminin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan Zorlu Enerji, jeotermalden güneşe, rüzgârdan elektrikli araç şarj istasyonuna kadar geniş bir yelpazedef aaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Yenilenebilir enerji alanındaki yatırım stratejilerini, gelecek odaklı gelişim hedefleri doğrultusunda, değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurarak planlayan Zorlu Enerji, bu kapsamda Manisa'da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ni, 3,75 MWp gücünde Güneş Enerjisi Santrali (GES) desteğiyle hibrit santrale çevirdi. Zorlu Enerji, yenilenebilir enerji kaynaklarını daha etkin ve verimli bir biçimde kullanmak amacıyla inşa ettiğiBirleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi ile jeotermali ana kaynak, güneşi ise yardımcı kaynak olarak bir araya getirdi.Türkiye’de birleşik enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olacak Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi, 6.2 hektar alanda her biri 115 Wp gücünde olan toplam 31.200 adet thin (ince) film güneş paneli kullanılarak inşa edildi.

Yılda yaklaşık olarak 6 milyon kWh enerji üretimi sağlanacak

Yenilenebilir enerji üretim şekillerini bir araya getirerek oluşturulan Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi aracılığıyla ülke ekonomisine 4,5 milyon TL’lik katkı sağlanacağını ifade eden Ali Kındap, şunları söyledi: 

“Türkiye’de birleşik enerji santrallerine öncülük edecek Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisimizin arazi kurulumunu geçtiğimiz yılın Aralık ayında tamamlayarak, Ocak ayında devreye aldık ve sisteme elektrik vermeye başladık. Böylelikle hâlihazırda 45 MWe güce sahip olan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’mizin Kurulu gücünde, Güneş Enerjisi Santrali’nin de devreye alınmasıyla yılda yaklaşık olarak 6 milyon kWh enerji üretimi sağlayacağız”

Kızıldere 2 ve 3 jeotermal enerji santrallerini de hibrit santrale çevirmeye hazırlanıyor

Türkiye’de birleşik (hibrit) enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olacak Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisinden 17 bin hanenin elektriği temiz enerjiden sağlanabileceğini belirten Kındap, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sayede yılda 3.600 ton karbondioksit (CO2) salımının da önüne geçilecek. Bu miktar da yaklaşık 9 bin ağacın bir yılda yapmış olduğu karbondioksit azaltımına ve 570 kişinin ürettiği karbondioksit salımına eşdeğerdir. Zorlu Enerji olarak sektörümüz açısından büyük kazanımları beraberinde getiren hibrit enerji santralleri üzerine yatırımlarımızı devam ettireceğiz.  Sırada Kızıldere II ve III santrallerimiz var.Bu tesislerimizde Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi kapasite tahsisi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuru gerçekleştiriyoruz. Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisimizin sektörümüze örnek teşkil etmesini diliyoruz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@