banner31

banner142

banner141

Arazi Performansına Yepyeni Bir Soluk: Aprilia Tuareg 660

İtalyan motosiklet ikonlarından Aprilia, 660 ailesinin yeni üyesi Tuareg 660’ı 2022 yılının Ocak ayı sonu itibariyle Türkiye yollarına çıkartmaya hazırlanıyor.

Güncel 19.11.2021, 15:00 Melike Kaya Bayram
59
Arazi Performansına Yepyeni Bir Soluk: Aprilia Tuareg 660

İtalyan motosiklet devi Aprilia, 660 ailesini yepyeni Tuareg ile tamamlıyor. Spor naked ve supersport modellerinden sonra platformun adventure sınıfındaki üyesi Tuareg 660’ı tanıtan marka, çekici İtalyan tasarımı, gelişmiş üstün teknolojik özellikleri, yüksek performanslı motorunu maceracı kimliğiyle harmanlayarak Aprilia Tuareg 660’ı ortaya çıkarttı.

GERÇEK BİR ARAZİ MOTOSİKLETİ

Aprilia 660 platformunun sokak sürüşü için tasarlanmış RS ve Tuono 660 modellerinin ardından aynı platformu paylaşan Tuareg 660 ailenin gerçek arazi sürüşüne odaklanan yepyeni modeli oldu. Son derece önemli bir geçmişe sahip olan Tuareg ismi; sürüş kalitesi, performans ve eğlence garanti eden benzersiz bir değerler dizisini ifade ediyor. Mükemmel bir off-road motosikleti olan Tuareg 660, asfalt kullanımında ve hatta uzun soluklu yolculuklarda bile benzersiz bir sürüş keyfi vaat ediyor.

ÖZGÜRLÜĞÜ ARAYANLAR TUAREG’LE BULACAK

Kendine ‘özgür adamlar’ anlamına gelen ‘imohag’ adını veren Tuareg halkının kültürünün temel değeri olan özgürlüğü arayanlara eşlik etmek için tasarlandı. Aprilia Tuareg'in gerçek görevi ise kullanıcısına özgürlüğü armağan etmek olarak tanımlanıyor. Aprilia 660 çift silindirli motorun teknik altyapısı üzerine geliştirilen motor, ilk eskizlerden itibaren farklı bir kullanım amacı için tasarlanan şasi mimarisine monte edilmek üzere tasarlandı. Tuareg 660, tek silindirli Enduro motosikletler ile orta boy Adventure motosikletlerin özelliklerini harmanlayacak şekilde tasarlandı, geliştirildi ve üretildi. Gelişmiş off-road Adventure motosiklet sürüş özellikleri sunan Tuareg 660 çıtayı yükseltirken, gelişmiş teknik altyapısı, 80 HP’lik çift silindirli motorun performansı ve 187 kg boş ağırlığı ile mükemmel asfalt sürüş özellikleri sunuyor.

DÜNYANIN GÖZDESİ MERKEZDE MÜKEMMEL TASARIM

Tuareg 660, trendlerin dünyaya yayılmadan önce geliştirildiği yer olan Piaggio Grubu’nun Pasadena, California'daki tasarım merkeziPADC (Piaggio Gelişmiş Tasarım Merkezi) tarafından tasarlandı. Bu özel tasarım merkezinde Miguel Galluzi liderliğindeki tasarımcılar çarpıcı ve çok farklı bir tarz hayal ederek geliştirme süreci boyunca boyut ve toplam ağırlığı kontrol altında tutmak için işlevi olmayan unsurlardan feragat etti. Tasarım, görünüm, teknoloji ve fonksiyonellik arasında mükemmel bir denge hedefiyle bu motosiklette vücut buldu. Tasarım aşamasında Outdoor ve Adventure dünyasından ayrıntılar ve teknik ögeler harmanlanırken, Aprilia Tuareg 660 bünyesinde barındırdığı işlevsel ögelerle her türlü ihtiyacı karşılamaya hazır bir yapı sunuyor. Indaco Tagelmust versiyonunun grafikleri ve logosu ise 1988 Tuareg 600 Wind’e gönderme yapıyor.

YENİLİKÇİ ÖZELLİKLER VE AKSESUARLAR

Ön grenaj için tamamı pleksiglas son derece benzersiz ve yenilikçi bir çözüm seçildi. Cam elyafı ile güçlendirilmiş özel bir teknopolimer malzeme ile üretilen ön granaj tamamen şeffaf yapısıyla görüş açısını artırırken aynı zamanda gösterge panelinin destek yapısı olarak da hizmet ediyor ve Tuareg 660’da detaya gösterilen özeni gözler önüne seriyor. Koltuğun altında klasik yan paneller de kullanılmıyor. Bunun yerine yan çanta seti (aksesuar olarak opsiyonel sunuluyor) monte edilirken çıkarılabilen iki panel devreye giriyor. Tam LED farlar, çevre DRL özelliğine sahip yeni, kompakt far ünitesi içeriyor. Tuareg 660 bu sınıfta ilk kez, RS 660 ve Tuono 660'ta zaten başarıyla uygulanan ve aerodinamik eklenti görevi gören çift kaplama konseptinden yararlanıyor. Bu, Aprilia’nın performans ve konfora katkı sağlayan aerodinamik çözümleri geliştirme çabalarını gözler önüne seriyor.

ERGONOMİ VE SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİYLE GERÇEK BİR APRİLİA

Tuareg 660 geliştirilirken, tek silindirli Enduro motosikletler ile Adventure olmak üzere iki farklı dünyanın özelliklerini bir araya getirme hedefiyle geliştirildi. Dolayısıyla kullanım ergonomisini hayata geçirmek en önemli zorluklardan biriydi. Aprilia çift silindirli motorun paralel konfigürasyonu, tasarımcılara dengeli bir sele yüksekliği oluşturma ve düşük bir bacak açısı ile farklı uzunlukta binicilerin yere daha kolay ulaşmasına olanak tanıdı.

Off-road sürüşlerinin olmazsa olmazı yüksek arka tekerlek süspansiyon yolu ile makul sele yüksekliğini bir arada sunabilmek için alt şasi mümkün olduğunca alçaltıldı. Böylece şık ama erişilebilir bir arka tasarım ortaya çıktı. Son derece kompakt ve ince bir motosiklet elde etmek için boyutlara da çok dikkat edilirken, özellikle sürücünün oturma ergonomisi de ön planda tutuldu.

ARAZİDE YOLDA BIRAKMIYOR!

18 litrelik hacmiyle 450 km’ye kadar menzil sunan yakıt deposuyla rakiplerine oranla büyük fark yaratmayı başaran Tuareg 660, sunduğu başarılı menzil ile istasyon bulunamayan zorlu arazi koşullarında dahi sürücüsünü yolda bırakmıyor. Geniş ve yüksek konik alüminyum gidon, sürücüye tüm Aprilia şasi mimarilerine özgü yol tutuşu ve hissini vererek, optimum kontrol sağlıyor. Sürücü kadar yolcu da yumuşak sele ve iki adet entegre tutamak ile rahat ve konforlu bir sürüşün keyfini çıkartıyor. Tuareg 660 arazi kullanımını destekleyen dik bir sürüş sunuyor. Son derece kompakt orta alan tek silindirli Enduro motosikletlerini andırıyor. Sele ve yanların düzeni sürücüye bolca hareket alanı sunuyor. Maksimum off-road kontrolü için kauçuk ayaklık kapakları çıkarılabiliyor ve arka fren kolunun ucu kolayca kaldırılabiliyor. Gidonun yüksek konumu, sürekli aktif bir sürüş ve dik bir duruş için hafifçe öne eğik bir vücut pozisyonuna olanak tanıyor. Ağırlığı azaltmaya yönelik önlemler sınıfının en iyi değerlerinden biri olarak sadece 204 kg boş ağırlığı beraberinde getiriyor. Tuareg; hafif yapısı, kompakt boyutları, mükemmel dengesi ve geniş süspansiyon yollarıyla off-road sürüşlerinde yeni standartlar belirliyor.

APRİLİA ŞASİ MİMARİSİYLE ÇITAYI YÜKSELTİYOR

Aprilia şasisi, sportif sürüş özellikleri ve sağladıkları benzersiz ön tekerlek hissi ile her zaman dünyanın en iyisi olarak kabul edildi. Tüm bu şasiler 54 dünya şampiyonluğu kazanan Aprilia Racing deneyimini yansıtıyor. Tuareg 660 şasisi, diğer kardeşleri gibi hem yolda hem de off-road sürüşlerinde çıtayı yükseltiyor. RS ve Tuono’nun daha zorlu şartlar için tasarlandığı ve taşıma kapasitesi de dikkate alındığında, her şey çok daha farklı. Alt şasi, 210 kg'a kadar yüklere dayanabilen, yan çantalar ve bir yolcu ile seyahat ederken her türlü kargo ihtiyacını karşılayan sağlam bir yapı elde etmek için şasiye kaynaklandı. Yapısal sağlamlık, RS 660'ta üç ve Tuono 660’ta iki yerine motorun şasiye altı noktadan bağlanıyor olmasıyla sağlanıyor. Bu sayede (RS 660 ve Tuono 660'ta olduğu gibi) artık bir yatak elemanı olarak değil, gerilim elemanı olarak kullanılıyor. Sokak motosikletlerine kıyasla yaklaşık 10° arkaya döndürülmüş olması silindir sırasını daha dik hale getiriyor, daha dengeli bir yapı kazandırıyor ve keskin dönüşlerde çevikliği artırıyor.

ARAZİYE ÖZEL SÜSPANSİYON VE LASTİKLER

Maksimum çekiş sağlamak için uzun tasarlanan çift kollu alüminyum salıncakhem şasiye hem de motora bağlı olup, kademeli bağlantılı amortisörü çalıştırıyor. Son derece uzun süspansiyon yoluna (240 mm) sahip olan Kayaba süspansiyon sistemi, hidrolik geri tepme, sönümleme ve sıkıştırmanın yanı sıra yay ön yük (amortisör için hidrolik ön yük kolunu kullanıyor) ayarına sahip. Aprilia'nın seçmiş olduğu kurulum, en zorlu arazi koşullarının bile üstesinden rahatlıkla gelirken aynı zamanda yolda keyifli bir sürüş de sunuyor. Tubeless alüminyum jantların boyutları da Tuareg 660’ın kullanım amacını açıkça ortaya koyuyor: Ön jant 2,5 x 21 inç ve arka jant 4,5 x 18 inç. Önde 90/90 ve arkada 150/70 ebadında Pirelli Scorpion Rally STR lastikler kullanılıyor. Brembo fren sistemi; önde çift piston kaliperli çift 300 mm disk ve arkada tek piston kaliperli bir 260 mm yüzer diskten oluşuyor.

APRC ELEKTRONİK PAKETİ İLE PERFORMANS VE GÜVENLİK

Teknolojiyi ön planda tutan motosiklet üreticilerinin başında gelen Aprilia, APRC (Aprilia Performance Ride Control) elektronik kontrol sistemini sunarak yine öncü konumda yer alıyor. Zorlu yarış koşullarında geliştirilen sistem, müşteriler ve eleştirmenler tarafından mevcut en etkili ve gelişmiş çözüm olarak kabul ediliyor.Aprilia Tuareg 660, performans ve güvenlik için kalibre edilen özel bir APRC elektronik kontrol sistemi ile donatıldı. Bu sayede model, alt devirlerden itibaren hassas bir gaz kontrolü için elektronik çok haritalı elektronik gaz koluna ve yolda güvenli ve heyecan verici bir sürüş, ama aynı zamanda safkan ve filtresiz bir off-road sürüşü için özel ayarlara sahip.

TUAREG 660 İÇİN ÖZEL OLARAK GELİŞTİRİLEN APRC PAKETİ ŞU ÖZELLİKLERİ İÇERİYOR:

  • ATC: Aprilia Çekiş kontrolü, 4 kademede ayarlanabiliyor veya devre dışı bırakılabiliyor. Hassas ayarlı ve yüksek performanslı mantık ve çalışma ile dikkat çekiyor.
  • ACC: Aprilia Hız Sabitleme, gaz koluna dokunmadan ayarlanan hızı koruyor.
  • AEB: Aprilia Motor Freni, gaz kolu bırakıldığında motor frenini kontrol ediyor ve 3 seviyede ayarlanabiliyor.
  • AEM: Aprilia Motor Haritası,3 farklı seviyede motorun karakterini ve güç üretim şeklini değiştiriyor. Bu işlem motorun maksimum gücünü değiştirmiyor.

Tuareg 660 aksesuar kataloğu ayrıca, gaz kesmeden veya debriyaj kullanmadan çok hızlı vites değiştirmeye olanak sağlayan elektronik şanzıman AQS (Aprilia Quick Shift) özelliğini de içeriyor. Ayrıca debriyajsız vites küçültmeye izin vermek için vites küçültme işleviyle de donatıldı.

KİŞİSELLEŞTİRİLEBİLEN 4 AYRI SÜRÜŞ MODU

Performans ve güvenlik için kalibre edilen özel bir APRC elektronik kontrol sistemi ile donatılan model sürüş modlarının kişiselleştirilmesine de olanak sağlıyor.

  • Şehir içi, günlük sürüş güvenliğine odaklanarak ayarlandı, ABS her iki kanalda da aktif.
  • Keşif, yolda heyecan verici bir sürüşe odaklanarak ayarlandı. ABS her iki kanalda da aktif.
  • Off-road, minimum çekiş kontrolü ve motor freni seviyeleri ile özellikle off-road sürüşü için ayarlandı. Motorun güç karakteristiği açısından en kolay yönetilebilen sürüş modu. Arka frende devre dışı olan ABS, ön frende de devre dışı bırakılabiliyor.
  • Kişisel, elektronik sistemleri tamamen kişiselleştirme olanağı sunuyor. Elektronik ayarların yönetimi, tamamen sezgisel gidon kontrolleri ile kolaylaşıyor. Gidonun sol tarafından, çekiş kontrolü ve hız sabitleyiciyi (diğer işlevlere ek olarak) hızlı bir şekilde ayarlanırken, sağ tarafından ise herhangi bir sürüş modunu hızlı bir şekilde seçmek mümkün oluyor.

MULTİMEDYA PLATFORMU İLE ARAZİDE KAYBOLMAK YOK

Tuareg 660, sürüş teknolojilerinin yanı sıra elektronik ekipmanları ile konforu da en üst seviyede sunuyor. 5 inçlik renkli dijital TFT gösterge paneli, farklı sürüş verilerini okunaklı bir şekilde gösterirken ışık sensörü parlaklığı ortam aydınlatma koşullarına göre ayarlıyor. Aksesuar listesinde ayrıca akıllı telefonunuzu motosiklete bağlamanızı sağlayan ve gösterge paneli işlevlerini daha da geliştiren Aprilia multimedya platformu Aprilia MIA da yer alıyor. Aprilia MIA sistemi, akıllı telefon batarya tüketimini en aza indiren bir bağlantı protokolü sunuyor. Sistem, hem gidon kontrolleri hem de sesli asistan üzerinden; telefon görüşmeleri ve müzik içeriklerini yönetmek üzere bilgi-eğlence sistemini, hem de yönlendirmeleri doğrudan gösterge panelinde görüntüleme seçeneği ile uydu navigasyon özelliği içeriyor. Aprilia MIA uygulaması ayrıca, sürücünün tamamlanan yolculukları kaydetmesine ve telemetri işlevini kullanarak uygulamada elde edilen verileri analiz etme olanağı sunuyor.

KARAKTERLİ VE PERFORMANSLI ÇİFT SİLİNDİRLİ MOTOR

Yeni Aprilia ailesinin temeli olan modern 660 çift silindir motor farklı kullanım şekillerine hitap eden motosiklet modellerinde kullanılmak üzere tasarlandı. Tasarım aşamasında performans ve düşük ağırlıkla birlikte çok yönlü tasarım da hedeflendi. Söz konusu hedef doğrultusunda 1100 cc V4'ün ön kısmından türetilen ve Euro 5 uyumlu, öne bakan çift silindirli, yeni nesil son derece kompakt bir motor geliştirildi. Motor, kompakt boyutları ve hafif yapısıyla öne çıkıyor. Azaltılan yatay ve yanal motor hacimleri, hem emme ve egzoz gibi temel organların düzenlenmesi açısından hem de farklı uygulamalara uyumlu şasi mimarisi açısından büyük tasarım özgürlüğü sunuyor.Aprilia’nın çift silindirli yeni motoru, RSV4te kullanılan donatan yüksek performanslı motordan kazanılan deneyimi gözler önüne seriyor. Bu deneyimin verdiği yetkinlikle bu motor, yüksek performanslı ve denenmiş ve test edilmiş bir temele dayanıyor. Silindir kafası, yanma odası, kanallar, silindirler ve pistonlar V4 modelinden aktarılıyor. Blok ve gövde gibi tüm motor bileşenleri, 660 için özel olarak tasarlandı ve geliştirildi.

ALT DEVİRLERDEN İTİBAREN YÜKSEK TORK

Düşük devirde torku artırma ve arazi kullanım koşullarında doğru yağlamayı sağlama hedefiyle motorun hem üst hem de alt kısımları Tuareg için özel olarak modifiye edildi. Silindir başına 4 supaplı, zincir tahrikli üstten çift eksantrik milleri, düşük devirde maksimum tork sağlamak için optimize edildi. 9.250 d/d’de 80 HP güç ve son derece düşük devirlerde 70 Nm maksimum tork üretiyor. RS 660’ta 8.500 d/d’de kullanıma sunulan maksimum tork Tuareg 660’ta 6.500 d/d’de kullanıma sunuluyor. Maksimum torkun %75'i 3.000 d/d’den itibaren kullanıma sunulurken motor henüz 4.500 d/d’de maksimum torkunun %85’ini kullanıma sunuyor. Enjeksiyon sistemi, yüksek orta devirlerde dağıtımı optimize etmek için farklı uzunluklarda giriş kanallarına sahip bir çift 48 mm çapında gaz kelebeği gövdesi içeriyor.

ÖZEL RENKLERİYLE GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Aprilia, motosiklet dünyasının geleneksel renk şemalarından uzaklaşan ve 90’lı yılların başlarında yenilikçi ve teknolojik renk şemaları sunan ilk marka oldu. Örneğin, Asit Altın versiyonu bu geleneği devam ettirirken, Aprilia Tuareg 660’a tamamen özgün bir görünüm kazandırıyor. Zaten RS ve Tuono versiyonlarında sunulan bu versiyon Tuareg 660’ın yenilikçi tasarımını güçlendiriyor. Bunun dışında Aprilia’nın sporcu geçmişini vurgulayan siyah ve kırmızı renkleriyle Mars Kırmızısı seçeneği de bulunuyor. Üçüncü renk şeması Indaco Tagelmust ikonik bir renk şeması olup 1988 Tuareg Wind 600’den esintiler taşıyor.

Aprilia Tuareg 660 ayrıca yeni başlayanlar için diğer tüm özellikleri birebir aynı 35 kW versiyonuyla da sunuluyor.

ZENGİN ORİJİNAL AKSESUAR ÇEŞİTLİLİĞİ

Aprilia, performansı, konforu ve işlevselliği iyileştirmek için Tuareg 660’a özel; alüminyum yan çantalar, 33 litre alüminyum arka çanta, motor koruma demirleri, ek LED farlar, orta sehpa, zincir kılavuzu, touring ön cam, konfor koltuklar, Quickshifter, Aprilia MIA, Elektronik hırsızlık önleme sistemi gibi aksesuar seçenekleri sunuyor. Bunun yanı sıra Aprilia Tuareg 660’a özel kıyafet donanımları da kullanıcılarla buluşuyor.

APRİLİA TUAREG 660 – TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor Tipi                      Aprilia çift silindir, dört zamanlı, su soğutmalı, üstten çift eksantrikli (DOHC), sağ tarafta sessiz zincir tahrikli, silindir başına dört supaplı

Çap x Strok                    81 x 63,93 mm

Silindir hacmi                 659 cc

Sıkıştırma oranı            13,5:1

Maksimum güç              80 HP (58,8 kW), 9.250 d/d

Maksimum tork            70 Nm, 6.500 d/d

Yakıt sistemi                  Önden havalandırmalı hava filtresi kutusu. 2 Æ48 mm gaz kelebeği gövdeleri, Ride-by-wire yönetimi

Ateşleme                          Elektrikli

Yağlama                          Islak karter

Şanzıman                         6 vitesli. Aksesuar olarak Aprilia Quick Shift (AQS) sistemi

Debriyaj                          Kaydırmalı sistemli çok plakalı ıslak debriyaj

İkincil sürüş                   Zincir, Sürüş oranı 15/42

Elektronik                      ATC (çekiş kontrolü) içeren APRC Suite, AEB (motor freni) AEM (motor haritaları), ACC (hız sabitleme) 4 Sürüş modu (Şehir içi, Sürüş, Offroad, Kişisel)

Şasi                                   Çelik boru tipi iskelet ve iskeleti vidalı alüminyum plakalarla motora bağlayan alt şasi

Ön süspansiyon              Tamamen ayarlanabilir Æ43 mm ters Kayaba çatal, karşı yay, 240 mm süspansiyon yolu.

Arka süspansiyon          Alüminyum salıncak, Kademeli bağlantı, tamamen ayarlanabilir Kayaba tekli amortisör, 240 mm süspansiyon yolu.

Ön frenler                       300 mm çapında çift disk, Æ 30/32 mm 4 yatay karşılıklı piston kaliperli Brembo diskler, Eksenel pompa ve metal örgü fren boruları.

Arka frenler                   260 mm çapında disk, Æ 34 mm tek piston kaliperli Brembo yüzer disk, Bağımsız hazneli ve metal örgülü borulara sahip ana silindir.

ABS                                   Çok haritalı ABS.

Jantlar                             Alüminyum merkezi kollu,önde: 2.15 x 21 inç, arkada: 4,25 x 18 inç

Lastikler                         Tubeless, önde: 90/90-21 arkada: 150/70 R 18

Ebatlar                           

          Aks mesafesi         1525 mm

          Uzunluk                  2220 mm

          Genişlik                  965 mm

          Sele yüksekliği     860 mm

          Çatal açısı             26,7°

          İz genişliği             113,3 mm

          Ağırlık                    204 kg boş ağırlık (187 kg kuru ağırlık)

Emisyon uyumluluğu    Euro 5

Yakıt tüketimi               4,0 lt/100 km

CO2 emisyonu                99 gr/km

Yakıt deposu kapasitesi   18 litre (3 litre yedek depo)

Renk seçenekleri           Indaco Tagelmust, Mars Kırmızısı, Asit Altın

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 20 39
3. Hatayspor 21 35
4. Başakşehir 20 34
5. Adana Demirspor 21 34
6. Fenerbahçe 21 33
7. Beşiktaş 21 32
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 21 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Samsunspor 19 30
8. Adanaspor 19 29
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 19 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 22 43
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 20 28
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 20 34
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 20 17
19. Cadiz 20 14
20. Levante 20 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@