banner143

banner72

banner164

banner157

banner31

banner165

Atık Yağ Toplama Projesi Beykozlu Osman Ustaya “Ses” Oldu

Beykozlu iş makinesi tamir ustası Osman Alpaslan (58), “Sen De Bir Kulak Ver” Projesi’yle hem yeniden duyma sevinci yaşadı hem de işsiz kalmaktan da kurtuldu.

Güncel 12.12.2022, 13:30 12.12.2022, 15:25 Melike Kaya Bayram
35
Atık Yağ Toplama Projesi Beykozlu Osman Ustaya “Ses” Oldu

Beykoz Belediyesi’nin, “Sıfır Atık” hedefiyle çevre ve sosyal sorumluluk alanında sürdürülebilir bir proje olarak yaklaşık 3 yıl önce başlattığı “Sen De Bir Kulak Ver” Projesi’yle hayatına dokunduğu ihtiyaç sahibi ilçe sakinlerinden yalnızca biri Osman Alpaslan.

Uzun yıllar gürültülü ortamlarda çalıştığı için 2 kulağı da duyma yetisini kaybeden ve artık tedavisi olmayan Osman Usta, yaşadığı işitme kaybı nedeniyle çalışma performansı da etkilenince, işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

İşyeri 1 Ay Süre Verdi

Mevcut işitme cihazı eskidiği için iş yerinden ihtar aldığın anlatan Osman Alpaslan: “38 yıllık oto elektrik ustasıyım. Çoğunlukla yer altındaki tünel inşaatlarında çalışıyorum. Gürültüye bağlı duyma kaybı yaşadım. İş arkadaşlarım tekrar tekrar soruyor, onları duymuyordum.  Şefim 1 ay süre verdi. İşitme cihazı almam gerekiyordu. Maddi imkânım olmayınca zor durumda kaldım.”

Geri Sayım Başlıyor

Yakın arkadaşı vasıtasıyla haberdar olduğu, “Sen de Bir Kulak Ver” Projesi’nden yararlanmak için Beykoz Belediyesi Çözüm Merkezi’ni arayan Osman Usta’nın başvurusunun kabul edilmesiyle derdine derman işitme cihazı için süreç başlıyor.

Cihaz 2 Gün Kala Geldi

Bugüne kadar 20 kişiye duyma sevinci yaşatan proje kapsamında ilk olarak, Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde uzman hekimler tarafından muayene ve işitme tarama testi yapılıyor, ardından her 2 kulak için uygun cihazın siparişiveriliyor.

İşten ayrılmasına 2 gün kala Beykoz Belediyesi’nden gelenmüjdeli haberle rahat bir nefes alan Osman Alpaslan karamsar günlere de veda ediyor.

Osman Alpaslan: “Beykoz Belediyesi’ne Teşekkür Ediyorum”

Başvuru yaptığı ilk günden itibaren herkesten yakın ilgi gördüğünü ifade eden Osman Usta: “Belediyede görevli arkadaşlar ilk günden itibaren benimle yakından ilgilendi. Allah razı olsun, doktorlarımız da gerekli ilgiyi gösterdi. Cihazıma kavuşunca işten ayrılmama gerek kalmadı. Beykoz Belediyesi’ne ve projeye emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde mutluluğunu paylaşıyor.

Muhtarlık ve Okullarda Toplanıyor

Beykoz Belediyesi’nin temiz çevre ve engelli bireylerin sosyal hayata katılımını desteklemek için uyguladığı “Sen De Bir Kulak Ver Projesi” kapsamında atık yağlar ilçedeki 45 mahalle muhtarlığı ve okullarda toplanıyor.

1 Lt Atık Yağ, 1 Milyon Lt Temiz Suyu Kirletiyor

Temiz su kaynakları için büyük tehdit oluşturan atık yağlarla mücadelede vatandaşların duyarlığı büyük rol oynuyor. Mutfaklardan kontrolsüz şekilde lavaboya dökülen 1 lt atık yağ doğada 1 milyon lt temiz suyu kirletiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@