banner145

banner138

banner143

banner150

banner152

banner31

banner153

AWS, 2030 Yılına Kadar Su Pozitif Olmayı Taahhüt Ediyor

Dünyanın önde gelen bulut sağlayıcısı, dünyanın dört bir yanındaki topluluklara ihtiyaç duydukları temiz suyu sağlamak için yeni su ikmali projelerini duyurdu.

Güncel 01.12.2022, 12:45 Melike Kaya Bayram
8
AWS, 2030 Yılına Kadar Su Pozitif Olmayı Taahhüt Ediyor

Bir Amazon.com şirketi (NASDAQ: AMZN) olan Amazon Web Services (AWS), AWS re:Invent etkinliğinde,doğrudan operasyonlarında kullandığından daha fazla suyu toplumlara geri kazandırarak 2030 yılına kadar su pozitif (Water+) olacağını duyurdu. Ayrıca şirket kilowatt-saat başına 0,25 litre su olan 2021 küresel su kullanım verimliliği (WUE) ölçümünü de açıklayarak AWS'in bulut sağlayıcıları arasında su verimliliği konusundaki liderliğini gösterdi.Su pozitif olma yolunda halihazırda ilerleyen AWS, bu yeni taahhüdün bir parçası olarak, WUE ölçümü, suyun yeniden kullanımı ve geri dönüşümüne yönelik yeni çabaları, tesislerinde su tüketimini azaltmaya yönelik yeni faaliyetlerin yanı sıra yeni ve mevcut su ikmali projeleri hakkında her yıl rapor yayınlayacak. 

AWS CEO'su Adam Selipsky, "Su kıtlığı dünya çapında önemli bir sorun; bugünküsu pozitif olma duyurumuzla bu hızla büyüyen zorluğun çözülmesine yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapmayı taahhüt ediyoruz. Sadece birkaç yıl içinde dünya nüfusunun yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle tüm insanların suya erişimini sağlamak için hepimizin bu değerli kaynağı korumaya ve yeniden kullanmaya yardımcı olacak yeni yollar geliştirmesi gerekiyor. Kaydettiğimiz ilerlemeden gurur duymakla birlikte yapabileceğimiz daha fazla şey olduğunu biliyoruz. Bulut operasyonlarımızda su yönetimine liderlik etmeye ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklara kullandığımızdan daha fazla suyu geri kazandırmaya kararlıyız.  Bunun hem çevre hem de müşterilerimiz için yapılacak doğru şey olduğunu biliyoruz," şeklinde konuştu.

AWS’in, 2030 yılına kadar su pozitif olma yolunda yürüttüğü dört temel strateji şöyle:

Su verimliliği: AWS, su tüketimini azaltmak için altyapısında sürekli yenilik yapıyor. Su verimliliğindeki sektör lideri konumuna, gerçek zamanlı su kullanımını analiz etmek ve sızıntıları tespit edip düzeltmek için Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojileri gibi gelişmiş bulut hizmetlerini kullanarak ulaşıyor. AWS, yılın büyük bölümünde tesislerinin çoğunda soğutma suyu kullanımını ortadan kaldırıp bunun yerine serbest hava soğutmasını kullanarak operasyonel verimliliği daha da artırıyor. Örneğin AWS, İrlanda ve İsveç'te yılın yüzde 95’inde veri merkezlerini soğutmak için su kullanmıyor. AWS ayrıca, soğutma için tüketilen suyu en aza indirmek amacıyla suyun birden çok kez yeniden kullanılmasına olanak tanıyan tesis içi su arıtma sistemlerine de yatırım yapıyor.

Sürdürülebilir kaynaklar: AWS, mümkün olan her yerde geri dönüştürülmüş su ve yağmur suyu hasadı gibi sürdürülebilir su kaynaklarını kullanıyor. Geri dönüştürülmüş su, sadece sulama ve endüstriyel kullanım gibi sınırlı sayıda uygulama alanında kullanılabiliyor ve bu alanlarda geri dönüşümlü su kullanılması topluluklar için oldukça değerli olan içme suyunun korunmasını sağlıyor. AWS, doğrudan buharlaştırıcı soğutma sistemlerinde geri dönüştürülmüş su kullanımını onaylanan Kuzey Virginia eyaletindeki ilk veri merkezi operatörü olmak için Loudoun Water ile birlikte çalıştı. AWS, halihazırda dünya çapında 20 veri merkezinde soğutma için geri dönüştürülmüş su kullanıyor ve su pozitif olma çalışmaları doğrultusunda daha fazla tesisinde geri dönüştürülmüş su kullanmayı planlıyor. 

Suyun topluluklar için yeniden kullanımı: Veri merkezlerinde su en verimli şekilde kullanıldıktan sonra harcanan su diğer birçok alanda hâlâ güvenli bir şekilde kullanılabiliyor. AWS de bu suyu toplumlara geri kazandırmanın daha fazla yolunu bulmaya çalışıyor. AWS, Oregon'da veri merkezlerinden gelen soğutma suyunun yüzde 96'ya kadarını mısır, soya fasulyesi ve buğday gibi mahsullerin sulanmasında kullanılmak üzere yerel çiftçilere ücretsiz olarak sağlıyor.

Su ikmali: AWS, su pozitif olma taahhüdünü yerine getirmek için faaliyet gösterdiği topluluklarda su ikmali projelerine yatırım yapıyor. İkmal projeleri, su havzalarını eski hallerine getirerek ve su sıkıntısı çeken topluluklara temiz su, sanitasyon ve hijyen hizmetleri sağlayarak suya erişimi, kullanılabilirliği ve kaliteyi artırıyor. AWS, bugüne kadar Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Güney Afrika'da ikmal projeleri gerçekleştirerek bu topluluklardaki insanlara her yıl 1,6 milyar litre tatlı su sağladı. Örneğin, Hindistan’ın Maharashtra ve Haydarabad ile Endonezya’nın Batı Java gibi bölgelerinde AWS, 250.000 kişinin güvenli suya ve sanitasyona erişimini sağlamak için küresel temiz su alanında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Water.org ile iş ortaklığı yapıyor. AWS, mevcut su ikmal programlarına ek olarak, tamamlandığında topluluklara her yıl 823 milyon litreden fazla su sağlayacak birkaç yeni projeyi de duyurdu:

  • Hindistan:AWS, Mart 2022'de başlatılan Haydarabad ve Andhra Pradesh'teki projeleri tamamlamak için WaterAid'e sürekli destek sağlıyor. WaterAid proje başladığından beri 500 haneye (yaklaşık 2.100 kişi)yılda tahmini 47 milyon litre sutedarik edecek olanbeş borulu su sistemi ve yeraltı suyunu yeniden doldurma projelerini tamamladı. WaterAid ayrıca, bu topluluklarda su tasarrufu konusunda eğitim kampanyaları yürüterek bölge sakinlerini temiz suyu koruma, yağmur suyu hasadını kullanma ve su denetimi yapmanın pratik yolları konularında bilgilendirdi.
  • Birleşik Krallık: AWS, Birleşik Krallık'taki en önemli su toplama alanlarından biri olanThames Nehri'ninbir kolu üzerinde iki sulak alan oluşturmak için The Rivers Trust ve Action for the River Kennet ile birlikte çalışıyor. Oluşturulan sulak alanlar, yılda 587 milyon litreden fazla yeraltı suyunu yeniden dolduracak ve çiftliklerden ve karayollarından gelen kirli suyu arıtacak, böylece artan su kıtlığı sorununa yardımcı olacak ve Thames Nehri havzasındaki su kalitesini artıracak.
  • ABD (Kaliforniya): AWS, kâr amacı gütmeyen koruma kuruluşu Freshwater Trust ve Omochumne-Hartnell Su Bölgesi ile bu kıştan itibaren Cosumnes Nehri'nden gelen kış suyunu kullanarak yılda 189 milyon litre yeraltı suyunu yeniden dolduracak. Bu, suyun yeraltı suyu tablasından kademeli olarak akmasını ve Sacramento ve San Joaquin havzasına geri dönmesini sağlayacak ve daha kuru yaz aylarında su akışlarını artıracak. Bu uygulama nehrin su sıcaklığını düşürecek, somonların doğal yaşam alanını iyileştirecek ve bölgedeki topluluklar için kritik bir su kaynağı olan San Francisco Körfez Deltası’na yazın su akışını artıracak.

Bugün yapılan duyuru, Amazon'un Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki 100 milyon insana iklime dayanıklı su ve sanitasyon çözümleri sunacak olan Su ve İklim Fonu'nun başlatılmasını desteklemek için Amazon’un Water.org kuruluşuna verdiği 10 milyon dolarlık taahhüdüne katkıda bulunuyor. Bu bağış, 2025 yılına kadarsu kıtlığı çeken bölgelerdeki insanlara her yıl 3 milyar litre su sağlayarak 1 milyon insanın doğrudan suya erişebilmesine olanak tanıyacak.

Water.org’un kurucu ortağı Matt Damon, konuyla ilgili olarak "Amazon ile yaptığımız çalışma, iki tarafın da küresel su krizini çözmenin mümkün olduğuna inanmasına dayanıyor. AWS'i, 2030 yılına kadar su pozitif olacaklarını duyurarak kullandıklarından daha fazla suyugeri kazandırmayı taahhüt ettikleri için takdir ediyoruz. Amazon ve AWS ile olan işbirliğimiz halihazırda her yıl dünyanın dört bir yanındaki topluluklara 805 milyon litreden fazla güvenli su sağlıyor.İhtiyacı olan ailelere daha fazla güvenli su sağlamak için Amazon ile çalışmaya devam etmekten heyecan duyuyoruz," dedi.

Wate Reuse Derneği İcra Direktörü Patricia Sinicropi, "WateReuse Derneği olarak AWS'in 2030 yılına kadar su pozitif olma taahhüdünü tebrik ediyor ve su kaynaklarını ve yerel ekosistemleri koruma ve ekonomik kalkınmayı teşvik etme hedefine suyun geri dönüşümünü kilit bir bileşen olarak entegre etmesini alkışlıyoruz,"dedi. "AWS'in 20 veri merkezinde soğutma için geri dönüştürülmüş su kullanma konusunda kaydettiği ilerleme, sektöre şimdiden öncülük ediyor. Suyun, operasyonlarında ve faaliyet gösterdikleri topluluklarda fayda sağlayacak şekilde yeniden kullanılmasını sağlamak için Amazon ile iş birliği yapmak için sabırsızlanıyoruz. "

The Nature Conservancy Kurumsal Katılım Genel Müdürü Mary Wenzel, "AWS'in 2030 yılına kadar su pozitif olacağını duyurması, su yönetimine ve sürdürülebilirliğine olan bağlılığını açıkça gösteriyor," diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:"AWS'in çalışmalarımıza verdiği destek, Güney Afrika ve Brezilya'daki su sıkıntısı çeken bölgelerde insanlar ve doğa için su güvenliğinin artırılmasına yardımcı oldu. Dünyanın dört bir yanındaki su havzalarını koruyarak ve eski hallerine getirerek su kalitesini ve miktarını iyileştirmek için AWS ile ilişkimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Başakşehir 19 37
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 18 21
13. Valencia 17 20
14. Espanyol 19 20
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@