banner24

banner72

banner164

banner157

banner26

banner165

Çin Ve Abd Arasındaki Büyük Kriz Belgesel Oldu

Uluslararası toplumun merceğindeki Çin ve ABD arasındaki kriz, harici.com.tr tarafından ‘’Kırmızı Çizgi: Tayvan’’ ismiyle belgesel haline getirildi.

Güncel 17.01.2023, 18:45 Melike Kaya Bayram
17
Çin Ve Abd Arasındaki Büyük Kriz Belgesel Oldu

Dünyanın en büyük iki gücü olan ABD ve Çin arasındaki ilişkinin geleceği uluslararası toplum tarafından yakından takip ediliyor. Son yıllarda artan gerilime paralel olarak Soğuk Savaş senaryoları tekrar gündeme gelirken, ABD-Çin hattındaki en büyük anlaşmazlığın merkezindeTayvan var. Çin tarihsel ve uluslararası anlaşmalar gereği Tayvan ile birleşeceklerini vurgularken, ABD ise adaya güvenlik garantisi sunmaya devam edeceklerinde ısrar ediyor.

2022 yılında dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin adayı ziyaretine Çin’in askeri yanıt verme ihtimali kamuoyunda endişe yaratmış ancak korkulan olmamıştı. ABD Temsilciler Meclisi’nin 15 tur sonunda seçilen yeni başkanı Kevin McCarthy’nin de önümüzdeki günlerde Tayvan’ı ziyaret edebileceği konuşuluyor. Pekin yönetimin böylesi bir durumda nasıl tepki vereceği bilinmese de Asya’nın bu küçük adasının tartışılmaya devam edeceği kesin.

WASHİNGTON’IN BATMAYAN UÇAK GEMİSİ

Tayvan merkezli senaryolar Türkiye’de de yakından takip ediliyor. Dış haberlere odaklanan harici.com.tr’nin hazırladığı “Tayvan: Kırmızı Çizgi” isimli mini belgeselde adanın taraflar içinde hangi anlama geldiğini irdeledi. Gazeteci, yazar Gökhun Göçmen’in hazırladığı belgeselde görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Hasan Ünal ABD’yi “Dış politikada hata yapma şampiyonu” olarak tanımlarken, Dr. Barış Adıbelli ise Washington’ın Tayvan’ı “batmayan bir uçak gemisi” olarak kurguladığını vurguladı. Yapımcılığını Tunç Akkoç’un üstlendiği proje için kameralar karşısına geçen Emekli Tümamiral Deniz Kutluk ise Çin’in askeri tatbikatlarla güç gösterisi yapmasına karşın çatışmayı arzulamadığını, siyasi yollarda ısrar edeceği öngörüsünde bulundu.

Kırmızı Çizgi: Tayvan” isimli mini belgeselin ulusal ve uluslararası kanalların yanı sıra harici.com.tr’nin sosyal medya hesaplarından da yayımlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@