banner143

banner27

banner157

banner31

banner153

E-ticaret Rakamları Tekrar Pozitife Dönme Eğiliminde

Seyhun Özkara, 6 Şubat’ta yaşanan depremin ardından durma noktasına gelen e-ticaretin Mart ayı ile yeniden hareketlenmeye başladığını belirtti.

Güncel 14.03.2023, 13:45 Melike Kaya Bayram
10
E-ticaret Rakamları Tekrar Pozitife Dönme Eğiliminde

E-ticaretin 2022 yılını 700 milyar TL'lik bir hacimle kapattığını vurgulayan IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, “Üyemiz olan 14 bin KOBİ’yi baz olarak baktığımızda e-ticaret 2023 Ocak ayı bir önceki seneye göre 3.5 kat büyüme ile devam ediyordu. Şubat ayı da hızla ilerlemeye başlamıştı ancak depremle birlikte % 15-17 gibi bir düşüş yaşandı. Bu durum Türkiye'deki bütün e-ticaret firmaları için de benzer şekilde oldu. Ticaret bir anda durdu. Depremin olduğu günden itibaren, insanlar belli alacaklarından vazgeçip yardıma yöneldi. Depremin etkilediği 10 ilde bulunan ve hizmet verdiğimiz 800’e yakın firma ciddi zorluklar yaşadılar. Kayıpları büyük, kimisi devam etmeye çalışsa da e-ticaretin bir ayağı sadece ürün satışı değil. Ürünün gönderimi ve lojistiği de büyük önem arz ediyor. O bölgelerin bir çoğunluğunda da bu sıkıntılar var ve muhtemelen birkaç ay daha devam edecektir.” dedi.

Outdoor malzemeleri, temizlik, hijyen ürünleri, hırdavat ve otomotiv parça kategorileri yükselişte

Depremden etkilenen 11 ilin kümülatif içerisindeki toplam payının yüzde 4-4.5 olduğuna da belirten Özkara, “Genel olarak dağıtımda ve süreçlerde aksamaların olması çok normal ve bu durum devam edecek gibi görünüyor. Şu günlerde e-ticaret rakamları tekrar pozitife dönme eğiliminde, bir kısım hareketlilik başladı. Şubat ayında en çok temizlik ve hijyen ürünleri, kamp, outdoor malzemeleri satılırken, Mart ayıyla birlikte bu ürün gruplarına ek olarak, yapı malzemeleri, hırdavat ve otomotiv parça, yedek parça kategorileri eklenmeye başladı.” dedi.

Bölgedeki satıcılara ücretsiz altyapı desteği

Bölgedeki işletmelere ücretsiz olarak e-ticaret altyapısı sağladıklarını da sözlerine ekleyen Özkara, “Deprem bölgelerindeki satıcılara ücretsiz sitelerini kurduktan sonra, banka ve lojistik maliyetlerinde minimuma indirilmiş bir opsiyon sunuluyor. Bu firmalara verilen sosyal medyadaki destekler de pozitif bir etki sağlıyor.  Deprem bölgeleri dijitalleşme oranında düşük bir bölge. Firmaların dijitale dönmesi, bizlerin desteklemesi, insanların seçim yaparken bu bölgedeki satıcılardan alışveriş yapması bir nebze de olsa onların ticaretine fayda sağlayıp katkı sunuyor.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@