banner143

banner72

banner171

banner157

Land of Berry 50 Ton İle Yılın İlk Blueberry Hasadını Tamamladı

Ürünlerini topraksız tarım yöntemiyle yetiştiren Land of Berry, mart ayı ortasında başladığı ve yaklaşık 3.5 ay süren ilk hasat sürecini tamamladı.

Güncel 18.07.2023, 12:15 31.07.2023, 15:04 Melike Kaya Bayram
39
Land of Berry 50 Ton İle Yılın İlk Blueberry Hasadını Tamamladı

Her geçen gün değeri yükselerek tatlılardan içeceklere kadar mutfaklarda birçok lezzetin içinde yer almaya başlayan vitamin ve mineral deposu blueberry meyvesini topraksız tarımla yetiştiren Land of Berry yılın ilk hasadını tamamladı. Antalya’nın Serik bölgesinde 88 dönümlük bir alanda blueberry meyvesinin Ventura, Biloksi ve Star türlerini yetiştiren Land of Berry, ilk hasattan 50 tonluk bir ürün elde etti. Hasadın tamamlanmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Land of Berry Kurucusu Meriç Ünver, “Hedefimize ulaştığımız için mutluyuz. Biz bu yıl için 40 ila 50 ton arasında bir ürün elde etmeyi planlıyorduk ve hasadın ardından 50 tona ulaştık. Bu bizim ilk hasat deneyimimizdi ve gelecek hedeflerimiz için bu süreci nasıl geçireceğimiz oldukça önemliydi. Yoğun ve hızlı tempoda çalıştığımız verimli bir 3.5 ayı geride bıraktık. Meyvelerimizi GLOBAL G.A.P. iyi tarım uygulamaları ve ihracat standartlarına uygun olarak bu yıl 88 dönüm açık alanda ve 4 dönüm serada yetiştiriyoruz. Şimdi gelecek yıl için çalışmaya başlayacağız” dedi.

Hasat tamamlandı, sırada kozmetik ürünler var


Land of Berry gerçekleştirdiği ilk hasadın ardından 2024 yılı için de çalışmalara hız kesmeden başladı. Bitkilerin budanma süreçlerini tamamlayan firma gelecek yıl mart ayına kadar en yüksek verimi almak için bitkilerin düzenli bakımlarını sürdürecek. 2023 hasadının verimli geçtiğine değinen Land of Berry Kurucusu Meriç Ünver, “Verimli bir hasadı geride bıraktık. Elde ettiğimiz ürünlerin yüzde 90’ı Merry&Berry markamızla ihracata ve iç pazara sunuldu. Meyvelerin yüzde 10’u ise direkt meyve olarak satıldı. Hasadın ardından hemen bakımlara başladık. Şimdi bir yandan mühendislerimiz bitkilerin bakımlarını sürdürürken bizler de  kozmetik ürünlerimize ağırlık vereceğiz. Hedefimiz en kısa sürede kozmetik ürünlerimizin de pazarda yer almasını sağlamak. Ayrıca Merry&Berry markasıyla ürettiğimiz tüm ürünlerimiz web sitemizde de satışa sunulacak” dedi. Topraksız tarım yöntemi ile üretim verimliliği ve istikrarı sağladıklarını belirten Ünver, “Gezegenimizin gelecek nesillere daha sağlıklı kalmasını önemsiyoruz. Bunun için sürdürülebilir bir tarım yöntemi kullanıyoruz.  Kurduğumuz damlama sulama yöntemi ile su tasarrufu sağlayarak dünyanın geleceğine katkıda bulunuyoruz. Ayrıca topraksız tarım geri dönüşüme olanak tanıdığı için de tesisimizde kullandığımız suları biriktirerek tekrar tekrar kullanabiliyoruz. Bunun yanı sıra açık arazilerimizde yağmur sularından faydalanarak tasarrufu en üst seviyeye çıkarıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@